رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

چهارشنبه, 17 آبان 1402
با هدف افزایش ایمنی تدوین می‌شود؛

وضع قوانین جدید برای حمل باتری‌های لیتیومی توسط IMO

افزایش تعداد آتش‌سوزی‌ کشتی‌ها به‌دلیل باتری‌های لیتیومی، سازمان بین‌المللی دریانوردی را بر آن داشت تا خواستار وضع قوانین جدید برای حمل این باتری‌ها شود.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، به نقل از  shipping watch، در سال ۲۰۲۲، تعداد آتش‌سوزی کشتی‌ها به بالاترین سطح خود در یک دهه اخیر رسید که بخش عمده‌ای از این آتش‌سوزی‌ها توسط باتری‌های لیتیومی خودروهای الکتریکی ایجاد شده بودند.

سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) که مسئول تدوین مقررات ایمنی دریایی است، اعلام کرد: «افزایش این تعداد آتش‌سوزی‌ در کشتی‌ها نگران‌کننده است و باید به آن توجه ویژه شود. این سازمان به‌صورت ویژه انگشت اتهام را به سمت باتری‌های لیتیومی نشانه رفته است.»

هایکه دگیم، مدیر بخش ایمنی دریایی در IMO به فایننشیال تایمز گفت: «باتری‌های لیتیومی به‌عنوان مواد بالقوه خطرناک از نظر خطر آتش‌سوزی شناخته شده‌اند؛ بنابراین ما باید اطمینان حاصل کنیم که مقررات، این خطرات را پوشش می‌دهند.»

او افزود: «کشورهای عضو IMO در بهار آینده قوانین جدیدی را برای حمل باتری‌های لیتیومی تدوین خواهند کرد.»

تجزیه و تحلیل شرکت بیمه Allianz نشان می‌دهد که تعداد گزارش‌های آتش‌سوزی کشتی‌ها در سال ۲۰۲۲ به میزان ۱۷ درصد افزایش یافته و به ۲۰۹ مورد رسیده است.

این بالاترین رقم در ده سال گذشته است. بخش بزرگی از این آتش‌سوزی‌ها توسط باتری‌های لیتیومی ایجاد شده‌اند که با توجه به اینکه دنیا بیشتر از گذشته به سمت وسایل نقلیه الکتریکی می‌رود، این امر نگران‌کننده است.

این گزارش می‌افزاید: «این محموله‌های جدید اگر به‌درستی مدیریت نشوند، خطرات جدیدی را ایجاد خواهند کرد. انفجار تقاضا برای این باتری‌ها، بازار را با تولیدکنندگان جدید اشباع کرده است که برخی پرسش‌ها را درباره کنترل کیفیت مطرح می‌کند.»

طبق تجزیه و تحلیل شرکت مشاوره‌ای McKinsey، بازار جهانی باتری‌های لیتیومی تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۳۰ درصد در سال رشد خواهد کرد.

مایکل باراس، مشاور ایمنی دریایی در شرکت بیمهRSA گفت: «مقررات ایمنی فعلی IMO برای وسایل نقلیه الکتریکی مناسب نیستند.»

او گفت: «این صنعت در حال پیشرفت است، اما احتمالاً با سرعتی که ما می‌خواهیم پیش نمی‌رود.»

تعداد دیدگاه‌ها: 5

  1. IMO باید یک برنامه آموزشی جامع برای کارگرانی که در حمل و نقل باتری‌های لیتیومی مشغول به کار هستند، برگزار کند. این برنامه باید به کارگران آموزش دهد که چگونه باتری‌های لیتیومی را به‌طور ایمن حمل و نقل کنند و در صورت وقوع آتش‌سوزی، چگونه اقدامات لازم را انجام دهند.

  2. سازمان بین‌المللی دریانوردی با وضع قوانین جدید برای حمل باتری‌های لیتیومی، گام مهمی در جهت افزایش ایمنی کشتی‌ها برداشته است. این قوانین می‌تواند به کاهش تعداد آتش‌سوزی‌های کشتی‌ها و حفظ جان انسان‌ها کمک کند.

  3. با وضع قوانین جدید برای حمل باتری‌های لیتیومی، گام مهمی در جهت افزایش ایمنی کشتی‌ها برداشته شده است. این قوانین می‌تواند به کاهش تعداد آتش‌سوزی‌های کشتی‌ها و حفظ جان انسان‌ها کمک کند.

  4. سازمان بین‌المللی دریانوردی باید از اتخاذ قوانینی که باعث افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل باتری‌های لیتیومی شوند، خودداری کند. این امر می‌تواند باعث افزایش قیمت وسایل نقلیه الکتریکی و کاهش جذابیت آنها برای مصرف‌کنندگان شود.

  5. در تدوین قوانین جدید برای حمل باتری‌های لیتیومی، IMO باید همکاری نزدیکی با تولیدکنندگان و حمل‌کنندگان این باتری‌ها داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که این قوانین، عملی و قابل اجرا هستند. همچنین، IMO باید توجه ویژه‌ای به ایمنی کارگرانی که در حمل و نقل این باتری‌ها مشغول به کار هستند داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *