رسانه اقتصاد ترابری ایران

دسته‌بندی نشده

دوشنبه, 4 تیر 1403
مشخصات شرکت های طرف پنجم لجستیک؛

5PL چیست و چگونه شما را به موفق‌ترین تاجر تبدیل می‌کند؟

5PL یا شرکت‌های طرف پنجم لجستیک چیست و چگونه می‌تواند صاحب یک کسب و کار را به موفق‌ترین تاجر یک صنعت تبدیل کند؟

طرف پنجم لجستیک (5PL) به‌عنوان یک مرجع، تمامی خدمات لازم را به شکل یک بازارگاه آنلاین لجستیک بین المللی و شبکه همکاری‌های لجستیکی فراهم می‌کند. به جرئت می‌توان گفت زمانی که یک تاجر به‌عنوان مشتری خدمات حمل و نقل، ترخیص کالا و…، تصمیم به استفاده از خدمات 5PL می‌گیرد، به سرعت گوی سبقت را از رقبای خود در زمینه‌های ارائه قیمت پایین‌تر محصولات به بازار هدف، حاشیه سود بالاتر، سرعت در رساندن محصول مورد تقاضای بازار و… از رقیبان خود خواهد ربود. آترا مهر  یکی از همین شرکت‌ها است.

شرکت 5pl

عاقبت تاجری که دیر متوجه شد 5PL چه بود و چه کرد

اجازه دهید با رسم شکل و ارائه یک مثال واقعی ادعای بالا را مورد بررسی قرار دهیم.

چندی پیش با دو تن از تجار که در بازار قطعات الکترونیکی مشغول به کار بودند و از قدیم الایام دوست و رقیب تجاری یکدیگر بودند مصاحبه‌ای ترتیب دادیم. این دو تاجر در یک مهمانی شام دوستانه حاضر بودند که یکی از بازاریابان سامانه لجستیک آترامهر (این سامانه تنها ارائه دهنده خدمات 5PL است) فرصت را غنیمت شمرده و شروع به صحبت در خصوص خدمات ارائه شده در این سامانه کرد. هر دو تاجر و رقیب دیرینه با یک پیشنهاد مشترک مواجه شده بودند.

بازاریاب از آنها درخواست کرده بود به‌جای تماس گرفتن با دو یا چند شرکت حمل و نقل دریایی، جاده‌ای، ریلی، هوایی و یا ترخیص کاران و… با صرف تنها 3 الی 4 دقیقه، یک مناقصه آنلاین و سریع خدمات لجستیک در سامانه atramehr.com ثبت کرده و از تمامی بازار لجستیک بین الملل ایران قیمت بگیرند.

بازاریاب عنوان کرد در صورتی که مناقصه مذکور را در سامانه ثبت کنند نه‌تنها شرکت‌های لجستیک بین المللی در یک رقابت شدید قیمتی و کیفیتی قرار خواهند گرفت، و تاجر می‌تواند بالاترین کیفیت را با مناسب‌ترین قیمت ممکن دریافت کند، بلکه این شرکت‌های حمل و نقل کالا، ترخیص کاران و… در قالب قیمت دهی و شرکت در مناقصه مشاوره خوبی به تاجر خواهند داد.

پیشنهاد وسوسه انگیزی بود. اما دو تاجر رویکردهای متفاوتی به این پیشنهاد داشتند. تصمیمات متفاوت این دو بازرگان، قصه‌ای با عنوان: “عاقبت تاجری که دیر متوجه شد 5PL چه بود و چه کرد” را به ذهنم تداعی کرد.

حمل و نقل دریایی

ارزان‌ترین و سریع‌ترین خدمات حمل و نقل دریایی، هوایی، زمینی، ترخیص کالا، بازرسی کالا و…

بگذارید نامی مستعار برای دو تاجرمان انتخاب کنیم:     تاجر سنتی، تاجر دوراندیش.

آن شب بعد از مهمانی شام، گفت‌وگوی مفصلی میان دو تاجر شکل گرفت و تاجر سنتی به تاجر دوراندیش گفت به نظرم این چیزها در ایران جواب نمی‌دهد. آقای دوراندیش گفت من تست می‌کنم اگر خوب بود تو هم از آن استفاده کن. البته پیشنهاد او با واکنش منفی تاجر سنتی همراه شد.

چند ماه بعد همانی که نباید اتفاق افتاد. تاجر سنتی به‌سرعت سهم بازار خود را به تاجر دوراندیش واگذار می‌کرد. تاجر دوراندیش توانسته بود با کاهش هزینه‌های حمل، ترخیص، انبارداری و… بهای تمام شده محصولات خود را کاهش داده و محصولات ارزان قیمت تری نسبت به رقیب و دوست خود به بازار ارائه دهد. از سوی دیگر سرعت خیره کننده رسیدن بار به بازار هدف موجب شده بود آقای دوراندیش سریع‌تر به نیازهای بازار پاسخ دهد. اما این تمام ماجرا نبود…

لجستیک سنتی و مدرن

لجستیک سنتی، لجستیک مدرن، سقوط یا اوج؟

فاجعه‌ای در حال رخ دادن…

تاجر سنتی دست به کار شد، به سرعت با یکی از شرکت‌های حمل که قبلاً قیمت‌های بسیار کمی پیشنهاد داده بود تماس گرفت و محموله خود را به آن شرکت سپرد. دلش می‌خواست هر طور شده هزینه‌های خود را کاهش دهد تا توان رقابت با دوست خود را به‌دست بیاورد. اما اوضاع آنطور که باید پیش نرفت، شرکت حمل به دلیل عدم تخصص کافی و اشتباهاتی که انجام داده بود موجب امحاء بار و از بین رفتن محموله شد…

تمام سرمایه تاجر سنتی از دست رفت. محموله بیمه نشده بود، از طرفی قراردادی با شرکت حمل امضا نشده بود تا بتواند به حق خود برسد. طرفین به ارسال اطلاعات در ایمیل و پیام رسان ها بسنده کرده بودند.

قراردادهای لجستیکی سفارشی‌سازی شده به‌ازای محموله‌های مختلف صادراتی، وارداتی و ترانزیتی

او که تاجری با تجربه بود می‌دانست که شاید دعوای حقوقی آنها در مراجع حل اختلاف، بیش از یکسال به طول بینجامد. زیرا قراردادی در میان نبود و تنها می‌بایست به مشت‌ی از مستندات ارسالی در ایمیل تکیه کنند. شاید در آن لحظات بی‌اختیار به یاد حرف‌های بازاریاب سامانه لجستیک آترامهر افتاده بود که می‌گفت در این سامانه میان تجار و شرکت‌های لجستیکی قراردادهای تخصصی به‌صورت آنلاین و رایگان امضا خواهد شد تا از حقوق فعالان اقتصادی محافظت شود. اهمیت وجود تیم حقوقی متخصص آن هم به‌صورت رایگان جهت تنظیم متون قراردادهای لجستیک بین الملل شاید از جمله مواردی است که فقط وقتی به مشکلات این چنینی برخورد می‌کنیم مشخص می‌شود.

شاید بتوان در خلاصه‌ترین حالت ممکن داستان حقیقی مان را به اتمام برسانیم.

تاجر سنتی محترم داستان ما که چندی پیش علاقه‌ای به استفاده از سامانه اینترنتی atramehr.com به‌عنوان یک 5PL نداشت، حالا در حال استفاده از اپلیکیشن تاکسی اینترنتی است و به‌عنوان یک راننده تاکسی اینترنتی روزی حلال به‌دست می‌آورد.

تغییرات در دنیای مدرن امروزی در هر جنبه‌ای از زندگی از جمله کسب و کار اجتناب‌ناپذیر است. تنها نکته مهم، انعطاف پذیری و سرعت در تغییر است.

چرا ما از اولین استفاده کنندگان از مزایای تکنولوژی نباشیم؟ و پیش از رقبا از مواهب آن بهره‌مند نشویم؟

شاید روزی دوباره قلم به دست بگیرم و داستان دیگری با عنوان: “عاقبت مدیر شرکت لجستیکی که دیر متوجه شد 5PL چه بود و چه کرد؟ بنویسم. اما امیدوارم داستان دوم ذهنی یاشد، نه براساس روایتی حقیقی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *