رسانه اقتصاد ترابری ایران

حوادث

دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشخصات هلیکوپتر رئیس‌جمهور چیست؟

اظهارات یک خلبان در واکنش به سقوط «هلیکوپتر رئیسی»

رادیو بیزینس‌اف روسیه در واکنش به سقوط هلیکوپتر ریاست جمهوری ایران نکات قابل تاملی را در گفت‌وگو با یک خلبان هلیکوپتر پخش کرده است.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، رادیو بیزینس‌اف روسیه در واکنش به سقوط هلیکوپتر ابراهیم رئیسی، ریاست جمهوری ایران در گفت‌وگو با یک خلبان هلیکوپتر نکات قابل تاملی را پخش کرده است.

وادیم بازیکین، خلبان هلیکوپتر در این گفت‌وگو گفته است که هلیکوپتر ریاست جمهوری که در کوه‌ها در مه غلیظ پرواز می‌کرده، قوانین ایمنی را به‌شدت نقض کرده است.

او اعلام کرده است: «‌در مه، به‌ویژه در مناطق کوهستانی، پرواز با هر هلیکوپتری طبق اسناد هوانوردی ممنوع است، اما اگر خلبان هلیکوپتر خود را در مه دیده، باید فوراً این منطقه را ترک می‌کرده است.»

این خلبان هلیکوپتر خاطرنشان کرده است: «مه در ارتفاع بالا اتفاق نمی‌افتد بلکه در ارتفاع حداکثر 300 متری اتفاق می‌افتد؛ خب خلبانان آن هلیکوپتر باید این ارتفاع را می‌شکسته و بالای ابرها می‌رفته است؛ موتور آن هلیکوپترها بسیار قدرتمند بوده و می‌توانسته این کار را انجام دهد؛ اما ظاهراً وقت این کار را نداشتند.»

او در پاسخ پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا ممکن است در حالی که مه وجود نداشته، بلند شده و سپس مه ناگهان ظاهر شده، گفت: «مه نمی‌تواند ناگهان ظاهر شود و آنها نیز قطعاً قبل پرواز شرایط جوی را کنترل کرده‌اند. اگر هوا مه بوده که اساساً این پرواز نباید انجام می‌شده است.»

هلیکوپتر بل ۲۱۲ چه مشخصاتی دارد؟

گفتنی است؛ هلیکوپتر بل ۲۱۲ که به Bell two twelve معروف است، نوعی هلیکوپتر چندمنظوره آمریکایی است که شرکت بل آن را طراحی کرده و نخستین نمونه آن در سال ۱۹۶۸ میلادی به پرواز درآمد. این هلیکوپتر هم برای مقاصد نظامی و هم برای مقاصد تجاری تولید شده و مدل دوموتوره هلیکوپتر معروف یواچ-۱ ایروکوای محسوب می‌شود که در دهه ۱۹۶۰ هلیکوپتر اصلی نیروهای مسلح ایالات متحده بود.

بل ۲۱۲ هلیکوپتری دو ملخه، دو موتوره و چندمنظوره است در درون این هلیکوپتر پانزده صندلی وجود دارد که یکی صندلی خلبان و چهارده صندلی دیگر برای مسافران است. در حالت حمل بار نیز گنجایش درونی این هلیکوپتر، به‌اندازه 6.23 متر مکعب است. ظرفیت بار خارجی این هلیکوپتر که می‌تواند آن را حمل کند، چیزی در حدود ۲٬۲۶۸ کیلوگرم است.

همان گونه که گفته شد کاربری این هلیکوپتر چندمنظوره و شامل عملیات دریایی (Offshore)، حمل‌ونقل مسافر و VIP، حمل بار خارجی (Cargo Hook)، استفاده از بالابر (Hoist)، امداد و نجات (SAR)، عملیات لرزه‌نگاری اکتشاف نفت و گاز (Seismic)، حمل مصدوم با برانکارد، آموزش، تجسس، گردشگری، فیلم‌برداری، عملیات کوهستان، نظارت هوایی، جنگل‌بانی، مبارزه با حریق و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *