رسانه اقتصاد ترابری ایران

گردشگری

سه شنبه, 18 اردیبهشت 1403
صنعت گردشگری 11.1 هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهانی اضافه می‌کند؛

رکوردشکنی اقتصاد گردشگری در جهان

داده‌های شورای جهانی سفر و گردشگری، از رشد بی‌سابقه گردشگری جهانی در سال جاری و دهه آینده حکایت دارد؛ به گونه‌ای که این صنعت در سال جاری میلادی می‌تواند 11.1 هزار میلیارد دلار بر اقتصادی جهانی اثر بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، تأثیر صنعت گردشگری بر اقتصاد جهانی همچنان در حال افزایش است. انتظار می‌رود امسال این صنعت، اثری تاریخی به ارزش 11.1 هزار میلیارد دلاری بر اقتصاد جهانی بگذارد و از بالاترین رقم قبلی خود یعنی 10  هزار میلیارد دلار در سال 2019 فراتر رود.

پیش‌بینی می‌شود در دهه آینده، صنعت گردشگری به صنعتی ۱۶ هزار میلیارد دلاری تبدیل شود و 11.4 درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل ‌دهد.

امروزه از هر 10 نفر یک نفر در مشاغل مرتبط با گردشگری مشغول به کار هستند. تا سال 2034 این رقم به حدود 12.2 درصد از کل مشاغل جهانی افزایش خواهد یافت. این داده‌ها بخشی از تحقیقات تأثیر اقتصادی جهانی در سال 2024 است که در روز پنجشنبه توسط شورای جهانی سفر و گردشگری  (WTTC)، گروهی پیشرو درزمینه تعیین کمیت تأثیر اقتصادی صنعت گردشگری در سطح جهانی منتشر شد.

آمار جدید مرتبط با رشد صنعت گردشگری مطابق با پیش‌بینی‌های قبلی گزارش‌شده توسط این گروه است. سال گذشته، مطالعه مشابهی پیش‌بینی کرد که این صنعت تا سال 2033 ارزشی برابر 15.5 هزار میلیارد دلار خواهد داشت.

احیای صنعت گردشگری بدون کمک آمریکا و چین

اما جزئیات این گزارش تصویر ظریف‌تر و قابل‌توجه‌تری را ارائه و نشان می‌دهد که احیای بی‌سابقه صنعت گردشگری جهانی در سال 2023 بدون کمک زیادی از سوی بازارهای چین و آمریکا رخ‌داده است؛ مقاصدی که نرخ سفرهای بین‌المللی در آنها همچنان به‌طور قابل‌توجهی از سطوح قبل از همه‌گیری ‌پایین‌تر است. احتمال بهبود تدریجی این بازارها است که پتانسیل رکوردشکنی در سال جاری را ایجاد کرده است.

درمجموع، انتظار می‌رود که 142 کشور از 185 کشور موردبررسی در سال 2024 از سطح عملکرد گردشگری سال 2019 خود فراتر بروند و تقریباً از همه آنها نیز انتظار می‌رود رشد سال‌به‌سال را در صنعت گردشگری خود شاهد باشند.

به بیانی دیگر، نه‌تنها اقتصاد گردشگری در سال جاری در سطح جهانی رکوردشکنی خواهد کرد، بلکه در هر یک از این سطوح محلی نیز رکوردها را خواهد شکست. براساس گزارش صنعت گردشگری تنها احیا نشده است، این صنعت علاوه بر احیا، در حال رونق گرفتن است و به بخشی بسیار قدرتمند در اقتصاد تبدیل‌شده است.

منبع خبر: اتاق بازرگانی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *