رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

شنبه, 16 تیر 1403
استراتژی عربستان برای تبدیل شدن به هاب لجستیکی؛

افتتاح یک خط کشتیرانی جدید بین عربستان، چین و مصر

با افتتاح خط کشتیرانی جدیدی، بندر اسلامی جده در عربستان به چهار شهر در چین و یک شهر در مصر متصل می‌شود. این خط دریایی جدید، امکان حمل و نقل کالا و محموله‌های تجاری بین بازار کشورهای عربی و چین را فراهم می‌سازد و همچنین روابط و فرصت‌های تجاری و اقتصادی جدیدی را برای فعالان این حوزه در منطقه ایجاد و تقویت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، سازمان بنادر عربستان سعودی، موسوم به موانی، خبر افزودن سرویس کشتیرانی کارگو (CBS) به بندر اسلامی جده از طریق خط کشتیرانی «نیولاین» برای اتصال عربستان با بنادر چین را اعلام کرد.

اضافه شدن این سرویس کشتیرانی جدید به بندر جده، به ارتقای جایگاه این بندر به‌عنوان یک مرکز حمل‌ونقل دریایی مهم در سطح منطقه و بین‌المللی می‌تواند به افزایش کارایی و رقابت‌پذیری بنادر عربستان در عرصه بین‌المللی کمک کند.

این سرویس جدید، امکان اتصال بندر اسلامی جده به بنادر چینی تیانجین، چینگدائو، شانگهای و گوانگژو، همچنین بندر دمیاط در مصر را از طریق سفرهای هفتگی منظم با ظرفیت حمل تا 4,000 کانتینر استاندارد فراهم خواهد کرد.

گفتنی است این چهاردهمین سرویس اضافه شده توسط «موانی» (سازمان بنادر عربستان سعودی) در همکاری با خطوط کشتیرانی بزرگ بین‌المللی، از آغاز سال جاری 2024 است.

موانی با این اقدام، به دنبال ارتقای زیرساخت‌های بندری، تسهیل جریان کالاها و تجارت دریایی، و تقویت نقش استراتژیک عربستان سعودی به عنوان یک مرکز لجستیکی برجسته در منطقه خاورمیانه است.

این همکاری جدید، گامی مؤثر در راستای دستیابی به اهداف توسعه‌ای سازمان بنادر عربستان سعودی و اقتصاد دریایی و افزایش کارایی عملیاتی بنادر این کشور به شمار می‌رود.

استراتژی مذکور، به دنبال اتصال بنادر عربستان سعودی واقع در سواحل خلیج فارس با بنادر واقع در سواحل دریای سرخ است.

این اقدام، علاوه بر پشتیبانی از صادرات و واردات ملی، به ارتقای زیرساخت‌های دریایی عربستان نیز کمک خواهد کرد.

سرویس کشتیرانی جدید کارگو (CBS)، نقش بنادر عربستان را در تسهیل جریان کالاها و محصولات تولیدی این کشور به بازارهای جهانی تقویت خواهد کرد.

عربستان به دنبال آینده‌ای سبز برای صنایع دریایی

در اوایل این ماه، سازمان بنادر و کشتیرانی عربستان سعودی قراردادی به ارزش 30 میلیون ریال سعودی (8 میلیون دلار) با شرکت خدمات مدیریت محیط زیست جهانی (Reviva) امضا کرد تا یک مجتمع بازیافت برای پسماندهای دریایی و صنعتی در بندر اسلامی جده ایجاد کند.

این قرارداد، بخشی از تلاش‌های سازمان بنادر و کشتیرانی عربستان سعودی برای ارتقای آگاهی محیط‌زیستی، حفظ ایمنی محیط دریایی و ایجاد یک بخش در صنعت دریایی سبزتر و پایدار است که گام مهمی در راستای توسعه زیرساخت‌های مدیریت پسماندهای دریایی و صنعتی برداشته است.

منبع خبر: عرب نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *