صنایع

دوشنبه, 14 شهریور 1401
ایرباس در فناوری‌ بال‌ها از شیوه پرواز غازها ایده می‌گیرد؛

کارآمدتر کردن پرواز با الهام از طبیعت

سازندگان و طراحان هواپیما با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای با الهام از طبیعت، ترفندهایی را برای کارآمدتر کردن پرواز خود به کار می‌گیرند تا بتوانند به مراتب هواپیمایی سبک‌تر و با مصرف سوهت کمتر تولید کنند.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، درست از همان روزهای اول پرواز، زمانی‌که اتو لیلینتال پرواز پرندگان را مطالعه کرد تا نخستین گلایدرهای خود را طراحی کند، دنیای هوانوردی از طبیعت الهام گرفته است.

اکنون سازندگان و طراحان با تمرکز فزاینده بر راه‌های کارآمدتر کردن پرواز با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، از ترفندهای طبیعت کپی می‌کنند؛ مثلا وینگلت‌های ایرباس 320 نئو از باله پشتی کوسه الهام گرفته‌اند. ایرباس می‌گوید که به‌صورت قابل‌توجهی اندازه گرداب نوک بال را کاهش می‌دهد و پرواز را کارآمدتر می‌کنند.

لوفت‌هانزا تکنیک روی پدیده ایروشارک کار می‌کند. ایروشارک یک لایه بیونیک است که شبیه پوست کوسه‌ها عمل می‌کند و جریان هوا را بهینه می‌سازد. این لایه اصطکاک را کاهش می‌دهد و می‌تواند در مصرف سوخت و در نتیجه انتشار کربن منتشره صرفه‌جویی کند.

ایرباس نیز پروژه دیگری را در فناوری‌های جدید بال‌ها با الهام از شیوه پرواز غازها دنبال می‌کند که مبتنی بر شیوه اوج گرفتن پرندگان و تغییر شکل بال‌ها به هنگام پرواز است.

پروژه جالب دیگری که با الهام از گیاهان دنبال می‌شود، از ویژگی‌های گیاه کتان برای تولید پارچه‌های کتانی در بدنه هواپیما است که ایروفلکس نام دارد. ایروفلکس ترکیبی از مواد مبتنی بر الیاف کتان و رزین بیولوژیکی است که لوفت‌هانزا تکنیک و شرکای سوئیسی طرح آن را تولید می‌کنند. ایروفلکس جایگزینی با وزن سبک‌تر و تجدیدپذیر برای قطعات ساخته شده از فیبر شیشه یا فیبر کربن خواهد بود.

آقای سیفرت، مدیر پروژه ایروفلکس با بیان اینکه من کار با مواد طبیعی را مانند چوب دوست دارم و رویکرد کتان را می‌پسندم، می‌گوید: « من فکر می‌کنم چسبیدن به مواد فسیلی منطقی نخواهد بود.»

ممکن است بعید به نظر برسد، اما سیفرت می‌گوید که در کنار رشد آسان این گیاه، پارچه کتان چگالی بسیار کم و خواص مکانیکی خوبی دارد. پارچه از پیش آغشته شده تقویت می‌شود و ترکیب آن با رزین ماده‌ای را ایجاد می‌کند که می‌تواند وزن یک قطعه کابین را در مقایسه با قطعات فیبر شیشه‌ای فعلی تا 20 درصد کاهش دهد.

سیفرت با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های بزرگ ایروفلکس اشتعال‌پذیری بود، گفت: «زیرا فیبر طبیعی بسیار قابل احتراق است و یک سال طول کشید تا ترکیب مناسبی از افزودنی‌های مقاوم در برابر شعله را برای موفقیت در آزمایش‌ها به دست آوریم.»

او توضیح می‌دهد: «برای شرکت‌های هواپیمایی، صرفه‌جویی در وزن از همه چیز مهم‌تر است، زیرا وزن کمتر به معنای مصرف سوخت کمتر و مصرف سوخت کمتر به معنی آلودگی کمتر است.»

لوفت‌هانزا تکنیک محاسبه کرده که تعویض 40 قطعه دیواره جانبی و 150 روکش صندلی در یک کابین معمولی ایرباس 320 باعث کاهش دو رقمی وزن متوسط آنها می‌شود. این کاهش وزن می‌تواند به صرفه‌جویی عملیاتی سالانه بیش از 3 تن سوخت و بیش از 11 تن انتشار دی اکسید کربن تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *