رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل هوایی

شنبه, 12 خرداد 1403
با هدف دستیابی به آینده‌ای پایدار و مرفه انجام می‌شود؛

پیشبرد اولویت‌های استراتژیک هوانوردی در منطقه خاورمیانه

هفتمین نشست مدیران کل هوانوردی غیرنظامی در منطقه خاورمیانه (DGCA-MID/7) که از 19 تا 20 می 2024 در ریاض، عربستان سعودی برگزار شد، با تعهد مشترک برای پیشبرد اولویت های راهبردی هوانوردی در منطقه خاتمه یافت.

به گزارش پایگاه خبر ترابران، در هفتمین نشست مدیران ارشد حمل‌ونقل هوایی منطقه ، نمایندگان ارشد سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و شرکای صنعتی گرد هم آمدند تا درباره ابتکارات کلیدی و تلاش‌های مشترک با هدف تضمین پایداری و آینده انعطاف‌پذیر هوانوردی در خاورمیانه بحث و گفت‌وگو کنند.

سالواتوره سیاکیتانو، رئیس شورای ایکائو در افتتاحیه این مراسم، بر اهمیت همکاری‌های منطقه‌ای در رسیدگی به چالش‌های پیش روی صنعت هوانوردی تاکید کرد و گفت: «منطقه خاورمیانه انعطاف‌پذیری و سازگاری قابل توجهی در مواجهه با چالش‌های جهانی از خود نشان داده است. با همکاری یکدیگر و استفاده از قدرت‌های جمعی خود، می‌توانیم آینده‌ای پایدار و مرفه را برای هوانوردی در منطقه و فراتر از آن تضمین کنیم.»

اهداف استراتژیک و حوزه‌های اولویت‌دار

خوان کارلوس سالازار، دبیرکل ایکائو، در سخنرانی اصلی خود، اهداف استراتژیک کنونی و حوزه‌های تمرکز اولویت‌دار سازمان را با تاکید بر نیاز به تلاش‌های مشترک برای دستیابی به هدف بلندمدت جهانی (LTAG) انتشار کربن صفر خالص تا سال 2050، اهمیت سوخت‌های هوایی پایدار، فناوری‌های جدید و بهبودهای عملیاتی تشریح کرد.

سالازار بر اهمیت همکاری تاکید کرد و گفت: «تقویت قابل توجه تعهد جمعی ما، چه از نظر سیاسی و چه از لحاظ مالی، به برنامه‌ها و جریان‌های کاری در هر یک از این حوزه‌های متمرکز، مستقیماً ما را قادر می‌سازد تا پیشرفت معنادار و ملموس را در منطقه خاورمیانه به پیش ببریم. »

سایر اولویت‌های مورد بحث شامل اقداماتی برای تقویت امنیت سایبری هوانوردی، اجرای چارچوب اعتماد بر ایکائو، تقویت آمادگی منطقه‌ای در برابر بحران، تسهیل ادغام ورودی‌های جدید فضای هوایی و ادامه تکامل برنامه حسابرسی نظارت بر ایمنی جهانی (USOAP) و برنامه حسابرسی امنیت جهانی (USAP) بود.

رسیدگی سریع به چندین چالش عملیاتی مدیریت ترافیک هوایی

محمد ابوبکر فری، مدیر منطقه‌ای ایکائو در خاورمیانه، بر نقش حیاتی همکاری‌های منطقه‌ای با بیان اینکه ما از مشارکت های داوطلبانه و اجرای آن قدردانی می کنیم، تاکید کرد: «دفتر منطقه‌ای نقشی اساسی در ارائه کمک به کشورها و هماهنگی واکنش به بحران ایفا می‌کند. »

رهبران ارشد ایکائو همچنین روحیه همکاری و احترام به اولویت‌بندی ایمنی را ستودند که نمونه آن رسیدگی سریع به چندین چالش عملیاتی مدیریت ترافیک هوایی (ATM) از طریق تیم‌های هماهنگی اضطراری MID (CCT) و پشتیبانی ارائه شده به کشورها برای توسعه و به‌روزرسانی است.

برای هدایت بخش هوانوردی در دوران نوآوری بی‌نظیر و فشارهای فزاینده آب و هوایی، ایکائو آخرین اقدامات را روی یک برنامه استراتژیک رویایی برای 2026-2050 و برنامه تجاری برای 2026-2028 انجام می‌دهد. این طرح‌ها برای حصول اطمینان از مناسب بودن سازمان برای حمایت از رشد ایمن و پایدار حمل‌ونقل هوایی در خاورمیانه و در سطح جهانی، که بر پایه‌ قوی تاریخ 80 ساله‌اش استوار است، ضروری خواهد بود.

این نشست با تعهد مشترک بین همه شرکت‌کنندگان به کار با یکدیگر به منظور تضمین آینده‌ای پایدار و انعطاف‌پذیر برای هوانوردی در خاورمیانه و سراسر جهان به پایان رسید و میراث 80 سال خدمت ایکائو به جامعه جهانی هوانوردی را پیش برد.

منبع اصلی: انجمن شرکتهای هواپیمایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *