رسانه اقتصاد ترابری ایران

شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

شنبه, 12 خرداد 1403
سانحه ریلی
افشاگری درباره اقدام خطرناک راه‌آهن؛

تست ترمز ۸ هزار واگن با دیزل گرم!

عضو کمیته فنی انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌و‌نقل ریلی با افشاگری درباره اقدام اخیر خطرناک راه‌آهن در تست ترمز ۸ هزار واگن با دیزل گرم، نسبت به افزایش وقوع سوانح ریلی بر اثر پنهان‌کاری‌های راه‌آهن هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، احسان سالاری، عضو کمیته فنی انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌و‌نقل ریلی در نشست تخصصی نقد نظام رسیدگی به سوانح ریلی  از یک اقدام خطرناک راه‌‌آهن پرده برداشت و گفت: «اخیرا ۸ هزار واگن را در طول خط متوقف کردند که سوپاپ عوض کنند؛ کجا به شما اجازه داده‌اند که با دیزل گرم تست ترمز کنید و بعد به ۸ هزار واگن یعنی یک چهارم شبکه اجازه سیر دهید؟»

سالاری با بیان این مطلب گفت: «من این هشدار را می‌دهم که در ۶ ماهه سال ۱۴۰۳ آمار بریدگی چرخ دو برابر خواهد شد. یک نفر نیست مدیران راه‌آهن بگوید شما که آگاهی و علم لازم را در این کار ندارید، دخالت نکنید. نداشتن علم و در ادامه عدم مشورت منجر به وقوع سانحه می‌شود.»

او با اعتراض به پنهان‌کاری شبه‌سوانح گفت: «شبه سانحه انعکاس پیدا نمی‌کند و از قبل هم رویه همین بوده است. آقایان شبه سانحه را پنهان می‌کنند اما به این موضوع توجه نمی‌‌کنند که اگر اعلام نکنند مثلاً یک واگن از خط خارج شده، اتفاقی نمی‌افتد؛ اما آخرش چه می‌شود؟ آخرش این است که بلبرینگ آسیب می‌بیند و دو ماه بعد واگن سر محور دچار بریدگی چرخ می‌شود و ترک جزيی می‌بیند اما سه ماه بعد می‌شود یک سانحه بزرگ و ۴ کیلومتر خط را جمع می‌کند! این پنهان‌کاری‌ها با هدف رکورد زدن دستاوردی جز وقوع سوانح بزرگ ندارد.»

تعداد دیدگاه‌ها: 2

  1. با سلام
    شما که بلد هستید راهکار بدید وقتی با قطار باری سیر میکنید و ترمز نداره آن موقع از تست ترمز حرف نمی‌زنید یا یک سری شرکتها با همین روش بدون ترمز کردن واگن بدون هیچ مسولیتی واگن اعزام میکنند تا حالا که از این قضیه چند ماهی گذشته اتفاقی نیافتاده

  2. در شبکه راه آهن روزانه ده ها و بلکه صدها قطار روی گراف تشکیل و اعزام می گردد که هر قطار متوسط بین 25 الی 70 یا 80 واگن را شامل می گردد آزمایش ترمز این قطارها که در واقع به نوعی تست ترمز کلیه واگنهای استقرار داده شده روی قطار است تماما با لکوموتیو گرم انجام می گردد . کلیه واگنهایی که بعنوان تعمیری در ایستگاههای طولخط منفصل می گردد مجددا آزمایش ترمز شده و در واقع تک تک واگنها ی آن به نوعی تست ترمز می گردد. واگنهایی که در طول مسیر به لحاظ نواقصات ترمز از جمله گرفتگی ترمز و یا پلیسه شدن سطح چرخ و یا بریدگی منفصل شده و توسط مامورین ذیربط اعزامی مرمت می گردند توسط لکوموتیو تست ترمز شده و از سلامت آن اطمینان حاصل می گردد کجای این مسئله قبح و یا ممنوعیت دارد؟؟؟!!!
    در خطوط تعمیر و یا کارخانجات اساسی مگر تست ترمز چگونه و با چه مکانیسمی انجام می گردد ؟
    مگر با یک دستگاه کمپرسور و یک دستگاه شش دنده انجام نمی شود؟ خب در لکوموتیو گرم هم همین تجهیزات وجود دارد ضمن آنکه دقت و کالیبراسیون تجهیزات لکوموتیوهای گرم به مراتب بالاتر است چرا که عملکرد این تجهیزات در لکوموتیو گرم بایستی ضامن تامین ایمنی و امنیت سیر صدها مسافر و یا هزاران تن کالا باشد. لذا انتساب موارد کلی تحت عنوان فراهم گردیدن آستانه وقوع خطر و نقض ایمنی به لحاظ انجام تست ترمز با لکوموتیو گرم حداقل برای بنده به هیچوجه قابل درک نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *