رسانه اقتصاد ترابری ایران

شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور

یکشنبه, 29 بهمن 1402
پس از مطالعات امکان‌سنجی و تهیه طرح توجیهی انجام می‌شود؛

همکاری ایران و ارمنستان برای ساخت پل نوردوز-آگاراک

در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان مقرر شد که احداث پل جدید اتومبیل‌رو در پایانه مرزی نوردوز- آگاراک تا یک ماه از تاریخ امضای تفاهم‌نامه اجلاس هجدهم در دستور کار وزارتخانه‌های ذی‌ربط دو کشور قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل کشور، در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان که با حضور روسای کمیسیون مشترک دو کشور درباره توسعه همکاری‌های اقتصادی از جمله توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل برگزار شد، خیراله خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی با معاون وزیر زیرساخت‌ها و توسعه دیجیتال ارمنستان و هیئت همراه به‌منظور بررسی وضعیت همکاری‌های فعلی و چشم‌انداز توسعه و گسترش این همکاری‌ها در آینده دیدار کرد.

توسعه کریدورهای حمل‌و‌نقل بین دو کشور به ویژه کریدور شمال-جنوب ایران و ارمنستان، احداث تونل‌ها و سازه‌های فنی خاص و صدور خدمات فنی و مهندسی از مباحث مهم مطرح شده در این نشست بود.

همچنین احداث پل جدید اتومبیل‌رو در پایانه مرزی نوردوز-آگاراک از مهم‌ترین مباحث همکاری‌های دوجانبه این نشست بود و مقرر شد تا حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ امضای یادداشت تفاهم‌نامه اجلاس هجدهم، کارگروه مشترک فنی، اقتصادی و اجرایی به‌صورت رسمی تشکیل شود و مطالعات امکان‌سنجی و طرح توجیهی آن تهیه شود تا در دستور کار وزارتخانه‌های ذی‌ربط دو کشور قرار گیرد.

گفتنی است: اکنون کریدور شمال- جنوب در کشور ارمنستان در حال ساخت است و ایران نیز در حال طراحی این کریدور برای توسعه ترانزیت کالا و مسافر از خلیج فارس به گرجستان و دریای سیاه است. ایران در حال حاضر با احداث یک مسیر جاده‌ای از سمت تبریز به مرز نوردوز شرایط تکمیل این کریدور ارتباطی با کشور ارمنستان را فراهم کرده است که در صورت تکمیل آن علاوه بر کاهش مسیر، قابلیت رقابت با کریدورهای موازی را دارا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *