رسانه اقتصاد ترابری ایران

بازار سرمایه

چهارشنبه, 4 بهمن 1402
موانع پیش‌روی لیدر بورس؛

نمادهای خودرویی توان بهاری کردن هوای بورس را دارند؟

«وضعیت روزها و هفته‌های آینده نمادهای گروه خودرویی به سیاست‌هایی بستگی دارند که برای این صنعت گرفته خواهد شد»؛ این پیش‌بینی‌های یک کارشناس بازار سرمایه از وضعیت آینده صنعت خودرو در بورس است؛ صنعتی که به گفته کارشناس توانایی لیدری بازار سهام را دارد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، معامله‌گران بازار سرمایه در حالی آخرین روز کاری را به پایان رساندند که شاخص کل بورس در این هفته نوسانات زیادی داشت و بیشتر روزها رخت قرمز به تن داشت. همراستا با بازار نمادهای خودرویی نیز هفته چندان خوشایندی را پشت سرنگذاشتند.  با این حال کارشناسان بازار سرمایه معتقدند این صنعت پتانسیل بالایی برای لیدری بازار دارد.

حجت‌الله فرهنگیان، کارشناس بازار سرمایه یکی از این افراد است که در گفت‌وگو با ترابران اظهار کرد: نماد‌های خودرویی و به‌‌طور کلی‌‌ صنعت خودرو، از پتانسیل بالایی برای مسیریابی و لیدری بازار سهام برخوردار است. به طوری که در هفته‌های اخیر هم مشاهده شد که این صنعت لیدر بازار بود. البته به جز اتفاقاتی که در این هفته منجر به ریزش بازار شد و بیشتر منشا بیرونی و سیاسی داشت.

او با تاکید بر اینکه دانستن مسیر پیش روی بزرگان خودروسازی کشور برای معامله‌‌گران اهمیت بالایی دارد، گفت: به غیر از بحث قیمت‌گذاری خودرو که محل اختلاف شورای رقابت و وزارت صمت است و همچنان بحث قیمت‌گذاری توسط انجمن‌های خودروسازی مطرح است، تجربه عرضه خودرو در بورس کالا آثار خود را بر نمادهای این گروه در بازار سهام گذاشت.

راهی جز عرضه خودرو در بورس نداریم

فرهنگیان با بیان اینکه تجربه عرضه خودرو در بورس کالا موفق و به نفع تولید‌کننده و مصرف‌‌کننده بود که توقف و لغو آن به ضرر صنعت خودرو و بازار سهام تمام شد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد در آینده راهی جز رجوع به بازار شفاف و آزاد مثل بورس کالا برای عرضه و کشف قیمت خودرو وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه با یادآوری اینکه صنعت خودروسازی کشور به دلیل قیمت‌گذاری دستوری و فشارهایی که شورای رقابت طی سال‌های گذشته بر خودروسازان اعمال کرده، مشکلات بسیاری را متحمل شده است، گفت: در هفته‌های اخیر بار دیگر شاهد افزایش توجه سهامداران نمادهای خودرویی در بازار سهام هستیم و به نظر می‌رسد این صنعت دوباره به لیدر بازار تبدیل شده است. یکی از دلایل این اتفاق حمایت دولت از خودروسازان با نگاه به نجات صنعت است.

وابستگی نمادهای خودرویی به کلیت بازار

فرهنگیان گفت: نمادهای صنعت خودرو در بورس و به ویژه دو سهم اصلی آن چه بخواهیم چه نخواهیم وابستگی و همبستگی زیادی به لحاظ روانی با کلیت بازار دارند. در حوزه این صنعت شرکت‌های خودروسازی به دلیل اینکه طیفی از صنایع زیردست را در اختیار دارند و خودشان در راس هرم تولید قرار دارند، تصمیم‌گیری برای آنها نه‌تنها بر این گروه و سهم‌هایشان، بلکه بر زنجیره تولید اثرگذار خواهد بود.

او با اشاره به اخبار ضدونقیضی که در هفته‌های اخیر درباره آزادسازی قیمت خودرو منتشر شده گفت: خبرهای ضد‌ونقیض در حوزه صنعت خودرو مستقیما بر بازار سهام، شاخص کل و سرمایه سهامداران کوچک اثر منفی خواهد گذاشت، چرا‌که هنوز مشخص نیست تکلیف نهایی برای تعیین قیمت خودرو چگونه رقم خواهد خورد.

این کارشناس بورسی تاکید کرد: این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که صنعت خودرو طیفی از صنایع زیر‌مجموعه را در برمی‌گیرد از این رو اخبار غیرشفاف گروه‌های مختلف زیر‌مجموعه خودرو را در بازار سرمایه متاثر می‌کند.

فرهنگیان افزود: اگر با یک نگاه کلان‌تر به خبرهای اخیر مربوط به صنعت خودرو نگاه کنیم، می‌بینیم که کماکان بازار سرمایه با مشکل اخبار ضد‌ونقیض روبه‌رو است. این اخبار عمدتا برخاسته از مراکز متعدد تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی است و تنها چیزی که در این وسط اتلاف می‌شود سرمایه سهامدار است.

او در پایان یادآور شد: وضعیت روزها و هفته‌های آینده نمادهای گروه خودرویی به سیاست‌هایی بستگی دارند که برای این صنعت گرفته خواهد شد. البته این جدا از خبرهای سیاسی و روزمره‌ای است که روی کلیات بازار اثر می‌گذارد و بازار سرمایه را دچار نوسان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *