رسانه اقتصاد ترابری ایران

یکشنبه, 26 شهریور 1402
با استفاده از کریدوری جدید در دریای سیاه؛

نخستین کشتی‌های صادرات غلات به اوکراین رسیدند

دو کشتی باری پس از عبور از دریای سیاه با استفاده از یک مسیر جدید به این کشور رسیده‌اند و مقامات کی‌یف می‌گویند که از زمان خروج روسیه از معاهده‌ای که تضمین‌کننده حرکت ایمن کشتی‌ها به بندرهای اوکراین بود، این نخستین بار است که کشتی‌های غیرنظامی به این کشور می‌رسند.

به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از بی‌بی‌سی، مقامات بندری اوکراین اعلام کردند که دو کشتی باری پس از عبور از دریای سیاه با استفاده از یک مسیر جدید به این کشور رسیده‌اند.

آنها روز شنبه به بندر چورنومورسک رسیدند و قرار است ۲۰ هزار تن گندم را به مقصد بازارهای جهانی بارگیری کنند.

به گفته مقامات کی‌یف این نخستین بار است که کشتی‌های غیرنظامی از زمان خروج روسیه از معاهده‌ای که تضمین‌کننده حرکت ایمن کشتی‌ها به بندرهای اوکراین بود، به این کشور می‌رسند. قبلاً این کریدور فقط توسط کشتی‌هایی که از مبدا اوکراین حرکت می کردند، استفاده می‌شد.

الکساندر کوباکوف، معاون نخست وزیر اوکراین گفت که کشتی‌های «آفریقای مقاوم» و «آرویات» با پرچم کشور پالائو و خدمه‌هایی از اوکراین، ترکیه، آذربایجان و مصر در بنادر این کشور پهلو گرفته‌اند.

به گفته وزارت کشاورزی اوکراین، این کشتی‌ها گندم را به مصر و اسرائیل تحویل خواهند داد.

پس از آن که روسیه از توافقی که با حمایت سازمان ملل متحد بدست آمده بود و هدف آن ادامه صادرات غلات از بنادر اوکراین بود، خارج شد، کی‌یف به‌صورت یکجانبه کریدور دریایی را که سواحل غربی دریای سیاه را در بر می‌گیرد، برای رفت‌و‌‌‌‌‌آمد کشتی‌ها در نظر گرفت.

مسکو دلیل خارج شدنش از قرارداد صدور غلات را عدم اجازه صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی اعلام کرده و از تحریم‌های غرب که صادرات محصولات کشاورزی روسیه را محدود می‌کند، شکایت دارد.

از آن زمان، روسیه تهدید کرده کشتی‌های غیرنظامی را که به سمت اوکراین حرکت کنند، به عنوان اهداف نظامی احتمالی مورد حمله قرار دهد.

اوایل این هفته، بریتانیا روسیه را متهم کرد که یک کشتی پهلو گرفته در بندر اودسا اوکراین را با چندین موشک کروز هدف قرار داده است.

اوکراین یکی از بزرگترین تامین کنندگان محصولات زراعی مانند روغن آفتابگردان، جو، ذرت و گندم در جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *