رسانه اقتصاد ترابری ایران

محیط زیست

چهارشنبه, 6 دی 1402
گازوئیل برخی نیروگاه‌ها استاندارد نیست؛

مهر تایید سازمان حفاظت محیط‌زیست بر توزیع بنزین غیراستاندارد

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: «با توجه به افزایش مصرف سوخت، علیرغم تلاش‌های انجام شده، گاهی شرکت نفت نمی‌تواند تولید سوخت را به استاندارد یورو 4 برساند.»

به گزارش پایگاه خبری ترابران، ایرج حشمتی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در توضیح خبر کیفیت پایین سوخت‌های توزیع شده در جایگاه‌های سوخت (بنزین و گازوئیل) به دیدبان ایران گفت: «طبیعتاً میزان تولید سوخت در کشور محدود است، اولویت توزیع با کلانشهرها و شهرهایی با بیشترین آلودگی به‌ویژه در شش‌ماه دوم دارند و جایگاه‌های سوخت بین‌راهی است. البته نباید از یاد برد که مصرف سوخت نیز بسیار افزایش یافته است. بنابراین علیرغم تلاش‌های انجام شده، گاهی شرکت نفت نمی‌تواند یورو4 را برساند.»

او افزود: «همچنین گزارش‌های پایش ما در استان البرز، به‌عنوان یک کلانشهر، حاکی از آن است که بنزین یورو توزیع نمی‌شود.»

حشمتی گفت: «وزارت نفت دنبال آن است که با افزایش تعداد و بهینه‌سازی پالایشگاه‌ها کیفیت سوخت را افزایش و ارتقا دهد، اما نباید غافل باشیم که مصرف سوخت در کشور با سرانه جهان متفاوت است.»

او اظهار کرد: «در کشور ترکیه با 80 میلیون جمعیت حدود 12 میلیون لیتر سوخت مصرف می‌شود. در صورتی که در ایران حدود 80-95 میلیون لیتر سوخت مصرف می‌شود و گاهی این مصرف تا 104 میلیون لیتر هم می‌رسد. در حالی که از نظر جمعیت تقریباً با ترکیه یکسان است.»

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با بیان اینکه مصرف بیش از حد باعث می‌شود که تولید براساس تقاضا باشد،‌ گفت: «باید میزان حمل‌و‌نقل عمومی را آن‌قدر افزایش دهیم که استفاده از خودروهای شخصی به ویژه در شش ماهه دوم سال زیاد نباشد و این میزان بنزینی که در کشور تولید می‌شود، کفاف مجموعه خودروها را بدهد.»

گازوئیل برخی نیروگاه های استاندارد نیست

حشمتی در پاسخ به این سوال که می‌دانیم نیروگاه‌ها سوخت دوم (یا همان گازوئیل) مصرف می‌کنند چرا گازوئیل یورو 4 نیست؟ تاکید کرد: «قبول دارم که در شرایط ناترازی گازوئیل هم این مشکل را دارد. قابل توجه است که نیروگاه‌های نزدیک کلانشهرها می‌توانند آسیب بیشتری داشته باشند و برخی از نیروگاه‌هایی که با فاصله‌ای مناسب و خارج از شهرها و کلانشهرها قرار دارند، اگر گازوئیل هم بسوزانند می‌توانند شرایط را پاس کنند. اما مجموعه سازمان حفاظت محیط‌زیست به پایش‌های مداوم و مجدانه از نیروگاه‌ها اقدام می‌کند و هر جا خارج از قاعده و استاندارد باشد با آن برخورد می‌کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *