رسانه اقتصاد ترابری ایران

دولت

دوشنبه, 17 اردیبهشت 1403
واردات اتوبوس
توسط هیئت دولت انجام شد؛

تصویب مصوبه‌ای تکراری برای واردات 2 هزار دستگاه اتوبوس

در حالی که سال گذشته، 20 اردیبهشت ماه هیئت دولت واردات 2000 دستگاه اتوبوس را برای برگزاری مراسم اربعین تصویب کرده بود، امسال همان مصوبه را دوباره تصویب کرده و به وزارت کشور برای واردات 2000 دستگاه اتوبوس مجوز داده است.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، با وجود اینکه خرداد ماه سال گذشته، هیئت دولت واردات 2000 اتوبوس را برای برگزاری مراسم اربعین و افزایش ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل مسافری بین شهری مصوب کرده بود، دوباره امسال در جلسه 9 اردیبهشت ماه 1403 به موجب مصوبه جدیدی برای واردات ۲ هزار دستگاه اتوبوس به وزارت کشور مجوز داده است.

در مصوبه نامبرده هیئت‌وزیران گفته شده است که به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، صمت و کشور و به منظور توسعه حمل و نقل عمومی مسافر، تنظیم بازار و ارائه خدمات بهینه به زائران و مسافریا اربعین حسینی ثبت سفارش واردات 2000 دستگاه اتوبوس برون شهری با عمر کمتر از 5 سال با تأیید وزارت راه و شهرسازی و تأیید تأمین قطعات و وجود شبکه خدمات پس از فروش توسط وزارت صمت و تطابق با استاندارد کارخانه سازنده در زمان ساخت خودرو مجاز است.

در این مصوبه همچنین تاکید شده که سود بازرگانی هرگونه واردات اتوبوس که با تأیید وزارت کشور جهت جابه‌جایی مسافران اربعین حسینی استفاده می‌شود، مشمول پنجاه درصد تخفیف است.

در همین زمینه، محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات از مصوبه عجیب دولت رئیسی برای واردات 2 هزار دستگاه اتوبوس به مناسبت اربعین دست به افشاگری زده است.

او با انتشار تصویری از سند این مصوبه که در هیئت‌دولت به تصویب رسیده در کانال تلگرامی خود نوشته است که ظاهرا این روزها نان در «اتوبوس» است، یکبار به نام مردم تهران، یکبار به نام زائران اربعین! قبلی‌ها را که از «شرکت ساختمانی» خریدند، باید دید ثبت سفارش‌کنندگان این مصوبه چه کسانی هستند! منطق می‌گوید اگر به فکر جان مردم و اعتقاداتشان بودید، مصوبه مجلس را برای ورادات خودرو اجرا می‌کردید!»

مصوبه هیئت دولت

اختصاص 600 میلیون یورو به واردات اتوبوس برای اربعین

پیش از این نیز سیدکمال هادیان‌فر، معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی گفته بود که با تدابیر وزیر راه و شهرسازی و تصمیمات اتخاذ شده در ستاد اربعین، فرصت استثنایی برای واردات ناوگان اتوبوس برون‌شهری ویژه اربعین به مبلغ 600 میلیون یورو در نظر گرفته شده است.

این مصوبه در حالی به تصویب رسیده است که دیروز عباس علی‌آبادی، وزیر صمت مدعی شده بود در تولید اتوبوس و کشنده نیازمند خارجی‌‌‌ها نیستیم و از اینکه به «بهانه‌‌‌های مختلف» واردات انجام می‌شود، گلایه کرده بود.

هفته گذشته نیز قرارداد علیرضا زاکانی، شهرداری تهران با چینی‌ها برای واردات اتوبوس و تاکسی از چین از سوی اعضای شهر مورد اعتراض قرار گرفته و اعضای شورا نسبت به عدم شفافیت این قراردادها انتقاد کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *