رسانه اقتصاد ترابری ایران

صنایع خودروسازی

سه شنبه, 8 خرداد 1403
با هدف صادرات به خاورمیانه، آفریقا، اروپا و آمریکای لاتین انجام می‌شود؛

همکاری مصر با چین برای تولید خودروی برقی ارزان‌

فاو (FAW)، دومین خودروساز دولتی چین، با یک شرکت مصری برای ساخت خودروهای برقی ارزان‌قیمت در مصر، پرجمعیت‌ترین کشور خاورمیانه همکاری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، یکی از زیرمجموعه‌های شرکت مصری سرمایه‌گذاری جی‌وی (GV Investments)، تولید ارزان‌ترین مدل خودروی برقی گروه خودروسازی دولتی FAW چین را از ابتدای سه ماهه اول ۲۰۲۵ به صورت داخلی در مصر آغاز خواهد کرد.

این خبر در حالی منتشر شده که به دنبال اعلام فروش احتمالی سهام بخش خودروسازی شرکت چینی اورگراند (با کد بورسی ۳۳۳۳)، ارزش سهام آن شرکت به طور موقت بیش از دو برابر شد.

این خبر را شریف حموده، رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری جی‌وی به بلومبرگ اعلام کرد.

به گفته حموده، شرکت‌های حمل و نقل آنلاین (مثلUber) یکی از بازارهای هدف اصلی این خودروها خواهند بود.

حموده افزود: «ظرفیت تولید این خودرو در 3 تا 5 سال آینده افزایش خواهد یافت و برای راه‌اندازی این خط تولید حدود ۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز است. خودروهای برقی تولید شده در مصر به خاورمیانه، آفریقا، اروپا و آمریکای لاتین صادر خواهند شد.»

بستون E05، خودرویی به‌عنوان تاکسی

به گزارش وبسایت بلومبرگ، بستون E05 یکی از ارزان‌ترین خودروهای برقی در جهان است و معمولاً برای خدمات تاکسی استفاده می‌شود. این خودرو یک موتور برقی ۱۳۶ اسب بخاری، گشتاور ۳۰۰ نیوتن متر، باتری ۵۵ کیلووات ساعت و یک موتور الکتریکی ۱۰۰ کیلووات دارد. با یک بار شارژ، این خودرو می‌تواند مسافتی در حدود ۴۲۰ کیلومتر را طی کند.

توافق جی‌وی اتو و FAW اوایل این ماه امضا شد. جی‌وی اتو اوایل این ماه توافق مشارکت با گروه خودروسازی دولتی FAW چین را برای تولید، مونتاژ، بازاریابی، توزیع و صادرات خودروهای برقی به‌صورت داخلی امضا کرد.

این مشارکت با سرمایه‌گذاری اولیه ۳ میلیارد یورو حمایت خواهد شد. انتظار می‌رود مونتاژ خودروهای برقی حاصل از این مشارکت از ابتدای سال آینده آغاز شود. این دو شرکت از کارخانه‌های موجود برای مونتاژ خودروها استفاده خواهند کرد که در نهایت سهم قطعات ساخته‌شده در مصر به ۶۵ درصد خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *