رسانه اقتصاد ترابری ایران

شنبه, 22 آبان 1400

ماجرای اهدای واگن به قم از سوی شهرداری تهران چه بود؟

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران توضیحاتی درباره ماجرای دقیق اهدای واگن به قم از سوی شهرداری تهران ارائه داد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران،سید مجتبی شفیعی درباره ماجرای اهدای واگن به قم توسط شهرداری تهران اظهار داشت: این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و ماجرا از این قرار است که در شرکت بهره برداری مترو تهران این امکان وجود دارد که پروژه‌هایی مشترک با شرکت‌های قطار شهری کشور انجام گیرد.

وی افزود: یکی از این پروژه ها انجام تست سرد و گرم خطوط ریلی است، یعنی زمانی که یک خط مترو آماده بهره‌برداری می‌شود لازم است که پیش از آغاز بهره برداری رسمی، تست های گرم و سرد در این شبکه از طریق حرکت واگن با استانداردهای فنی خاصی انجام گیرد تا متعاقبا سرویس دهی به مسافران به صورت ایمن و در شرایط تست شده صورت پذیرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران ادامه داد: بر همین اساس قرار شده که شرکت بهره برداری متروی تهران پروژه تست خط متروی قم را بوسیله تجهیزاتی شامل یک قطار ۳ واگنه و با دانش و تجریه متخصصین خود در قالب یک قرارداد شفاف انجام دهد که البته پس از طی مراحل تست، این قطار سه واگنه به تهران باز می‌گردد.

شفیعی با تاکید بر اینکه این قطار سه واگنه عملا در شبکه متروی پایتخت نقش جدی جابجایی مسافر نداشته، گفت: این اقدام در راستای هم افزایی امکانات و تجارب بین کلانشهرها پیش‌بینی شده و به صورتی برنامه ریزی شده که عملا هیچ هزینه ای برای شهرداری تهران به همراه نداشته باشد.

وی گفت: تمامی هزینه های این پروژه شامل حمل و انجام تست توسط شهرداری قم در قالب قرارداد به شهرداری تهران پرداخت می‌شود و به هیچ عنوان قرار نیست که این سه واگن‌ به قم اهدا شود و حداکثر تا دو ماه آینده به تهران باز خواهد گشت.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران با بیان اینکه درخواست شهرداری قم غیر از این نبوده گفت: تجهیزات انجام تست مد نظر هنوز به قم ارسال نشده و قرارداد اجرای پروژه مذکور بین شهرداری قم و تهران آماده امضا است.

وی بیان داشت: آمادگی انجام این تست در قالب قرارداد برای سایر خطوط مترو کشور از طریق شرکت بهره برداری متروی تهران وجود داشته و بنظر نمی‌رسد اجرای این پروژه نیاز به مصوبه شورای شهر داشته باشد چرا که تجهیزات انجام تست اصلا قرار نیست به جایی اهدا شوند.

 

منبع خبر:فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *