رسانه اقتصاد ترابری ایران

رپرتاژ آگهی

شنبه, 22 اردیبهشت 1403
آشنایی بیشتر با مجری حمل ‌خرده‌بار در شبکه ریلی کشور؛

حمل ایمن و بدون‌‌ محدودیت بار با «قطاربار»

با توجه به افزایش روزافزون سفارش‌های اینترنتی و نیاز به حمل سریع و ایمن مرسولات، شرکت توسعه بازرگانی پیشتاز راه و شهر اخیراً سرویس خدمات نوین تجارت الکترونیک راه‌آهن را راه‌اندازی کرده و این سرویس با عنوان قطاربار بر بستر وب با امکان ثبت و صدور بارنامه و رهگیری مرسولات به بهره‌برداری رسیده است. با مجید فغانی،‌ مدیرعامل و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت پیشتاز راه و شهر درباره فعالیت‌های این شرکت و چشم‌انداز توسعه آن گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

-درباره شرکت پیشتاز و حوزه فعالیت و ماموریت این شرکت توضیحاتی ارائه فرمایید.

شرکت توسعه بازرگانی پیشتاز راه و شهر از شرکت‌های زیر مجموعه موسسه صندوق پس‌انداز کارکنان راه آهن ج.ا.ا است که از سال 1392 آغاز به کار کرده و ماموریت دارد تا در حوزه حمل و نقل خرده‌بار و امور فورواردی بار فعالیت کند. این شرکت علاوه بر حمل بار همراه مسافران قطارها، تنها متولی حمل خرده‌بار و بارهای تجاری به وسیله ناوگان ریلی در کشور است.

بر همین اساس و به‌منظور ارتقای سهم راه‌آهن ج.ا.ا از محل حمل و نقل خرده‌بار، شرکت پیشتاز راه و شهر اقدام به توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل بار در اکثر ایستگاه‌های سراسر کشور نموده است. این مهم بر پایه تجربه و دانش فنی و با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش خطرات جاده‌ای و آلودگی هوا صورت گرفته و در حال حاضر، امکان حمل خرده‌بار با توجه به در اختیار داشتن انبارهای مسقف و امکانات تخلیه و بارگیری، در  شبکه ریلی و در اکثر ایستگاه‌های راه‌آهن سراسر کشور وجود دارد.

ماموریت تعریف شده شرکت عبارتست از حمل خرده‌بار در سطح شبکه ریلی کشور به وسیله واگن‌های مسقف مخصوص، تکمیل فرآیندهای لجستیکی تولیدکنندگان و صاحبان کالا و فروشندگان با استفاده از سرویس تجارت الکترونیک، به کارگیری نیروی متخصص با تکیه بر تجربه و دانش فنی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های راه‌آهن و شبکه ریلی و در پایان، حمل و نقل سریع، دقیق و مطمئن مرسولات با استفاده از ناوگان و تجهیزات حمل بار و خودرو است. برای انجام این مهم، محصولی به نام «قطاربار، ایجاد و در حال توسعه است.

مجید فغانی

-چه کالاهایی توسط «قطار بار» امکان جابه‌جایی دارند؟

بر اساس سند چشم‌انداز حمل و نقل ریلی در افق ۱۴۰۴، انتقال بخش قابل توجه بار از جاده به ریل در دستور کار شرکت پیشتاز راه و شهر قرار گرفته و ویژگی‌های شاخص حمل و نقل ریلی، چشم‌انداز روشنی از سرمایه‌گذاری در حوزه حمل خرده‌بار و توجیه اقتصادی برای صاحبان سهام را در پی داشته است.

با توجه به توضیحات فوق، محمولاتی که شرکت پیشتاز راه و شهر آمادگی حمل آنها را دارد عبارتند از تولیدات کارخانجات اعم از مواد غذایی، مواد اولیه، محصولات ساخته شده کارخانجات، وسایل منزل، وسایل نقلیه اعم از دوچرخه، موتورسیکلت و خودرو و همچنین کلیه بارهایی که مشتریان خرد اعم از صاحبان کسب‌وکارها  یا افراد عادی می‌خواهند در سراسر شبکه ریلی و غیر ریلی توزیع کنند.

علاوه بر موارد بالا، مسئولیت حمل خودروهای مشتریان نیز از تمامی مبادی تعریف شده کشور، بر عهده این شرکت است. همچنین این شرکت در حوزه انجام معاملات اقتصادی، تجاری و بازرگانی، مشارکت در بخش‌های فنی، مهندسی و بازرگانی، ترخیص کالاهای مجاز تجاری و صنعتی و انجام امور فورواردری فعالیت دارد.

-افق پیش‌روی «قطاربار» در بحث توسعه چیست؟

توسعه ناوگان و تجهیزات مطابق با نیاز روز کشور، ایجاد و توسعه نرم‌افزارهای مورد استفاده، ایجاد و معرفی برند «قطاربار» و توسعه سایت (ghatarbar.ir) و پلت‌فرم اختصاصی، به‌روزرسانی سیستم‌ها و روش‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات در مباحث طراحی واگن‌های مورد نیاز در آینده از افق‌های پیش‌روی شرکت پیشتاز در بحث توسعه است.

با توجه به امضای قرارداد و سند همکاری 10 ساله با راه‌آهن ج.ا.ا، تجهیز و راه‌اندازی باراندازها و انبارهای حمل خرده‌بار راه‌آهن نیز از اهداف و راهبردهای این شرکت است. این شرکت برای انجام این مسئولیت، ناوگان و تجهیزات حمل بار به‌روزی را تدارک دیده است تا جابه‌جایی کالاها بدون تأخیر و با قابلیت رهگیری، در ایمنی کامل صورت پذیرد. هم اکنون بیش از ۳۰ دستگاه واگن مسقف با ظرفیت ۲۰ تن بار در هر سیر و با حداقل سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت، تحت مالکیت و در اختیار این شرکت قرار دارد. همچنین در افق توسعه‌ای این شرکت،‌ خرید 50 دستگاه واگن پرسرعت نیز در دستور کار قراردارد.

قطار بار

-چه تمهیداتی برای ارتباط با کسب‌و‌کارها اندیشیده‌اید و کسب‌‌و‌کارها چگونه می‌توانند فرایند حمل بار را از طریق شبکه ریلی قطار بار انجام دهند؟

این شرکت یک نرم‌افزار اختصاصی در زمینه حمل خرده‌بار  در اختیار دارد که مشتریان می‌توانند از طریق سایت اینترنتی خدمات را دریافت کنند. منتها این شرکت در تلاش است در دو حوزه B2B و B2C جایگاهی در اکوسیستم حمل و نقل خرده‌بار برای خود کسب کند. به این معنا که حمل و نقل ریلی را به عنوان یک مدل حمل و نقلی سبز به کسب‌و‌کارها و صاحبان کالا و مشتریان بالقوه و بالفعل معرفی نماید.

نحوه ارتباط ما با شرکت‌های مذکور به صورت B2B است و در تلاش هستیم به صورت B2C نیز با مشتریان این اکوسیستم و بازارگاه‌های مشابه که می‌خواهند محصولات خود را از طریق این شبکه جابه‌جا کنند، ارتباط داشته باشیم. یکی از راه‌های ارتباطی ما برای دستیابی به این هدف، ارتباط با بازارگاه‌های اینترنتی است، زیرا این بازارگاه‌ها پلی هستند که لینک B2B و B2C ایجاد می‌کنند و می‌توانند ما را به مشتریان نهایی متصل کنند.

با توسعه API قطاربار، در سایت‌های اختصاصی کسب‌وکارها، مشتریان کسب‌وکار با این شیوه از حمل آشنا می‌شوند و با توجه به نرخ رقابتی، زمان حمل مناسب، قابل دسترس بودن و کیفیت حمل، از خدمات شبکه ریلی استفاده بهینه می‌کنند.

با اتصال «قطاربار» به بازارگاه‌ها با هدف توسعه و تکمیل زنجیره جمع‌آوری و توزیع مویرگی در کشور، این شرکت قادر است مسئله حمل درب به درب کالا و خودرو را برای صاحبان کسب‎‌وکارها مرتفع کند.

جذب کارخانجات و تولیدکنندگان در راستای تبدیل به شبکه توزیع لوازم خانگی، غذایی، مصنوعات ساخته شده، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و… از طریق راه‌اندازی قطارهای برنامه‌ای و جذب صاحبان بار و مواد اولیه بسته‌بندی شده وارداتی از مبادی ورودی کشور برای ترانزیت به بنادر و مرزها یا برای استفاده در کارخانجات داخلی و… از طریق راه‌اندازی قطارهای برنامه‌ای هم از برنامه‌های این حوزه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *