رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل هوایی

پنجشنبه, 3 فروردین 1402
برای سومین سال متوالی؛

فرودگاه استانبول «فرودگاه سال اروپا» شد

فرودگاه جدید استانبول یک فرودگاه بین‌المللی در منطقه آرناووت‌کوی (Arnavutköy) در قسمت اروپایی استانبول در ترکیه است که برای سومین سال متوالی به عنوان «فرودگاه سال اروپا» انتخاب شد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، خبرگزاری آناتولی نوشت که بنا به اعلام شرکت مدیریت فرودگاه استانبول «ایگا»، جایزه «فرودگاه سال اروپا» جوایز ایر ترانسپورت برای نخستین بار توسط یک فرودگاه برای سه بار متوالی کسب شده است.

قدری سامسونلو، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت که در مراسم اهدای این جایزه به‌دلیل وقوع زلزله‌های اخیر در ترکیه حضور نداشت، با بیان اینکه همچنان به‌عنوان یکی از فرودگاه‌های پرتردد اروپا به فعالیت ادامه می‌دهیم، گفت: «سال گذشته با ارائه خدمت به 64.5 میلیون مسافر در این زمینه یکی از فرودگاه‌های برتر اروپا بودیم.»

گفتنی است؛ طراحان این فرودگاه زیرساختهای آن را به گونه‌ای چیده‌اند که قابلیت پذیرش ۲۰۰ میلیون مسافر را در سال داشته باشد. این فرودگاه در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ به مناسبت سالگرد ۹۵ سالگی اعلام رسمی جمهوری ترکیه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه افتتاح شد.

فرودگاه استانبول، سومین فرودگاه این کلانشهر است. دو فرودگاه بین‌المللی آتاترک و فرودگاه صبیحه گوکچن پیش‌تر از این فعال بوده‌اند. با آغاز به کار فرودگاه جدید، فرودگاه آتاتورک به پروازهای خصوصی و نیز نظامی اختصاص یافته و از گردونه پروازهای تجاری حذف شده است. با این حال فرودگاه صبیحه گوچکن همچنان فعال است.

این فرودگاه به‌خاطر طراحی برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی خود، نخستین جایزه خود را در مسابقه سال ۲۰۱۵ معماری بین‌المللی شیکاگو که توسط موزه معماری و طراحی شیکاگو با همکاری مرکز اروپایی معماری، هنر، طراحی و مطالعات شهری برگزار شد دریافت کرده است.

بر اساس گزارش سازمان ایمنی ناوبری هوایی اروپا (EUROCONTROL) فرودگاه استانبول در سال گذشته با میانگین ۱۱۵۶ پرواز روزانه میزبان بیشترین پرواز در میان فرودگاه های اروپایی بوده است.

فرودگاه استانبول در سال گذشته تنها فرودگاه اروپایی بوده که موفق به رسیدن شمار پروازهای روزانه پیش از همه‌گیری کرونا در سال 2019 شده است.

فرودگاه آمستردام با میانگین 1143 پرواز، فرودگاه شارل دوگل پاریس با متوسط 1122 پرواز روزانه، فرودگاه فرانکفورت با 1048 و فرودگاه لندن با متوسط 1042 پرواز روزانه پس از فرودگاه استانبول در رتبه‌های دوم تا پنجم شلوغ‌ترین فرودگاه‌های اروپایی در سال 2022 قرار داشته‌اند.

چندی پیش عادل کارااسماعیل‌اوغلو، وزیر حمل‌ونقل و زیرساخت ترکیه در توئیتر با اشاره به اینکه فرودگاه استانبول با سرمایه‌گذاری ۱۰/۲۵میلیارد یورویی بدون هزینه از خزانه دولت ساخته شده است نوشت: از زمان افتتاح، سهم آن در اقتصاد ۸۰/۷ میلیارد یورو بوده است. بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای، در مجموع ۱۱۷ میلیارد یورو برای ترکیه سود داشت.

فرودگاه استانبول 23.75 میلیارد یورو به درآمد ملی، 51.3 میلیارد یورو به تولید، 4.2 میلیارد یورو به صادرات، 1.23 میلیارد یورو به مالیات کمک کرده است.

همچنین با احداث فرودگاه استانبول برای ۹۷۲ هزار نفر اشتغال‌زایی شده است.

تعداد دیدگاه‌ها: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *