رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل هوایی

یکشنبه, 13 خرداد 1403
با هدف جلب اعتماد مقامات نظارتی صورت می‌گیرد؛

بوئینگ طرح جامع ایمنی ارائه می‌دهد

بوئینگ در تلاش است تا با ارائه یک نقشه راه ایمنی، نگرانی‌های مقامات ناظر را درباره محصولات خود برطرف کند.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، بر اساس گفته‌های مایک ویتاکر، مدیر سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا، این شرکت در این طرح متعهد شده است تا در چندین حوزه از جمله افزایش آموزش و ارتباطات کارکنان، تقویت سیستم گزارش‌دهی ناشناس برای امکان گزارش مشکلات بدون ترس از تلافی و همچنین تشدید نظارت بر عملکرد تأمین‌کنندگان اقدامات اساسی انجام دهد.

این اقدامات در مجموع به بهبود جدی سطح ایمنی در بوئینگ خواهد انجامید و اعتماد مقامات ناظر را افزایش خواهد داد.

به این ترتیب، با همکاری نزدیک با مقامات ناظر، اطمینان حاصل می‌شود که محصولات بوئینگ از بالاترین استانداردهای ایمنی برخوردار هستند.

این پروتکل‌ها شامل استخدام بازرسان بیشتر و معیارهای عملکردی جدید است که تحت برنامه‌ای مورد تقاضای مقامات ناظر قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، در پی یک حادثه نزدیک به فاجعه در پرواز آلاسکا ایرلاینز در ماه ژانویه 2024، شرکت بوئینگ به‌عنوان یکی از غول‌های صنعت هوانوردی جهان، یک “نقشه راه جامع” در زمینه ایمنی را به مقامات ارائه داده است.

همچنین این اقدام به‌عنوان بخشی از تلاش‌های بوئینگ برای بهبود فرآیندهای ایمنی در پی سقوط مرگبار هواپیماهای 737 مکس این شرکت در سال‌های 2018 و 2019 نیز صورت گرفته است.

مدیر سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا، مایک ویتاکر، در کنفرانس خبری پس از یک جلسه سه ساعته در واشنگتن که مدیرعامل بوئینگ، دیو کالهون، نیز در آن حضور داشت، گفت: «کار تمام شده است. بوئینگ برنامه خود را ارائه داده است و حال باید آن را اجرا کند.»

سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا(FAA)، به دلیل مشکلات ایمنی، محدودیت هایی را بر تولید هواپیمای مکس بوئینگ وضع کرده است.

در همین رابطه، ویتاکر افزود که هیچ محدودیت زمانی برای برداشته شدن این محدودیت‌ها وجود ندارد، اما انتظار نمی‌رود که در «چند ماه آینده» تغییری در این زمینه ایجاد شود.

ایمنی در شرکت بوئینگ۰

خبرسازی‌های متعدد بوئینگ

پس از بروز مشکلات در تولید و همچنین اظهارات افشاگرانه کارکنان، شرکت بزرگ هواپیمایی آمریکایی بوئینگ، تحت بررسی و نظارت شدید قرار گرفته است. این موضوعات باعث شده تا بوئینگ به دلایل ناخواسته، همواره خبرساز باشد.

در تاریخ 5 ژانویه، یک فروند هواپیمای بوئینگ 737 مکس 9 متعلق به شرکت هواپیمایی آلاسکا ایرلاینز، به دلیل جدا شدن یکی از پنل های بدنه هواپیما در حین پرواز، بصورت اضطراری به زمین نشست.

هواپیمای مذکور در ماه اکتبر 2023پیش از این حادثه، توسط بوئینگ به این شرکت تحویل داده شده بود.

پس از این واقعه، سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا به طور موقت 171 فروند هواپیمای مکس بوئینگ با همان پیکربندی را از پرواز منع کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که بوئینگ در طول سال 2023 با چالش های فراوانی در حفظ و افزایش تولید مدل مکس و همچنین محصول پرفروش دیگر خود، بوئینگ 787 دریملاینر، مواجه بود.

در اواخر ماه فوریه، سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا به بوئینگ مهلت 90 روزه‌ای داد تا یک برنامه جامع برای رفع مشکلات ریشه‌ای کنترل کیفیت خود ارائه دهد و استانداردهای ایمنی غیرقابل مذاکره این سازمان را فراهم کند.
طبق این برنامه، به گفته ویتاکر، بوئینگ متعهد شده است که آموزش کارکنان و ارتباطات را افزایش دهد، سیستم گزارش‌دهی ناشناس را تقویت کند تا کارگران بتوانند بدون هراس از تلافی، مشکلات را گزارش کنند، و نظارت بر تأمین کنندگان را افزایش دهد.

از سوی دیگر، سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا همچنان به صدور گواهینامه برای هر هواپیمای مکس قبل از تحویل آن ادامه خواهد داد. به گفته ویتاکر، این فرآیند از ژانویه تقویت شده و به جای رسیدگی به سیستم پروازها، بازرسی مستقیم هواپیماها توسط این سازمان انجام می‌شود.

سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا (FAA) قرار است پیشرفت بوئینگ را با استفاده از شش شاخص عملکردی کلیدی (KPI) پایش کند.

این شاخص‌ها در نهایت به FAA کمک خواهد کرد تا مشخص کند آیا عملکرد بوئینگ به حدی بهبود یافته است که اجازه دهد تولید هواپیماهای مکس را از محدوده فعلی 38 فروند در ماه افزایش دهد یا خیر.

بعد از سقوط مرگبار هواپیماهای مکس در سال‌های 2018 و 2019، یک حادثه دیگر در شرکت هواپیمایی آلاسکا رخ داد. این سوانح باعث شد بررسی دقیقی درباره فرهنگ ایمنی بوئینگ انجام شود. نتایج این بررسی نشان داد که بین مدیران ارشد شرکت و سایر کارکنان، شکافی وجود دارد.

همچنین مشخص شد که کارکنان نگران هستند اگر نگرانی‌های ایمنی خود را بیان کنند، ممکن است با تلافی‌جویی و انتقام‌گیری مواجه شوند.

پس از سقوط دو فروند هواپیمای مکس در سال‌های 2018 و 2019 که منجر به مرگ 346 نفر شد، در ژانویه 2021 بوئینگ با وزارت دادگستری آمریکا بر سر اتهامات جنایی به توافق رسید. طبق این توافق، بوئینگ موافقت کرد که 2.5 میلیارد دلار غرامت پرداخت کند.

همچنین این شرکت به مدت سه سال تحت نظارت قرار گرفت و در صورت انجام تعهدات خود، اتهامات علیه آن برطرف خواهد شد. اما در 14 مه 2024، وزارت دادگستری آمریکا تشخیص داد که بوئینگ به تعهدات خود در چهارچوب این توافق عمل نکرده است. این موضوع زمینه را برای احتمال پیگرد قضایی دوباره فراهم کرده است.

مقامات آمریکایی به بوئینگ مهلت دادند تا 13 ژوئن 2024 نظرات خود را ارائه کند.

بوئینگ در جست‌وجوی مدیرعامل جدید

دولت آمریکا سپس بر اساس این نظرات تصمیم خواهد گرفت که آیا شرکت بوئینگ را تحت پیگرد قضایی قرار دهد یا خیر.

همچنین بوئینگ در حال جست‌وجو برای انتخاب مدیرعامل جدید است. در ماه مارس اعلام شد که کالهون در پایان سال 2024 از سمت مدیرعاملی کناره گیری خواهد کرد. این تغییر رهبری همچنین باعث تعویض مدیر تولید هواپیماهای تجاری و رئیس هیئت‌مدیره این شرکت نیز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *