رسانه اقتصاد ترابری ایران

گمرک

شنبه, 28 مرداد 1402
بر اساس بخشنامه گمرک؛

شیوه خروج وسایل‌نقلیه زائران اربعین اعلام شد

گمرک ایران در بخشنامه‌ای به همه گمرکات اجرایی کشور جهت برگزاری پیاده‌روی اربعین‌، ضوابط گمرکی را از جمله مواردی همچون چگونگی تشریفات گمرکی وسایل‌نقلیه ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، ضوابط گمرکی جهت برگزاری پیاده‌روی اربعین شامل مواردی همچون چگونگی تشریفات گمرکی وسایل‌نقلیه، چگونگی تشریفات گمرکی کالاهای همراه موکب‌داران و میزان داروی مجاز همراه مسافر ابلاغ شد.

در بخشنامه گمرک ایران با تاکید بر ارائه تسهیلات به زائران به‌ویژه در گمرکات مرزهای غربی کشور، بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم توسط آن گمرک اشاره شده است.

همچنین گفته شده است که با توجه به هماهنگی به عمل آمده با ستاد مرکزی اربعین؛ صدور موقت همه وسایل‌نقلیه سواری، اتوبوس، کامیون، وانت و… اعم از عمومی شخصی و دولتی از تاریخ ۱۴۰۲.۰۵.۲۷ مقارن با اول ماه صفر تا پایان ایام اربعین پس از اخذ مجوز ستاد مرکزی عتبات عالیات یا نمایندگی ستاد در مراکز استان‌ها در هر مورد با رعایت موارد ذیل مجاز است:

الف – انجام تشریفات صدور موقت خودرو (شخصی و پلاک عمومی)، حتی‌المقدور در گمرکات مراکز استان‌های مجاز به انجام تشریفات صدور موقت صورت گیرد.

ب- صدور موقت ناوگان عمومی برای حمل‌ونقل مسافر و کالا در ایام موصوف علاوه بر تشریفات جاری گمرکی منوط به اخذ مجوز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است صدور موقت وسایل‌نقلیه با پلاک دولتی نیز موکول به موافقت کتبی ذی‌حساب دستگاه مربوطه است. ضمن اینکه خودروهای لیزینگی و یا دارای وام که سند مالکیت آنها در رهن بوده نیز منوط به موافقت کتبی مؤسسه رهن دهنده است.

ج- با عنایت به ازدحام و شلوغی در مرزهای خسروی، مهران چذابه و شلمچه در ایام اربعین و ظرفیت محدود گمرکات عراق در پذیرش کامیون حامل کالاهای تجاری به‌جهت جلوگیری از توقف و ضایع شدن کالاهای صادراتی، ضمن هماهنگی قبلی با این دفتر صرفاً در ایام موصوف انجام تشریفات صادرات را از طریق گمرکات مرزی جایگزین باشماق، شوشمی شیخ صله پرویزخان سومار و مرز دریایی خرمشهر انجام دهند.

در این بخشنامه تشریفات گمرکی کالاهای همراه موکب‌داران به شرح زیر اعلام شده است.

الف- با عنایت به اینکه مطابق ضوابط جاری، صادرات برخی اقلام از قبیل گوشت، قرمز، برنج، روغن، مواد سوختی و….. مشمول محدودیت یا ممنوعیت و یا عوارض صادراتی است لذا با توجه به مفاد تبصره ذیل ماده ۴ قانون مقررات صادرات و واردات، طبق بخشنامه‌های شماره ۱۷۷.۱۴۰۲.۶۶۰۱۸۲ مورخ ۱۴۰۲.۰۵.۱۸ و شماره ۷۹.۱۴۰۲.۶۹۸۲۲۰ مورخ ۱۴۰۲.۰۵.۲۵ این دفتر نسبت به ابلاغ سهمیه کالاهای اساسی مورد نیاز موکب‌ها به تفکیک نوع کالا و نیز سهمیه هر استان مطابق فهرست ضمیمه بخشنامه اقدام شده است. ضمناً مطابق مفاد نامه شماره ۷۹۹۹۲۳ مورخ ۱۴۰۲.۰۵.۲۳ دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران که در حال انجام تشریفات ابلاغ است، این اقلام مشمول پرداخت عوارض صادراتی موضوع بند (و) تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور نخواهد بود. لیکن رعایت الزامات مربوط به مجوزهای بهداشتی و قرنطینه‌ای دامی نباتی) مورد توجه قرار گیرد.

ب- ارسال سوخت مصرفی مورد نیاز موکب‌داران و دستگاه‌های خدماتی در ایام موصوف به همراه جدول سهمیه مربوطه صرفاً پس از موافقت وزارت نفت یا شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران) با تنظیم اظهارنامه به نام ستاد عتبات عالیات توسط نمایندگان رسمی معرفی شده و کدینگ شده) مقدور است.

ج- انجام تشریفات صدور موقت وسایل ضروری همراه موکب‌داران از قبیل ظروف آشپزخانه، فرش، موکت و زیرانداز، چادر و … جهت آسان‌سازی حتی‌المقدور از طریق اظهار در گمرکات مراکز استان‌ها انجام شود.

د- با توجه به لزوم ارائه مجوز برای صادرات دارو و یا تجهیزات پزشکی لذا هرگونه ارسال دارو و تجهیزات پزشکی در حجم تجاری پس از کسب مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صرفاً به نام ستاد عتبات عالیات و یا جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران امکان‌پذیر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *