رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل

جمعه, 4 خرداد 1403
قرارداد با چینی ها
پاسخ شهردار به شورای شهر قانع‌کننده نبود؛

لاپوشانی زاکانی درباره قرارداد با چینی‌ها ادامه دارد

در حالی که یک عضو شورای شهر تهران گفته بود که شهرداری تهران متن قرارداد با چینی‌ها را در اختیار نرجس سلیمانی، نایب رئیس و مخبر کمیسیون نظارت و حقوقی و همچنین مهدی اقراریان، رئیس این کمیسیون قرار داده است اما نرجس سلیمانی این خبر را رد می‌کند و می‌گوید با وجود درخواست از شهردار، هنوز متن کامل قرارداد به دست ما نرسیده است.

به گزارش ترابران، صبح یکشنبه نهم اردیبهشت ماه جلسه شورای شهر تهران با سوال نرجس سلیمانی، عضو شورای شهر از علیرضا زاکانی درباره قرارداد واردات اتوبوس‌های چینی شروع شد؛ اما شیوه پاسخگویی شهردار تهران و معاونانش باعث شد برخی از اعضای شورا صحن علنی را به نشانه اعتراض ترک کنند.

پیش از این جلسه یک روزنامه‌نگار گزارشی از جزئیات قرارداد شهرداری تهران با چینی‌ها منتشر کرده بود که نشان می‌داد زاکانی به عنوان شهردار تهران برای خرید اتوبوس، تاکسی و ون برقی با یک شرکت ساختمانی در چین قرارداد بسته است! این قرارداد ۲ میلیارد یورویی به گفته اعضای شورای شهر با ترک تشریفات و بدون برگزاری مناقصه بوده است، اشکالات و ایرادات فراوانی دارد و اعضای شورای شهر نسبت به آن اعتراض دارند.

گرچه اخبار رسیده به ترابران حاکی از این بود که متن قرارداد علیرضا زاکانی با چینی‌ها به دست نرجس سلیمانی، نایب رئیس و مخبر کمیسیون نظارت و حقوقی و همچنین مهدی اقراریان، رئیسی این کمیسیون رسیده است اما سلیمانی این خبر را تکذیب کرد.

او به خبرنگار ترابران گفت: «متن کامل قرارداد شهرداری تهران به دست من نرسیده است. آنچه یک خبرنگار در فضای مجازی از جزئیات این قرارداد منتشر کرد خیلی کامل‌تر از چیزی بود که برای من ارسال کردند.»

این عضو شورای شهر افزود: «الان هم من همان متن قبلی را دارم که آسیب‌شناسی را هم روی آن انجام دادم و در صحن علنی شورای شهر هم درباره آن صحبت کردم. بعد از همان جلسه شورای شهر قرارداد دیگری به من ندادند. آنچه به عنوان قرارداد شهرداری تهران با چینی‌ها در اختیار من یا آقای چمران یا بقیه اعضای شورای شهر قرار گرفت خیلی اطلاعات کمتری نسبت به چیزی که در فضای مجازی منتشر شد، دارد.»

چگونگی دسترسی به متن کامل قرارداد

او در پاسخ به این پرسش که چطور باید به متن این قرارداد دسترسی پیدا کنید، گفت: «روال کار این‌گونه است که از هیئت رئیسه شورای شهر تهران درخواست می‌کنیم که از متن قرارداد مطلع شویم. این بنا به درخواست عضو به هیئت رئیسه مطرح می‌شود و سپس باید قرارداد به دست این عضو شورای برسد.»

سلیمانی در پاسخ به این سوال که اکنون اعضای شورای شهر برای در اختیار داشتن متن قرارداد از هیئت رئیسه درخواست داشته‌اند، گفت: «از این موضوع اطلاعی ندارم و باید از اعضا بپرسید. البته تا جایی که اطلاع دارم آقای اقراریان این درخواست را ارائه داده‌‌اند ولی من در جریان نیستم.»

او افزود: «من تنها عضو شورای شهر تهران بودم که مسئله حمل‌ونقل را به عنوان سوال ماده ۳۸ قانون شهرداری از شهردار مطالبه می‌کردم و به خاطر تذکراتم درخواست کرده بودم که متن قرارداد در اختیارم قرار داده شود که بنا به شرایط متن آن قرارداد در اختیار من گذاشته شد اما همان‌طور که گفتم این متن اطلاعات خیلی کمتری نسبت به آنچه در فضای مجازی از متن قرارداد شهرداری تهران با چینی‌ها منتشر شد، دارد.»

سلیمانی در پاسخ به این پرسش که آیا به‌عنوان فردی که معتقد است گزارش متن ارسالی شهرداری به او کامل نبوده، قصد ندارد درخواست جدید به هیئت رئیسه ارائه کند، گفت: «اطلاعاتی که درباره اتوبوس‌های وارداتی می‌خواستم به دست بیاورم، دریافت کرده‌ام. چنانچه نیاز باشد دوباره به هیئت رئیسه شورای شهر درخواست خواهم داد که متن قرارداد را در اختیار من قرار دهند.»

او افزود: «باید بگذاریم ماجرا جلو برود تا ببینم چه می‌شود و قرار است چه کنند. اگر آسیب‌شناسی‌هایی که ما انجام دادیم مورد توجه شهرداری قرار گیرد مشکلات حل می‌شود. آنچه ما گفتیم با هدف پیشبرد کار مردم عنوان شده است.»

سلیمانی با تاکید بر اینکه مسئله حمل و نقل مساله جدی شهر تهران است، تاکید کرد: «من پیگیر قرارداد شهرداری تهران با چین هستم و پاسخ شهرداری به سوال من نیز قانع‌کننده نبود بنابراین این موضوع را همچنان پیگیری می‌کنم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *