رسانه اقتصاد ترابری ایران

ترانزیت

چهارشنبه, 9 خرداد 1403
پس از واگذاری 10 ساله مدیریت بندر چابهار به هند رخ داد؛

چشم سنگاپور به چابهار برای راه‌اندازی کریدوری به اوراسیا

سنگاپور ممکن است از بندر چابهار برای ایجاد کریدور تجاری و ترانزیتی بین آسیای جنوب شرقی و آسیای مرکزی استفاده کند.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، سایت اخبار دریایی هند اعلام کرده است که سنگاپور، شریک استراتژیک هند در آسیای جنوب شرقی و قطب مالی منطقه ایندو-پاسیفیک، مشتاق است از طریق بندر چابهار توسعه‌یافته توسط هند در ایران که مدیریت آن به مدت 10 سال به دهلی نو واگذار شده است، به اوراسیای غنی از منابع دسترسی پیدا کند.

این شهر-دولت که دارای توافق‌نامه تجارت آزاد (FTA) با اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) است، در حال بررسی امکان ایجاد یک کریدور تجاری و ترانزیتی با قزاقستان است که در آن بندر چابهار به‌عنوان یک حلقه کلیدی بین آسیای جنوب شرقی و آسیای مرکزی عمل خواهد کرد.

گفتنی است؛ رئیس‌جمهور قزاقستان در حال حاضر در حال بازدید از سنگاپور است و موضوع کریدور تجاری و ترانزیتی در گفت‌وگوهای او با میزبانانش به طور برجسته مطرح شده است.

در ماه می‌سال گذشته، زمانی که رئیس‌جمهور وقت سنگاپور از قزاقستان بازدید کرد، دو طرف تصمیم گرفتند که یک کریدور تجاری و ترانزیتی بین دو کشور ایجاد کنند که اوراسیا را به بازار آسیای جنوب شرقی متصل کند.

در سال 2019، سنگاپور یک توافق‌نامه تجارت آزاد با EAEU امضا کرده بود. نتیجه مهم بازدید ریاست جمهوری 2023 امضای یک توافق‌نامه در زمینه تجارت خدمات و سرمایه‌گذاری در چهارچوب توافق‌نامه تجارت آزاد بین EAEU و سنگاپور بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *