رسانه اقتصاد ترابری ایران

کسب‌و‌کار

یکشنبه, 28 اسفند 1401
«کارآفرینی» ماندن و ساختن است؛

سال 1401؛ متشنج‌ترین سال در دهه‌های اخیر

در شرایطی که فردایمان مبهم، سرشار از پرسش‌های بی‌پاسخ و مملو از اضطراب است به استقبال بهار می‌رویم و با حجم عظیمی از نگرانی‌ها سال تازه‌ای را آغاز می‌کنیم، اما همچنان در دل و خیال به روزهای روشن پیش‌رو امیدواریم؛ چراکه «کارآفرینی» ماندن و ساختن است.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، لیدا حفاری، مدیرعامل شرکت بر و بحر ایران در یادداشتی برای ترابران نوشت که بر اساس اعلام نتایج نظرسنجی انجام‌شده در اسفندماه سال جاری که با هدف سنجش وضعیت کسب‌و‌کارها در مواجهه با ریسک‌های مختلف اقتصادی و غیراقتصادی صورت گرفت، شدت بی‌اعتمادی و بدگمانی مدیران ‌عامل کسب‌وکارهای گوناگون نسبت به آینده نگران‌کننده بود؛ چراکه این میزان تردید و نااطمینانی در مقایسه با پارسال و پیرارسال و حتی سال‌های پیش از آن‌هم بی‌سابقه بود.

بر اساس نتایج اعلام‌شده آن نظرسنجی، فقط و فقط 5 درصد از 300 شرکت منتخب در این پیمایش نسبت به بهبود شرایط اقتصادی در سال 1402 خوش‌بین بودند! که به نظر می‌رسد چرایی آن در پس بی‌ثباتی فضای کسب‌وکار و فضای سیاسی و اقتصادی کشور پنهان است.

در آن نظرسنجی، مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران‌عامل در سال 1402، عدم ثبات سیاسی و اقتصادی، کمبود نقدینگی، عدم ثبات در قوانین و مقررات دولتی، حفظ انگیزه همکاران، اینترنت و فیلترینگ، کمبود تقاضا، تداوم تحریم‌ها، رقابت ناسالم، مهاجرت نیروی انسانی توانمند، عدم دسترسی به بازارهای جهانی، بیمه، مالیات و… ذکر شده است که متاسفانه همه این مسائل دست به دست هم داده و موجب شده است که ما دچار روزمرگی به‌تقصیر شویم. روزمرگی‌ای که ما را در انتهای جدول و صف بهره‌مندی از آنچه در اقتصاد جهان هدف‌گذاری شده، قرار داده است.

اکنون به جبر، تنها اندیشه‌مان حفظ سطح فعلی کسب‌و‌کارمان است که در آن «پیشرفت» را لحاظ نکردیم، «راه برون‌رفت» را نمی‌دانیم و همزمان «احتمال پس‌رفت» هم لحظه‌به‌لحظه تهدیدمان می‌کند.

ما در شرایطی که فردایمان مبهم، مملو از پرسش‌های بی‌پاسخ و سرشار از اضطراب شگفتانه‌های پیش رو است به استقبال بهار می‌رویم و با حجم عظیمی از نگرانی‌ها سال تازه‌ای را آغاز می‌کنیم، اما همچنان در دل و خیال به روزهای روشن پیش‌رو امیدواریم؛ چراکه «کارآفرینی» ماندن و ساختن است.

سالی

آری

بی‌گاهان

نوروز

چنین آغاز خواهد شد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *