رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

شنبه, 29 اردیبهشت 1403
دبیرکل IMOشعار روز جهانی زن در دریانوردی 2024 را اعلام کرد:

زنان؛ طراحان آینده ایمنی دریایی

دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) با بیان اینکه، امسال روز جهانی زن در دریانوردی با شعار «افق‌های امن: زنان، طراحان آینده ایمنی دریایی» برگزار می‌شود، گفت: «این شعار، نقش محوری زنان را در ارتقای تدابیر ایمنی در صنعت دریانوردی به تصویر می‌کشد و فرصتی برای تجلیل از تلاش‌ها و دستاوردهای آنان در این زمینه فراهم می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، آرسنیو دومینگز، دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) در مراسمی به مناسبت روز جهانی زن در دریانوردی در سال 2024 گفت: «امروز، از شما می‌خواهم که روز جهانی زن در دریانوردی را به‌عنوان گامی مهم در جهت ترویج تنوع و برابری نه تنها در حوزه دریانوردی، بلکه در همه سطوح جامعه در نظر بگیرید.»

او با اشاره به اینکه هدف از گرامیداشت روز جهانی زن در دریانوردی صرفاً تجلیل از دستاوردهای زنان نیست، گفت: «بلکه فرصتی برای ترویج برابری فرصت‌ها و آزادسازی پتانسیل کامل یک محیط کاری متنوع است.»

دومینگز خاطرنشان کرد «در این روز، به دنبال افزایش آگاهی از چالش‌هایی مانند تبعیض، نابرابری و محدودیت‌ها در زمینه فرصت‌های شغلی دریایی هستیم که زنان در این صنعت با آن مواجه هستند.»

دریانوردی، دریایی از فرصت‌های بی‌نظیر برای زنان

دبیرکل IMO اظهار کرد: «صنعت دریانوردی، دریایی از فرصت‌های بی‌نظیر برای زنان در زمینه‌های مختلف از جمله دریانوردی، مهندسی، حقوق، لجستیک و بسیاری دیگر را به ارمغان می‌آورد.»

او با بیان اینکه با وجود پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه برابری جنسیتی در صنعت دریانوردی، هنوز راه درازی در پیش داریم، خاطرنشان کرد: «ما به‌عنوان الگویی برای نسل‌های آینده، باید تلاش کنیم تا محیط‌های کاری امن، فراگیر و توانمندساز برای زنان ایجاد کنیم.»

دومینگز گفت که امسال، روز جهانی زن در دریانوردی با شعار «افق‌های امن: زنان، طراحان آینده ایمنی دریایی» برگزار می‌شود. این شعار، نقش محوری زنان را در ارتقای تدابیر ایمنی در صنعت دریانوردی به تصویر می‌کشد و فرصتی برای تجلیل از تلاش‌ها و دستاوردهای آنان در این زمینه فراهم می‌کند.

تلاش برای ترویج تنوع و ایجاد فرهنگ دریانوردی

او بیان کرد: «بیایید با من برای ترویج تنوع و ایجاد فرهنگ کاری فراگیر در صنعت دریانوردی تلاش کنیم تا موانع برابری جنسیتی را از میان برداریم. این تعهد را نه فقط برای امروز، بلکه برای هر روز سال، در خود نهادینه کنیم.»

دبیرکل IMO از همه دعوت کرد که در روز جهانی زن در دریانوردی با به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌های خود در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ روز_زن_در_دریا، در این گفت‌وگوی مهم مشارکت کنید. چه چشم‌اندازی برای آینده ایمنی دریایی متصور هستید؟ چه فرصت‌هایی در مسیر حرکت به‌سوی یک صنعت دریایی سبزتر و دیجیتال‌تر پیش روی ماست؟

او افزود: «از همه شما می‌خواهم که فراتر از شعارها قدم بردارید و با پرسش از خود، تعهدتان را به برابری جنسیتی در صنعت دریانوردی نشان دهید. از خود بپرسید که چه اقداماتی برای افزایش مشارکت معنادار زنان در این صنعت حیاتی انجام می‌دهم؟»

دومینگز در پایان پیام خود گفت: «بیایید با هم برای ساختن جامعه‌ای دریایی فراگیرتر و متنوع‌تر تلاش کنیم. مشتاقانه منتظر اقدامات مثبت شما در این زمینه هستم!»

گفتنی است؛ روز جهانی زنان در دریانوردی در تاریخ ۱۸ می‌برگزار می‌شود. هدف از برگزاری روز جهانی زنان در دریانوردی ترویج استخدام، حفظ و اشتغال پایدار زنان در بخش دریایی، ارتقای جایگاه زنان در دریا، تقویت تعهد IMO به هدف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (برابری جنسیتی) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *