رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل بین‌الملل

چهارشنبه, 8 فروردین 1403
نارسایی‌ها در حوزه حمل‌ونقل؛

دولت با همراهی بخش خصوصی مشکلات حمل‌ونقل را حل کند

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران با بیان اینکه حمل‌ونقل اساس توسعه اقتصادی کشور است، اظهار کرد: «تعلیق بیمه سبز، عدم صدور ویزا برای رانندگان و فرسودگی ناوگان جز مشکلاتی است که دولت باید برای رفع آنها بکوشد.»

به گزارش پایگاه خبری ترابران، رضا رستمی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران در یادداشتی برای پرونده سالنامه نوروزی پایگاه خبری اتاق ایران نوشت که حمل‌ونقل اساس توسعه کشورهاست و گستردگی زیرساخت‌های حمل‌ونقل و شبکه‌های متصل‌به‌هم با سطح بالاتری از توسعه‌یافتگی همراه است. کارایی و کیفیت بالای حمل‌ونقل نه‌تنها منجر به کاهش هزینه‌ها می‌شود، بلکه فرصت‌ها و مزیت‌های اقتصادی و اجتماعی ایجاد می‌کند که اثرات خارجی مثبتی مانند دسترسی بهتر به بازارها، افزایش اشتغال و سرمایه‌گذاری را به همراه دارد.

حمل‌ونقل کارآمد هزینه‌های بسیاری از بخش‌های اقتصادی را کاهش می‌دهد و به‌نوعی شریان اقتصاد کشور را در اختیار دارد. در اسناد بالادستی همواره بر ارتقای جایگاه بخش حمل‌ونقل در اقتصاد کشور تأکید شده، اما زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌طور متوازن در کشور توسعه‌نیافته و نتیجه این امر، هم در هزینه تمام‌شده کالاها و هم در عدم استفاده کشور از مزیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با حمل‌ونقل، قابل‌مشاهده است.

روزهای سخت حمل‌ونقل بین‌المللی در سایه تعلیق ایران از بیمه سبز

حوزه حمل‌ونقل به دلیل تعلیق عضویت ایران در شورای کارت بیمه سبز و عدم صدور ویزا برای رانندگان در سال گذشته روزهای سختی را پشت سر گذاشت. این موضوع در چندین نشست کمیسیون حمل‌ونقل، ترانزیت و لجستیک اتاق ایران و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد و امیدواریم که امسال، این مشکلات برطرف شود. البته موضوع بیمه سبز از طریق همکاری بیمه مرکزی با وزارت امور خارجه و وزارت راه و شهرسازی، شورای بیمه سبز کمیسیون اقتصادی سازمان ملل (COBB) پیگیری شده و ما راه جایگزینی با کشور ثالث پیدا کرده‌ایم که بیمه سبز از طریق کشور دیگری صادر شود که هزینه آن تقریباً بالاست.

حمل‌ونقل بین‌المللی ایران زمین‌گیر می‌شود، اگر…

از طرفی صدور ویزا برای تجار ایرانی یک پروسه زمان‌بر شده است. ایتالیا هفته‌ای 20 ویزا صادر می‌کند. درواقع ایتالیا ماهی 80 ویزای شنگن صادر می‌کند ولی به دلیل تحریم‌ها، ما نمی‌توانیم به ایتالیا صادرات داشته باشیم و قواعد ویزای شنگن به این صورت است که اول باید به خود کشور صادرکننده ویزا، سفر انجام شود. اگر وضعیت به این صورت پیش برود، بخش ترانزیت زمین‌گیر شود. اگر کامیون‌های ایرانی تردد نداشته باشد هزینه بار بالا خواهد رفت و حجم صادرات کم خواهد شد. اینها مشکلات حوزه حمل‌ونقل زمینی است اما متاسفانه هیچ‌کدام از تشکل‌های حوزه حمل‌ونقل با وزیر راه و شهرسازی نتوانسته‌اند نشست مشترکی برگزار کنند. وزیر راه و شهرسازی، وزیر بخش راه هم هست؛ اما ما هیچ‌وقت او را ندیده‌ایم و هرگز به مکاتبات ما پاسخ نداده است. صنعت حمل‌ونقل در ایران واقعاً مظلوم واقع شده است.

ناوگان حمل‌ونقل فرسوده است

دولت باید به حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای، هوایی، دریایی و ریلی توجه کند و در رفع موانع و مشکلات این حوزه بکوشد. ناوگان حمل‌ونقل فرسوده است؛ ناوگان باری کشور در پایان سال 1400 به‌طور متوسط 19.3 سال سن داشته. فرسودگی ناوگان علاوه بر بهره‌وری پایین آسیب‌های محیط‌زیستی و اقتصادی بالایی دارد. بین حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای در کشور توازن و تناسبی وجود ندارد. از کل بار جابه‌جا شده با روش زمینی 92 درصد حمل‌ونقل کالا در کشور در جاده‌ها و توسط کامیون‌ها انجام می‌شود و 8 درصد نیز از طریق ریل صورت می‌گیرد. همه این موارد ذکرشده نشان از نارسایی‌ها در حوزه حمل‌ونقل است و امیدواریم دولت با همراهی و تعامل با بخش خصوصی، راه‌حلی برای این حل مشکلات این حوزه پیدا کند؛ بخش خصوصی می‌تواند به همراه دولت برای رفع مشکلات حوزه حمل‌ونقل گام‌های جدی بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *