رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

چهارشنبه, 30 خرداد 1403
در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بررسی شد؛

انتظار برای ابلاغیه بانک مرکزی درباره هزینه دموراژ کشتی‌ها

انتقاد فعالان اقتصادی بابت اجرایی نشدن مصوبه شورای گفت‌وگو درباره چالش پرداخت هزینه‌ دموراژ کشتی‌ها موجب شد تا دبیرخانه شورای گفت‌وگو نامه‌نگاری‌هایی را با بانک مرکزی به منظور پیگیری موضوع، انجام دهد. به این ترتیب، گفته شده است که ابلاغیه بانک مرکزی درباره حل چالش پرداخت هزینه‌های دموراژ کشتی‌ها به‌زودی منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، در صدوبیست‌ویکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، کیوان کاشفی، عضو هیئت‌رئیسه اتاق ایران و قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌وگو به تعدادی از مصوبات مربوط به نشست‌های قبل شورای گفت‌وگو که همچنان اجرایی نشدند اشاره کرد و گفت: «متأسفانه برخی از مصوبات شورای گفت‌وگو با وجود گذشت مدت زمان قابل توجه از زمان تصویب، هنوز اجرایی نشدند که رسیدگی به وضعیت این مصوبات از انتظارات جدی بخش خصوصی است.»

گفتنی است یکی از همین مصوبات، «امکان پرداخت هزینه دموراژ به صورت ارزی» است که در نشست 120 این شورا تصویب شد اما هنوز اجرایی نشده است.

مصوبه نشست 120 شورای گفت‌وگو ضمن اصلاح بخشنامه بانک مرکزی می‌گوید که سازمان بنادر و دریانوردی به‌عنوان دستگاهی که زمان وقوع دموراژ را تأیید می‌کند و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان دستگاهی که نرم نرخ دموراژ در دنیا را اعلام می‌کند، از سوی سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی پذیرفته و هزینه دموراژ در دفاتر مالیاتی شرکت‌های واردکننده پذیرفته شود.

با این حال انتقاد فعالان اقتصادی بابت اجرایی نشدن مصوبه شورا موجب شد تا دبیرخانه شورای گفت‌وگو نامه‌نگاری‌هایی را با بانک مرکزی به منظور پیگیری موضوع، انجام دهد.

در نشست اخیر شورای گفت‌وگو و بر اساس اظهارات نماینده بانک مرکزی هرگونه تغییر در قوانین بانک مرکزی به مصوبات شورای پول و اعتبار نیاز دارد. بر این اساس تا هفته آینده تغییرات مربوط به این بخش، طبق مصوبه شورای گفت‌وگو نهایی خواهد شد. بعد از ابلاغ مصوبه بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی نیز طبق ابلاغیه عمل می‌کند و هزینه دموراژ را به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی منظور می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *