رسانه اقتصاد ترابری ایران

اتاق‌های بازرگانی

دوشنبه, 2 بهمن 1402
به دنبال درخواست تحریم کالاهای ایرانی توسط اتاق اربیل انجام شد؛

دعوت اتاق بازرگانی تهران از تجار ایران و اربیل برای حفظ روابط

به دنبال درخواست اتاق بازرگانی و صنایع اربیل برای توقف مصرف و تحریم محصولات ایرانی، اتاق بازرگانی تهران با صدور بیانیه‌ای از جامعه تجار و بازرگانان ایران و عراق خواسته است که با سینه‌ای گشاده آینده درخشان توسعه همکاری‌های دوجانبه را مدنظر داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، به دنبال درخواست اتاق بازرگانی و صنایع اربیل از همه تاجران و ساکنان اقلیم کردستان برای توقف مصرف و تحریم محصولات ایرانی اتاق بازرگانی تهران با صدور بیانیه‌ای با اشاره به پیوندهای تاریخی دیرینه و علقه‌های فرهنگی هزاران ساله دو ملت از جامعه تجار و بازرگانان ایران و عراق خواست که رنج‌های دیرینه برای دستیابی به میراث امروز را فراموش نکنند و با چنگ زدن به بندهای مودت، با سینه‌ای گشاده آینده درخشان توسعه همکاری‌های دوجانبه را مدنظر داشته باشند.

گفتنی است؛ چند روز گذشته بود که گیلان حاجی سعید، رئیس اتاق بازرگانی اربیل از شهروندان و بازرگانان خواست واردات و استفاده از کالاهای ایرانی را تحریم کرده و همه روابط اقتصادی و تجاری خود را با ایران متوقف کنند. این در حالی است که اقلیم کردستان به ویژه شهر اربیل، بازار قابل توجهی برای محصولات ایرانی است.

گذرگاه‌های مرزی باشماق و پرویزخان در استان سلیمانیه و حاجی عمران در استان اربیل سه گذرگاه فعال بین ایران و کردستان است.

متن کامل بیانیه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه اتاق بازرگانی اربیل مبنی بر درخواست تحریم کالاهای ایرانی عمیقاً تأسف ما را به نمایندگی از کنشگران تجاری برانگیخت. پیوندهای دیرینه میان ایران و عراق و از جمله اقلیم کردستان که محصول علقه‌های فرهنگی به درازای هزاران سال است، باید مهم‌ترین چراغ راهنمای ما در دستیابی به آینده‌ای روشن و پررونق برای ملت‌های ما باشد. جامعه تجار و بازرگانان ایران و عراق، میراث‌دار گنجینه سترگی است که تمدن مشترک ما را به زینت آراسته است. دادوستد دیرپای میان مردمان ما نه‌تنها تاکنون از این دلبستگی‌ها سیراب شده بلکه به گستره و ژرفای آن نیز افزوده است. نخستین بار نیست که فراز و فرود دنیای سیاست، اراده ما را برای پاسداشت این ذخایر تاریخی می‌آزماید. ما در کنار ملت عراق به خود می‌بالیم که هربار از این آزمون‌ها سرفراز بیرون آمده‌ایم و فروتنانه خداوند بزرگ را شاکریم اما نیک می‌دانیم که نگهداشت این خزینه گرانمایه، طبعی بلند و همتی والا می‌خواهد.

در کوران حوادث، هیچ مسئولیتی برای ملت‌های ایران و عراق و به‌ویژه اتاق‌های بازرگانی که پژواک رسا و راستگوی مردمان هستند، بالاتر از آن نیست که رنج‌هایی را که برای ساختن این بنای باشکوه برده‌ایم، به نسیان نسپاریم. در پناه این اراده‌های استحکام‌یافته، بازرگانان ایران و اقلیم کردستان عراق، حجم تجارتی به ارزش تقریبی 3 میلیارد دلار را در سال جاری به ثبت رسانده‌اند که اشباعِ ظرفیت‌های شگرف میان ما نیست اما نشان‌دهنده اشتیاق وافر دو ملت در گسترش دادن مرزهای صلح و دوستی است. در زمانه‌ای که بدخواهان ایرانیان و عراقیان، آزمندانه می‌کوشند بندهای مودت میان ما را از هم بگسلند، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از برادران کُرد و عرب در اتاق‌های سراسر عراق به ویژه اقلیم کردستان می‌خواهد که با حزم و سینه گشاده و فراسوی پستی و بلندهای موسمی، به آینده پیش‌رو بنگرند و بدانند که ما در کنارشان ایستاده‌ایم تا آینده‌ای درخشان‌تر را برای فرزندان‌مان در دوسوی مرزها بسازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *