رسانه اقتصاد ترابری ایران

صنایع خودروسازی

شنبه, 29 اردیبهشت 1403
با راه‌اندازی سامانه جدید انجام می‌شود؛

آغاز ثبت‌نام و عرضه خودروهای برقی وارداتی

سامانه جدید عرضه خودروهای برقی وارداتی راه‌اندازی شده و متقاضیان این خودروها می‌توانند از فردا (یکشنبه ۳۰ اردیبهشت) تا پایان روز پنجم خرداد ماه ثبت نام کنند.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، سامانه جدید عرضه خودروهای برقی وارداتی راه‌اندازی شده و متقاضیان این خودروها می‌توانند از فردا (یکشنبه،۳۰ اردیبهشت) تا پایان روز پنجم خرداد ماه در سامانه یکپارچه جدید عرضه خودروهای برقی به نشانی https://evauto.ir ثبت‌نام و یک اولویت از سبد محصولات اعلامی را انتخاب کنند.

متقاضیان باید تا ساعت ۱۳ روز چهارشنبه ۲ خردادماه یکی از حساب‌های خود را نزد شعب بانک‌های واجد شرایط اعلامی در سامانه به نام «خودرو برقی وارداتی»، وکالتی ایجاد و مبلغ یک میلیارد ریال بلوکه کنند.

فرآیند عرضه خودروهای برقی وارداتی شامل ۳ مرحله اعم از مرحله اول: بلوکه کردن مبلغ یک میلیارد ریال و ثبت نام در سامانه عرضه خودروهای برق.؛ مرحله دوم: اولویت‌بندی و ارسال اطلاعات متقاضیان به شرکت‌های عرضه‌کننده خودرو برقی و مرحله سوم: ارسال دعوتنامه از سوی عرضه‌کنندگان و عقد قرارداد با خریداران

بر اساس این گزارش، در مرحله ثبت‌نام، ابتدا می‌بایست یک حساب وکالتی به نام خودروی برقی توسط متقاضیان در بانک‌های عامل (مندرج در سامانه) افتتاح و مبلغ یک میلیارد ریال در حساب بانکی خود نزد یکی از شعب بانک‌های مذکور مسدود کنند.

وجه مسدود شده که در زمان افتتاح حساب وکالتی جهت ثبت نام اولیه واریز می‌شود تا زمان اعلام نتایج قطعی باید در حساب بلوکه بماند و برداشت وجه به منزله ابطال ثبت نام است.

گفتنی است؛ امکان انصراف از معامله تا زمان انعقاد قرارداد نهایی با واردکننده خودرو از سوی خریدار در سامانه، بدون جریمه، وجود دارد.

صرف افتتاح حساب وکالتی و ثبت نام اولیه در سامانه یکپارچه هیچ تعهدی مبنی بر تخصیص خودرو ایجاد نخواهد کرد و به میزان عرضه صورت گرفته به تقاضاها پاسخ داده خواهد شد.

عدم واریز وجه در هر یک از مراحل ذکر شده و حداکثر ۵ روز پس از فراخوان صورت گرفته، به منزله انصراف از طرح بوده و متقاضی به طور کلی از اولویت‌بندی سامانه خودروهای وارداتی حذف می‌شود.

متقاضیانی که علی‌رغم مسدودسازی مبلغ اعلام شده، اقدام به ثبت نام نکنند نیز به طور کلی از اولویت‌بندی سامانه خودروهای وارداتی حذف می‌شوند.

اطلاعات همه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده ۱۹ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات بر عایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذی‌ربط قرار می‌گیرد.

منبع خبر: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *