رسانه اقتصاد ترابری ایران

شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

شنبه, 29 اردیبهشت 1403
۵۰ لکوموتیو متوقف از طریق مزایده واگذار می‌شود؛

صدور حواله هزار میلیارد تومانی برای راه‌آهن از محل ماده ۱۲

مدیرعامل راه‌آهن با اعلام واگذاری ۵۰ لکوموتیو متوقف از طریق مزایده و دعوت از بخش خصوصی گفت: هزار میلیارد تومان حواله از محل ماده ۱۲ برای راه‌آهن صادر شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ترابران، سید میعاد صالحی، مدیرعامل راه‌آهن و معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه گشایش یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل ریلی در جمع خبرنگاران درباره اجرای ماده ۱۲ با اشاره به امضای توافقنامه‌ای بین وزارت راه، وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه گفت: با این اتفاق کار قوت گرفته و حواله‌های سال‌های قبل صادر شده است. البته این حواله‌ها اکنون در معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت است.
مدیرعامل راه‌آهن افزود: اکنون یک سال از توافقنامه نامبرده می‌گذرد اما حدود دو ماه است که حواله‌ها نزد معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت است.
او با تاکید بر اینکه مبلغ این حواله‌ها هزار میلیارد تومان است اما مبلغ اصلی که باید تا پایان سال 1402 پرداخت شود 5 هزار میلیارد تومان است.
صالحی افزود: بخش خصوصی و دولتی 320 لکوموتیو در اختیار دارند که به دنبال آن هستیم این تعداد را از محل منابع راه آهن ماده 12 و سرمایه‌های بخش خصوصی افزایش دهیم.
او با اشاره به برنامه‌های راه‌آهن برای استفاده از سرمایه‌های مردم در بخش ریلی گفت: راه‌آهن برای واگذاری 50 دستگاه لکوموتیو متوقف از طریق مزایده عمومی برنامه‌ریزی کرده است.
معاون وزیر راه با دعوت از شرکت‌های بخش خصوصی برای  حضور در این مزایده اظهار کرد:  امسال نهضت احیا، تولید و بازسازی لکوموتیو را راه‌اندازی خواهیم کرد.
صالحی با تاکید رفع نیاز کشور به لکوموتیو از محل تولید داخل به یکی از برنامه‌های دولا مبنی بر استفاده از توان شرکت‌های دانش‌‌بنیان برای تولید موتور لکوموتیو اشاره و خاطرنشان کرد: اولویت راه‌آهن در بخش لکوموتیو استفاده از شرکت‌های توانمند داخلی است.

تعداد دیدگاه‌ها: 1

  1. با سلام
    هزار میلیارد تومان تقریبا معادل 17 میلیون دلار ( 60 هزار تومانی) است.
    طلب حمل و نقل ریلی از محل ماده 12 ( از سال 1393 تا سال 1401) بیش از 500 میلیون دلار است.
    لذا مبلغی که وعده پرداخت آن داده شده فقط حدود 3 درصد مطالبات حمل و نقل ریلی را پوشش میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *