رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل

جمعه, 17 فروردین 1403
در نشست آنلاین اعضای بریکس مطرح شد:

«حمل‌ونقل و ترانزیت» ابزار توسعه تجارت بین اعضای بریکس

نشست کارشناسان ارشد کشورهای عضو بریکس باهدف بررسی برنامه و دستور کار و پیش‌نویس بیانیه اجلاس آتی وزرای حمل‌ونقل کشورهای عضو به‌صورت آنلاین برگزار و بر اهمیت بخش حمل‌ونقل و ترانزیت به‌عنوان عمده‌ترین ابزار توسعه تجارت میان اعضا تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی؛ نشست کارشناسان ارشد حمل‌ونقل کشورهای چین؛ برزیل، آفریقای جنوبی، هند، ایران، عربستان سعودی، امارات عربی متحده، مصر و اتیوپی به میزبانی روسیه باهدف بررسی برنامه و دستور کار و پیش‌نویس بیانیه اجلاس آتی وزرای حمل‌ونقل کشورهای عضو بریکس به‌صورت آنلاین برگزار شد.

نشست وزرای حمل‌ونقل کشورهای عضو که قرار است در خردادماه ۱۴۰۳ در سنت پترزبورگ روسیه برگزار شود، به موضوع دیجیتالی‌شدن حمل‌ونقل، ایجاد پلتفرم‌های لجستیکی حمل‌ونقل بین کشورهای عضو بریکس؛ حمل‌ونقل پایدار، حمل‌ونقل سبز و توسعه همکاری‌های فی‌مابین از طریق سرمایه‌گذاری‌های مشترک و موضوع‌های دیگر می‌پردازد.

در این نشست کارشناسان ارشد که به میزبانی روسیه برگزار شد و نمایندگانی از بخش‌های مختلف حمل‌ونقل کشورهای عضو به‌ویژه ایران در آن حضور داشتند، بر اهمیت بخش حمل‌ونقل و ترانزیت به‌عنوان عمده‌ترین ابزار توسعه تجارت میان اعضا تاکید شد.

همچنین متن پیش‌نویس پیشنهادی روسیه مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد کارشناسان ارشد حمل‌ونقل کشورها نظرات تکمیلی خود را تا حداکثر دوشنبه آتی به‌صورت رسمی ارائه کنند.

در این نشست ویدئوکنفرانسی، خسرو سرایی مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی و همکاران وی حضور داشتند.

گروه بریکس شامل پنج کشور روسیه برزیل، هند، آفریقای جنوبی و چین در سال ۲۰۰۹ میلادی با دستور کار توسعه اقتصادی و تجاری بین اعضا شکل‌گرفته و به‌تدریج کشورهای ایران، اتیوپی، عربستان سعودی، مصر و امارات متحده عربی به آن پیوسته یا در حال الحاق هستند.

گروه بریکس شامل بیش از نیمی از جمعیت دنیا است و کشورهای مطرح چین، روسیه، هند و برزیل و دیگر کشورهای درحال‌توسعه را شامل می‌شود که اگرچه دارای پراکندگی جغرافیای هستند لیکن از اهداف مشترک اقتصادی و تجاری برای هم‌افزایی منافع مشترک برای تنظیم دستور کار توسعه اقتصادی و رونق تجاری خارج از انحصارگرایی تجاری غرب شکل‌گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *