رسانه اقتصاد ترابری ایران

بازار سرمایه

سه شنبه, 3 بهمن 1402
کارشناسان به آینده بازار حمل‌ونقلی‌ها امیدوارند؛

«حمل‌ونقلی‌ها» گروهی کوچک با آینده‌ای روشن در بورس

گرچه صنعت حمل‌ونقل در بازار سرمایه ایران گروه کوچکی محسوب‌می‌شود اما کارشناسان به آینده این بازار بعد از رفع تحریم‌ها خوش‌بین هستند و سهام‌داران را به سرمایه‌گذاری در این صنعت با نگاه بلندمدت تشویق می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با نمادهای گروه حمل‌ونقل در بازار سرمایه، گزارش زیر را بخوانید.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، صنعت حمل‌ونقل یکی از زیرساخت‌های مهم اقتصادی هر کشور است که نقش اساسی در رشد و توسعه، شکل‌گیری ساختارهای اجتماعی و حتی دفاع ملی دارد. با این حال گروه حمل‌ونقل در بازار سرمایه ایران یکی از گروه‌های کوچک بورسی است؛ دلیل اصلی آن هم تحریم‌های اقتصادی است که سودآوری این شرکت‌ها را دچار نوسان کرده است.

با این حال کارشناسان معتقدند رفع تحریم‌های اقتصادی می‌تواند این صنعت را متحول کند. از این رو سرمایه‌گذارانی که نگاه بلندمدت به بازار سرمایه دارند و به برداشته شدن تحریم‌ها نیز خوش‌بین هستند، خرید سهام شرکت‌های فعال در گروه حمل‌ونقل را به دید یک فرصت نگاه می‌کنند.
گزارش پیش‌رو به معرفی گروه حمل‌ونقل در بازار سهام می‌پردازد که نماد معاملاتی این گروه نیز با حرف اول آن گروه یعنی حرف «ح» آغاز می‌شود. تنها استثنای این گروه نیز شرکت توکاریل با نماد معاملاتی توریل در بورس است.

حکشتی

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با نماد حکشتی شرکت ترابری دریایی و کشتیرانی ایرانی است. این گروه با دارا بودن ناوگان متنوع از انواع کشتی‌های اقیانوس‌پیما و شناورهای خدماتی، در همه مسیرهای بین‌المللی فعالیت می‌کند. سازمان بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی از جمله سهام‌داران اصلی شرکت کشتیرانی ایران هستند.

حپترو

شرکت مهندسی حمل‌و‌نقل پتروشیمی با نماد حپترو در سال ۷۱ و همزمان با توسعه روزافزون صنعت پتروشیمی، با هدف ارائه خدمات لجستیک به کارخانه‌های پتروشیمی کشور تأسیس شد. شرکت ساحل گستر پارس، شرکت جهان دنیز کالا، شرکت امتداد زنجیره پایدار و شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی شرکت‌های زیرمجموعه این شرکت هستند. شرکت بازرگانی پتروشیمی، سهام عدالت و شرکت اسپک از سهام‌داران حپترو هستند.

حپارسا

حپارسا نماد معاملاتی شرکت توسعه حمل‌ونقل ریلی پارسیان است. بر اساس اساسنامه فعالیت اصلی این شرکت جابه‌جایی انواع بار و مسافر با استفاده از امکانات شبکه‌های ریلی است. خدمات گمرکی و صادر کردن بارنامه‌های داخلی و بین‌المللی انواع محصولات نفتی و غیرنفتی، مواد شیمیایی، فرآورده‌های پتروشیمی، روغن‌های خوراکی و غیر خوراکی برعهده این شرکت است.

حسیر

شرکت ریل سیر کوثر با نماد معاملاتی حسیر در بازار سرمایه شناخته می‌شود. ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی و فعالیت در بخش صنعت و ساخت قطعات یدکی مورد نیاز صنعت ریلی و تأسیس کارگاه‌های تعمیراتی جزئی و کلی واگن‌های مسافربری و باری، خرید واگن‌های مسافرتی و باری از داخل و خارج از کشور، تعمیر و نگهداری واگن‌های مسافربری و باری و خرید و سفارش قطعات یدکی و ابزارآلات تعمیر و نگهداری از داخل و خارج از کشور صادرات و همچنین واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی، اخذ و اعطای نمایندگی از جمله فعالیت‌های این شرکت است.

حتوکا

حتوکا نماد معاملاتی شرکت حمل‌ونقل توکا است در زمینه حمل و جابه‌جایی کالا فعالیت می‌کند.

حاریا

شرکت کشتیرانی آریا با نماد معاملاتی حاریا در بازار سرمایه شناخته می‌شود. ‌شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت حمل واردات ایران از سهام‌داران آن به‌شمار می‌روند. خرید و فروش، اجاره یا رهن هرگونه تجهیزات مرتبط با عملیات تخلیه و بارگیری و کانتینر، مدیریت شناورهای دریایی و بنادر و همچنین مدیریت نیروی انسانی و منابع مالی قلمرو فعالیت دریایی از جمله فعالیت‌های این شرکت است.

حبندر

حبندر نماد معاملاتی شرکت دریایی و کشتیرانی خط دریابندراست که بیش از نیمی از سهام آن را شرکت تایدواترخاورمیانه در اختیار دارد. انجام هرگونه خدمات بندری و کشتیرانی در حوزه فعالیت این شرکت است.

حفارس

شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج‌فارس با نماد معاملاتی حفارس در زمینه حمل‌ونقل جاده‌ای داخلی و بین‌المللی، ایجاد و اداره ترمینال‌ها، تعمیرگاه‌ها، ایستگاه‌ها و احداث انبارهای مناسب و انبارداری و سرمایه‌گذاری و مشارکت جهت ساخت پایانه‌های تجاری و تخلیه و بارگیری و انجام امور مربوط به افزایش نیروی کششی و ترابری و واردات ماشین‌آلات و قطعات یدکی موردنیاز از جمله فعالیت‌های این شرکت حمل‌ونقلی است.

حتاید

شرکت تاید واترخاورمیانه با نماد معاملاتی حتاید انجام خدمات بندری را برعهده دارد.

حآسا

حآسا نماد معاملاتی شرکت آسیا سیر ارس در بازار سهام است که در حوزه تولید، خرید و فروش و اجاره و تعمیرات و نگهداری واگن و لوکوموتیو، سرمایه‌گذاری در امور مختلف حمل‌و‌نقل ریلی، ساخت و تولید تجهیزات مورد نیاز راه‌آهن و صادرات و واردات همه کالاهای مجاز به‌ویژه در ارتباط با موضوع شرکت فعالیت می‌کند.

توریل

شرکت توکاریل با نماد معاملاتی توریل در بورس شناخته می‌شود که بخش اعظمی از سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی نیروهای مسلح است. این شرکت در زمینه انجام همه پروژه‌های مرتبط با حمل‌ونقل ریلی، حمل‌ونقل و جابه‌جایی ریلی بار و انواع کالاها، تأمین، تدارک تجهیز و توسعه تجهیزات ریلی، تخلیه، بارگیری و بارشماری‏ انبارداری و ایجاد انبار و سایت و انجام تشریفات ترانزیت کالا و تشریفات گمرکی و ترخیص کالا فعالیت می‌کند.

حریل

حریل نماد معاملاتی شرکت ریل‌پردازسیر است که انجام همه پروژه‌های مرتبط با حمل‌ونقل ریلی را برعهده دارد.

حخزر

حخزر نماد معاملاتی شرکت کشتیرانی دریای خزر است که شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت سرمایه‌گذاری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان سهام‌داران آن هستند.

آفرین

شرکت ریل‌پرداز نوآفرین با نماد معاملاتی آفرین سال ۸۶ تأسیس شد. اکنون این شرکت جزء شرکت‌های زیرمجموعه گروه فدک است که تحت نظارت راهبردی آن در حوزه حمل‌و‌نقل مسافری، ارائه محصولات فنی و مهندسی فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *