رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

شنبه, 14 بهمن 1402
اثرگذاری بحران دریای سرخ از کرونا سریع‌تر بود؛

جهش ۲۰۰ درصدی نرخ حمل کانتینر از آسیا به اروپا

نرخ حمل کانتینر از کشور‌های آسیای غربی به اروپا در ۵۲ روز بحران دریای سرخ بیش از ۲۰۰ درصد افزایش داشته است و انتظار می‌رود در ماه فوریه نرخ حمل‌ونقل به اوج خود برسد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از مانا، بررسی تحلیلگران مؤسسه تحلیلی‌-تحقیقی Xeneta  نشان می‌دهد افزایش بیش از حد نرخ حمل کانتینر در مسیرهای شرق دور به اروپا سریع‌تر از دوران کووید 19 است.»

Emily Stausoll، تحلیلگر بازار در Xeneta در این زمینه گفت: «تأثیر بحران دریای سرخ در بالا رفتن نرخ حمل کانتینر بسیار سریع‌تر انجام شد اگرچه به نظر نمی‌رسد که به اندازه دوران همه‌گیری کرونا طولانی باشد با این حال اکنون روند افزایشی را طی می‌کند.»

به گفته این تحلیلگر؛ افزایش ناگهانی بحران در دریای سرخ و بالا رفتن سریع‌تر نرخ‌ها‌ی حمل‌و‌نقل دریایی، صبوری و بردباری را در بین صاحبان کالا از بین برده است و براساس یافته‌های این مؤسسه برخی مالکان کشتی‌های حامل کالا بر‌اساس قرارداد‌های موجود عمل نمی‌کنند و نرخ‌ها را بالاتر از قراردادها در نظر می‌گیرند‌.

پیتر ساند، تحلیلگر دیگر Xeneta در این زمینه تاکید کرد: «عدم اطمینان در بازار حمل‌و‌نقل کانتینر باعث شده همه یکدیگر را متهم کنند. در این ارتباط شرکت‌های حمل‌و‌نقل کانتینری فرصت‌طلبانه عمل می‌کنند تا در‌آمد بیشتری را به دست آورند که این کار به ضرر صاحبان کالا است.»

البته در این ارتباط باید گفت که شرکت‌های حمل‌و‌نقلی در ایجاد این بحران نقشی نداشتند و انحراف از مسیر کلیدی دریایی کانال سوئز باعث افزایش نرخ‌ها شده است.

اوج‌گیری نرخ‌ها در ماه فوریه

از آن‌جایی‌که انتظار می‌رود در ماه فوریه بازار نرخ حمل‌و‌نقل به اوج خود برسد باید دید که صبر و شکیبایی حمل‌کنندگان و صاحبان کالا چه میزان طول می‌کشد‌.

Emily Stausoll  در پایان گفت: «در صورتی‌که شرکت‌های حمل‌و‌نقل بتوانند با تنگناهای موجود که از محل بحران دریای سرخ  ناشی می‌شود مقابله کنند و به جای دماغه امید نیک و بندر کیپ‌ تاون مسیر بهتری را انتخاب کنند. در این صورت نرخ‌ها خود به خود روند نزولی خواهد داشت؛ اما فراموش نکنیم از آن جایی‌که بحران غیر‌منتظره و ناگهانی به وجود آمد مدت زمانی طول خواهد کشید تا شاهد کاهش نرخ‌ها باشیم‌.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *