دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

مذاکره ایران و روسیه درباره تبادل قطعات خودرویی؛

تولید خودرو با روسیه در دستور کار نیست

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: «بحث پلتفرم مشترک خودرو بین ایران و روسیه مطرح نیست اما با توجه به شرایط بحرانی روسیه بعد از جنگ، مذاکراتی برای خرید قطعات خودرو انجام شده است.»

به گزارش پایگاه خبری ترابران، سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت در نشست خبری به مناسبت دهه تولید و تجارت،با بیان اینکه بحث پلتفرم مشترک خودرو بین ایران و روسیه مطرح نیست، اظهار کرد: « صنعت خودروی روسیه بعد از جنگ روسیه و اوکراین دچار مشکل شده اما در همین شرایط مذاکراتی برای خرید قطعات خودرو، به ویژه خودروهای تولیدی هر دو کشور اعم از تندر 90 و همچنین فروش قطعات تولید ایران که در روسیه مورد نیاز است، انجام شده است.»

او با بیان اینکه انتظار می‌رود با واردات خودرو شکاف عرضه و تقاضا پر شود و سبد محصول که حالا محصولات اقتصادی و ارزان قیمت را کم دارد، کامل شود، تصریح کرد: «در حال حاضر سه پلتفرم مناسب خودرو یعنی تارا، شاهین و تندر ۹۰ در کشور وجود دارد، اما پلتفرم سمند، پژو و پراید قابل توسعه نیست.»

وزیر صمت ادامه داد: «قیمت خودروهای پلتفرم‌های مناسب بالاست. البته ایران خودرو در حال طراحی یک پلتفرم برای خودروی ارزان‌قیمت است که تا میانه سال بعد وارد بازار می‌شود، اما در این فاصله زمانی باید نیاز بازار برطرف شود و بعدا هم داخلی سازی شوند.»

چند شرط مهم در واردات خودرو

وزیر صمت با بیان اینکه در این شرایط، عمده واردات خودرو مربوط به خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار خواهد بود، گفت: «اینطور هم نیست که خودروها بی‌کیفیت باشند. خودروهای برند و استاندارد زیر ۱۰ هزار دلار حتی در اروپا هم وجود دارد، چون این تقاضا در جهان وجود دارد.»

البته به گفته او هنوز مشخص نیست خودرو از کدام کشورها وارد شود و این موضوع وابسته به بخش خصوصی است. اما شرط واردات این است که حتما خدمات پس از فروش داشته باشد تا منجر به انتقال فناوری شود و واردات خودروهای دست دوم هم همچنان ممنوع است.

درج سقف قیمت کالاها در سامانه ۱۲۴

فاطمی امین در ادامه با بیان اینکه امسال دو ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شد، اظهار کرد: «امسال هم ارز مربوط به واردات نهاده‌ها حذف شد و هم نرخ ارز پایه حقوق گمرکی از ۴۲۰۰ تومان به ارز نیمایی تغییر کرد که باعث افزایش قیمت‌ها در بازار شد. در همین راستا از دو هفته پیش سقف قیمت بیش از ۱۰ هزار کالا متناسب با برند و حجم در سامانه ۱۲۴ اعلام شده و این کالاها در حال افزایش هستند. فروش بالاتر این نرخ‌ها تخلف است.»

او افزود: «در بحث‌های نظارتی هم اصلاحاتی در دست انجام است، از جمله اینکه از یک ماه پیش برگه‌های نظارت مردمی در حال نصب در مغازه‌ها است و مردم می‌توانند با استفاده از QR کد آن سوابق فروشگاه را ببیند و شکایت خود را ثبت کنند و بر اساس رده بندی تخلف بین یک تا سه روز برای رسیدگی به واحد صنفی مراجعه می‌شود.»

فاطمی امین در ادامه در پاسخ به سوالی درباره خودروهای دپو شده در گمرک یادآور شد: «طبق قانون واردکنندگان می‌توانند کالا را بدون ثبت سفارش وارد گمرک کنند، اما نمی‌توانند آنها را ترخیص کنند. این اتفاق در بخش خودرو هم افتاده، اما برنامه‌ای برای ترخیص آنها نداریم. در نهایت بعد از ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو بر اساس شرایط تعیین شده در آن وضعیت خودروهای دپو شده مشخص می‌شود.»

تعرفه واردات خودروهای اقتصادی پایین است

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره تعرفه واردات خودرو گفت: «تعرفه واردات خودرو اقتصادی خیلی پایین در نظر گرفته شده تا هزینه‌های واردات به مردم منتقل نشود، عرضه و تقاضا و هم نزدیک شود و افرادی که توان مالی کمتری دارند بتوانند خودرو تهیه کنند. اما رقم دقیق آن بعد از ابلاغ آیین نامه اعلام خواهد شد.»

تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه مطبوعاتی نشریران در آذرماه سال ۱۳۷۷، اولین شماره ماهنامه اقتصاد ترابری ایران «ترابران» را منتشر کرد. این ماهنامه از همان سال تا کنون، با همکاری خلاق ترین کارشناسان صنعت حمل و نقل و انجمن های صنفی مرتبط ، به شکل مستمر منتشر شده است. >>

تماس با ما
  • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان شهید مطهری، روبروی هتل بزرگ تهران، پلاک 492، طبقه سوم
  • شماره تلگرام:‌ 09052640588    
  • تلفن:‌ 88925937 – 88925938
  • تلفن:‌ 88894313 – 88894312
  • ایمیل: tarabaranonline@gmail.com