رسانه اقتصاد ترابری ایران

اقتصاد کلان

سه شنبه, 23 آبان 1402
بر اساس شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات؛

تورم «حمل‌و‌نقل و انبارداری» به مرز 50 درصد رسید

مرکز آمار ایران، به‌تازگی شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات را در فصل تابستان 1402 بر مبنای سال پایه 1395 منتشر کرده است که در آن تورم سالانه بخش حمل‌ونقل و انبارداری 49.8 درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، مرکز آمار ایران، به‌تازگی شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات را در فصل تابستان 1402 بر مبنای سال پایه 1395 منتشر کرده است که بر اساس آن، در فصل تابستان ١٤٠٢، شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات ٨٧٨,٩ بود که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ١٢.٦ درصد، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه‌به‌نقطه) ٥٧ درصد و در چهارفصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٥٨.٨ درصد افزایش داشته است.

تورم سالانه و فصلی حمل‌ونقل و انبارداری

بر اساس آمار منتشره، در فصل تابستان 1402، شاخص قیمت تولیدکننده بخش حمل‌ونقل و انبارداری 947.4 بود که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) 7.8 درصد، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه‌به‌نقطه) 47.5 درصد و در چهارفصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) 49.8 درصد افزایش داشته است.

گفتنی است؛ در فصل بهار 1402، شاخص قیمت تولیدکننده بخش حمل‌ونقل و انبارداری نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) 18.4 درصد، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه‌به‌نقطه) 51.1 درصد و در چهارفصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) 51.1 درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که ضریب اهمیت این خدمت در شاخص کل تولیدکننده بخش خدمات 23.2 است که بعد از املاک و مستغلات با ضریب اهمیت 26.7 دومین خدمت مهم در شاخص کل تولیدکننده بخش خدمات محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *