رسانه اقتصاد ترابری ایران

شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

چهارشنبه, 16 خرداد 1403
بهره برداری از شبکه ریلی
راه‌آهن اعلام کرد:

اجرای تعرفه جدید بهره‌برداری از شبکه ریلی؛ از 23 خرداد

شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با ابلاغ تعرفه جدید بهره‌برداری از شبکه ریلی کشور برای همه شرکت‌های ریلی، زمان اجرای آن را از 23 خرداد ماه اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ترابران، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای خطاب به همه شرکت‌های فعال در حوزه حمل و نقل ریلی تعرفه جدید بهره‌برداری از شبکه ریلی کشور را ابلاغ و اعلام کرد.

بر اساس این نامه و مطابق با آیین‌نامه ماده (۶) قانون دسترسی آزاد به شبکه ریلی، تعرفه بهره‌برداری از شبکه ریلی از تاریخ ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ اجرا می‌شود

همچنین بر اساس آنچه در نامه شرکت راه آهن آمده موعد تسویه بدهی ناشی از صدور بارنامه در تعرفه روش اعتباری یک ماهه و دو ماهه به صورت روزانه و به‌ترتیب یک و دو ماه پس از صدور بارنامه در آن روز خواهد بود.

همچنین صدور بارنامه با تعرفه روش نقدی صرفاً پس از پرداخت هزینه بارنامه (تعرفه بهره‌برداری راه آهن) مجاز خواهد بود.

کانتینر خالی هم بار محصوب می‌شود

طبق تبصره ۱ ماده ۶ قانون دسترسی آزاد به شبکه ریلی، کانتینر خالی نیز بار محسوب و هنگام صدور بارنامه وزن کانتینر بارگیری شده در واگن بر اساس هر کانتینر ۲۰ فوت به میزان ۲.۲ تن و هر کانتینر ۱۰ فوت به میزان 3.8 تن و ۶۰ فوت ۱ تن و سایر کانتینرها  براساس وزن واقعی در بارنامه‌ها درج می‌شود.

تبصره ۱۰ این ماده قانونی نیز تاکید کرده که مالیات بر ارزش افزوده برابر مقررات به نرخ‌ها اضافه خواهد شد.

این در حالی است که سال گذشته بخش خصوصی از تعیین تعرفه‌ بهره‌برداری از خطوط ریلی به صورت غیرکارشناسانه و در برخی مسیرها افزایش دوباره و سه‌باره گلایه داشت.

♦برای آگاهی از میزان تعرفه‌ها اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *