اتاق‌های بازرگانی

جمعه, 4 آذر 1401
کنسرسیوم حمل‌ونقل
آمادگی اتاق ایران برای راه‌اندازی سرویس رو-رو در خزر؛

کنسرسیوم حمل‌ونقلی ایران و قزاقستان تشکیل می‌شود

مدیر حمل‌ونقل و کارنه‌تیر اتاق ایران از آمادگی این اتاق برای تاسیس کنسرسیوم مشترک حمل‌ونقلی با قزاقستان و راه‌اندازی سرویس رو-رو منظم میان بنادر دو کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از اتاق ایران، بهنام فرامرزیان، مدیر حمل‌ونقل بین‌المللی و کارنه‌تیر اتاق ایران در نشست با هیئت تجاری و حمل‌ونقل قزاقستان با بیان اینکه ایران و قزاقستان از اعضای قدیمی کنوانسیون تیر هستند، گفت: «با این وجود حجم فعالیت‌های کارنه‌تیر دو کشور کشور بسیار پایین است. به صورتی که در سال 2022 از مجموع سه هزا رو 700 مورد حمل‌و‌نقل جاده‌ای فقط 119 عملیات حمل‌و‌نقل جاده‌ای را تحت کارنه‌تیر داشتیم.»

او با تاکید بر اینکه فعالیت‌های حمل‌و‌نقلی در صورتی موفق هستند که هم منافع گمرگ هم شرکت حمل‌و‌نقل و هم منافع صادرکننده تامین شود، تصریح کرد: «رویه‌های غیرمتعارف نه‌تنها برای ما هزینه‌بر، بلکه زمانبر هم خواهد بود و توجیه اقتصادی را برای بنگاه‌های اقتصادی دو کشور نخواهد داشت.»

فرامرزیان با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه قزاقستان در کریدورهای شمالی و میانی از شرق تا غرب بیان کرد: «اما جنگ روسیه و اوکراین مسیر فعالیت کریدور شمالی را مسدود کرده است. اگرچه در مسیر کریدور میانی هم بنادر اوکتائو، کوئیک و ترکمن‌باشی فعال هستند، اما ترافیک در بندر باکو و مرز سامور خیلی زیاد است. لذا این مسیر نیز مزیت رقابت پذیری خود را از دست داده است.»

او تاکید کرد: «با این شرایط کریدور جنوبی که از مرزهای ایران تردد می‌کند، می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای صادرات، واردات و ترانزیت کالاهای قراقستان باشد.»

مدیر حمل‌و‌نقل و کارنه‌تیر اتاق ایران خطاب به نورلان کولباتیروف گفت: «شما کاملا در جریان هستید که بنادر جنوبی ما از زیرساخت‌های لازم برخوردار بوده و امکانات لازم برای “صادرات از” و “وادرات به” قزاقستان را دارند. با توجه به اینکه قزاقستان هم به بازارهای هدفی همچون عراق، امارت، پاکستان، هند، ترکیه و ترکمنستان متمرکز شده است، مسیر ایران می تواند به شکل حمل‌و‌نقل ترکیبی برای دو طرف مزایای زیادی داشته باشد.»

فرامرزیان  تاکید کرد: «اتاق ایران برای تاسیس کنسرسیوم حمل‌و‌نقلی با طرف قزاق آمادگی کامل دارد. اتاق ایران همچنین برای راه‌اندازی سرویس رو-رو منظم بین بنادر اکتائو و کوییک با بنادر شمالی ایران آماده است.»

اهمیت حذف ویزا برای رانندگان دو طرف

او ادامه داد: «خوشبختانه در بحث گمرکی هم توافقات خوبی با گمرک قزاقستان داشتیم و به‌زودی این امکان را فراهم خواهیم کرد که با سند الکترونیک، حمل‌و‌نقل جاده‌ای و ترکیبی را داشته باشیم.»

فرامرزیان با بیان اینکه اگرچه رانندگان ما با قزاقستان مشکل ویزا ندارند ولی ما تمایل به حذف ویزا برای رانندگان دو کشور را داریم گفت: در بحث مجوز تردد هم مشکلی نداریم، اما ما مایل هستیم مجوز تردد دو طرف هم برداشته شود.»

قزاقستان به دنبال کریدورهای جایگزین است

نورلان کولباتیروف هم در ادامه گفت: «ترانزیت از ایران برای قزاقستان از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که به خاورمیانه، هند و پاکستان دسترسی خوبی خواهیم داشت.»

او افزود: «همان‌گونه که گفتید کریدور میانی از ترافیک بالایی برخودار است و ما به دنبال کریدورهای جایگیزین هستیم. اساسا هدف ما از این سفر نیز حل این مشکل است.»

معاون توسعه تجارت قزاقستان با اشاره به سفر رئیس جمهور این کشور به ایران گفت: «یکی از اهداف مهم دولت قزاقزستان استفاده از ظرفیت تراتزیتی ایران است.»

تعیین چشم‌انداز تجاری سه میلیارد دلاری بین ایران و قزاقستان

او با اشاره به تعیین چشم‌انداز تجاری سه میلیارد دلاری در سال میان ایران و قزاقستان از سوی مقامات عالی دو کشور بیان کرد: «اگرچه ظرفیت صادراتی ایران به قزاقستان بسیار بالاست اما حجم پایینی از کالاهای ایرانی وارد قزاقستان می‌شود. با این حال همین میزان کالا نیز بازخورد مثبتی میان مصرف‌کنندگان قزاق داشته است.»

کولباتیروف با تاکید بر اینکه هدف اصلی این هیئت از سفر به ایران، بررسی امکانات تجاری ایران و شناخت مشکلات و یافتن راه حل مناسب برای آنهاست، افزود: «ایران کشور مهمی برای قزاقستان است و ما برای توسعه روابط تجاری مشترک دو کشور مصمم هستیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *