رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

سه شنبه, 28 شهریور 1402
بن‌بست مالی خرید کشتی رفع شد؛

تامین مالی صندوق توسعه ملی برای خرید کشتی‌های باری، تجاری و تفریحی

سرپرست معاونت بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی از اعطای تسهیلات و همچنین مشارکت این صندوق برای خرید کشتی، نفتکش و حتی شناورهای تفریحی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، رضا محمدی با اشاره به نقاط ضعف کشور در زمینه حمل‌ونقل دریایی و کمبود کشتی‌های باربری و کشتی‌های کوچک و بزرگ اظهار کرد: «به همین دلیل، صندوق توسعه ملی تصمیم گرفته است با مدل‌های مختلف نسبت به تامین مالی برای  تهیه یا تامین کشتی با هدف بهبود وضعیت تجارت کشور اقدام کند. هدف از انجام این اقدام، کمک صندوق توسعه ملی به توسعه حمل‌ونقل دریایی کشور است.»

روش‌های همکاری صندوق توسعه ملی برای تهیه کشتی

سرپرست معاونت بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی در ادامه با بیان اینکه تامین مالی برای تهیه کشتی توسط صندوق توسعه ملی از دو طریق صورت خواهد گرفت، توضیح داد: «بر این اساس بن‌بست تامین مالی ناوگان حمل‌ونقل دریایی برداشته شد. در این زمینه روش نخست کمک صندوق در این حوزه، صد درصد تسهیلاتی است؛ در این روش متقاضیان می‌توانند به بانک‌های عامل مراجعه کرده و درخواست دریافت تسهیلات در زمینه خرید کشتی را ارائه کنند.»

محمدی افزود: «روش دیگر، مشارکتی است. درواقع امکان مشارکت با صندوق توسعه ملی برای متقاضیان، برای مبالغ بالای 100 میلیون دلار فراهم است و این صندوق به صورت مشارکت در سرمایه‌گذاری وارد می‌شود. در این مدل، بانک‌ها یا شرکت‌های بزرگ هم می‌توانند داوطلب شده و با صندوق توسعه ملی در این زمینه مشارکت داشته باشند. بنابراین دو مدل تامین مالی خواهیم داشت، مدل تسهیلات‌دهی که به صورت وام است و از طریق بانک‌های عامل در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و مدل دوم مشارکت است که در این مدل خود صندوق در خرید کشتی و اقدامات بعدی سهیم خواهد بود.»

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه صندوق توسعه ملی در خرید چه نوع کشتی‌هایی مشارکت خواهد کرد، خاطرنشان کرد: «هم کشتی‌های تجاری و هم نفتکش مد نظر است. حتی امکان همکاری صندوق برای تهیه کشتی تفریحی منوط به اینکه درآمد ارزی داشته باشد، وجود دارد.»

بودجه نامحدود صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات و مشارکت در خرید کشتی

محمدی در ادامه با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی برای اقدام مذکور کف و سقف بودجه در نظر نگرفته است، گفت: «البته ترجیح این است که برای مبالغ کم‌تر از 100 میلیون دلار، مدل همکاری تسهیلاتی و برای مبالغ بالاتر از 100 میلیون دلار مدل مشارکتی به کار گرفته شود؛ اما به طور کلی محدودیت بودجه‌ای برای صندوق توسعه ملی وجود ندارد.»

او در پایان درباره اقداماتی که متقاضیان باید انجام دهند توضیح داد: «متقاضیانی که قصد دارند نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کنند باید به بانک‌های عامل مراجعه کنند. اما متقاضیانی که درخواست مشارکت دارند باید از طریق معاونت بانکی و اعتباری و معاونت سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی اقدام کنند، این معاونت‌ها آماده پذیرش و برگزاری جلسات را دارند.»

گفتنی است؛ به دنبال اعلام این خبر از طرف روابط عمومی صندوق توسعه ملی، خبرنگار پایگاه خبری ترابران تصمیم دارد تا به جزئیات کامل این طرح در مصاحبه با مدیران این صندوق بپردازد، بنابراین درخواست داریم اگر برای استفاده از این تسهیلات پرسشی و یا مشکلی دارید، برای یافتن پاسخ و راهکار، ما را در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *