رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

دوشنبه, 9 مرداد 1402
از طریق راه‌آهن و بزرگراه؛

بندر فاو عراق را به ترکیه متصل می‌رساند

بندر فاو با اجرای پروژه بزرگ ۱۷ میلیارد دلاری که جاده توسعه نامگذاری شده از طریق راه‌آهن و بزرگراه ۱۲۰۰ کیلومتری به ترکیه متصل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از مانا، وزیر حمل‌و‌نقل عراق گزارش داد که دو سوم پروژه بزرگ بندر فاو اجرا شده است. «رزاق السعداوی» در ادامه افزود: «پیمانکاران در حال اجرای پروژه بزرگی هستند که  بندر فاو عراق را به ترکیه وصل خواهد کرد.»

او گفت: «بندر فاو به یکی از بنادر بزرگ جهان تبدیل خواهد شد که بر‌اساس برنامه‌های صورت گرفته ظرفیت آن به ۹۹ میلیون تن در سال می‌رسد که در نهایت با صرف حدود ۱۷ میلیارد دلار به ترکیه متصل می‌شود.»

السعداوی تأکید کرد: «۶۸ درصد از اجرای ۵ اسکله بزرگ بندر فاو مراحل اجرایی را می‌گذراند در حالی‌که سه سال پیش فقط ۱۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.»

به گفته السعداوی؛ نخستین کشتی به‌زودی عملیات آزمایشی را در اسکله‌های تکمیل شده آغاز می‌کند.

این مسئول عراقی یاد‌آور شد: «شرکت دِوو کره جنوبی در حال اجرای اسکله‌های بندر فاو است که قرار‌داد ۲.۷ میلیارد دلاری آن چهار سال قبل امضا شده است.»

از سوی دیگر قراردادی نیز با شرکت فرانسوی آلستوم برای اجرای پروژه بزرگ منعقد شده است. اتمام این پروژه با  ترانزیت کالا از آسیا به اروپا همراه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *