رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل هوایی

یکشنبه, 6 خرداد 1403
همزمان با مجمع آینده‌ حمل و نقل هوایی انجام شد؛

برگزاری اجلاس جهانی تسهیلات ایکائو در ریاض

اجلاس جهانی تسهیلات ایکائو در ریاض برگزار شد و رئیس کل هواپیمایی کشوری عربستان این رویداد را نمایانگر جایگاه رو به پیشرفت عربستان سعودی در این بخش دانست.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، عبدالعزیز بن عبدالله الدعیلج، رئیس کل هواپیمایی کشوری عربستان، اعلام کرد که انتخاب ریاض به‌عنوان میزبان اجلاس ایکائو، نشان‌دهنده‌ تلاش‌های چشمگیر عربستان به‌منظور بهبود صنعت حمل و نقل هوایی بین‌المللی است.

این اجلاس که در کنار رویداد دیگری به نام «مجمع آینده‌ حمل و نقل هوایی» در ریاض برگزار شد، فرصتی را برای به اشتراک گذاشتن ابتکارات مختلف سازمان هواپیمایی کشوری عربستان به‌منظور ارتقای کیفیت خدمات برای مسافران فراهم کرده است.

این گردهمایی با حضور بیش از ۵۰۰ متخصص و کارشناس هواپیمایی و ۳۰ سخنران همراه بود که درباره فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی این صنعت به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

پایش فرودگاه‌های عربستان با استانداردهای ایکائو

رئیس کل هواپیمایی کشوری عربستان همچنین خاطرنشان کرد که این سازمان، برنامه‌ای برای پایش و بازرسی فرودگاه‌های بین‌المللی عربستان با هدف انطباق با استانداردها و توصیه‌های مندرج در ضمیمه ۹ ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی) را اجرا کرده است.

گفتنی است؛ ضمیمه ۹ ایکائو بر اساس ۱۰ ماده از کنوانسیون شیکاگو تدوین شده است که از جامعه حمل و نقل هوایی می‌خواهد با قوانین مربوط به بازرسی هواپیما، محموله و مسافر توسط مقامات گمرک، مهاجرت، کشاورزی و بهداشت عمومی مطابقت داشته باشند.

در این متن، همچنین به تعهد کشورها برای اتخاذ استانداردها و تسریع تشریفات ضروری به‌منظور کاهش تاخیرهای عملیاتی اشاره شده است.

سرمایه‌گذاری عربستان در فناوری‌های پیشرفته ایمنی

الدعیلج اشاره کرد که عربستان سعودی در حال همکاری با سازمان‌های بین‌المللی هوانوردی است و به سرمایه‌گذاری در فناوری‌های پیشرفته‌ ایمنی به‌منظور ارائه‌ تجربه‌ سفری روان برای مسافرانی که از فرودگاه‌های این کشور تردد می‌کنند، ادامه می‌دهد.

رئیس ایکائو،  نیز ابراز داشت که این اجلاس به تقویت مکانیزم‌های هوانوردی در سطح جهانی کمک می‌کند.

او عربستان سعودی را الگویی برای شیوه‌های پایدار در صنعت هوانوردی دانست؛ زیرا پیشرفت این کشور در این صنعت با استانداردهای جهانی همسو است.

او همچنین پیش‌بینی کرد که ترافیک هوایی جهانی از ۴.۶ میلیارد فعلی به ۱۱.۵ میلیارد تا سال ۲۰۵۰ افزایش یابد.

رئیس ایکائو گفت: «انقلاب تکنولوژی باعث تسریع رشد صنعت حمل و نقل هوایی شده و این امکان را به جهان می‌دهد تا ظرفیت بیشتری برای پذیرش هواپیما در آسمان و فضای بیشتر روی زمین داشته باشد.»

گفتنی است؛ این اجلاس در 21 ماه می در ریاض برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *