رسانه اقتصاد ترابری ایران

فناوری

سه شنبه, 25 اردیبهشت 1403
گامی جدید در جهت هوشمندسازی حمل و نقل برداشته شد؛

انقلاب بلاک‌چین در صنعت بلیت‌فروشی

سیستم جامع صدور بلیت در بلاک‌چین (STUB) با ایجاد بستری واحد برای صدور، توزیع و مدیریت بلیت‌ها در همه شیوه‌های حمل و نقل، تحولی شگرف در این صنعت ایجاد و با حذف واسطه‌ها، امکان صدور بلیت‌های الکترونیکی، پرداخت‌های امن و ردیابی سفرها را فراهم می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، صنعت بلیت‌فروشی با چالش‌هایی نظیر جعل بلیت، فروش بلیت‌های تقلبی و عدم شفافیت در فرآیند صدور و توزیع بلیت مواجه است. در این راستا، ظهور فناوری بلاک‌چین به‌عنوان پلتفرمی امن و غیرمتمرکز، فرصتی را برای دگرگونی این صنعت فراهم می‌کند. سیستم جامع صدور بلیت در بلاک‌چین (STUB) با اتصال سامانه‌های حمل و نقل و بلیت‌فروشی، می‌تواند انقلابی در این حوزه ایجاد کند و چالش‌های موجود را به‌طور کامل مرتفع سازد.

در این راستا، پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام در مقاله جدیدی با ارائه سیستمی مبتنی بر فناوری بلاک‌چین، گامی نوین در جهت هوشمندسازی بلیت‌های حمل و نقل برداشته‌اند.

افزایش شفافیت، کارایی و رضایت مسافران

به گفته دانشگاهیان بریتانیایی، سیستم جامع صدور بلیت در بلاک‌چین (STUB) با ایجاد بستری واحد برای صدور، توزیع و مدیریت بلیت‌ها در همه شیوه‌های حمل و نقل، تحولی شگرف در این صنعت ایجاد می‌کند. همچنین این سیستم با حذف واسطه‌ها، امکان صدور بلیت‌های الکترونیکی، پرداخت‌های امن و ردیابی سفرها را فراهم می‌کند که منجر به افزایش شفافیت، کارایی و رضایت مسافران خواهد شد.

این مقاله با معرفی هستی‌شناسی به‌عنوان ابزاری برای مدل‌سازی و مدیریت دانش در سیستم‌های اطلاعاتی پیچیده، به بررسی نقش بلاک‌چین در ایجاد یکپارچگی و شفافیت در این سیستم‌ها می‌پردازد. بلاک‌چین با ایجاد «یک چهارچوب داده‌ای قوی، شفاف و به‌هم پیوسته»، امکان اشتراک‌گذاری و تبادل دانش به‌صورت مداوم و قابل اعتماد را فراهم می‌کند. به این ترتیب، چالش‌های مرتبط با مدیریت اطلاعات در سیستم‌های پیچیده را مرتفع می‌سازد.

در این سیستم، بلیت‌ها به‌صورت توکن‌های امن در شبکه بلاک‌چین ذخیره‌سازی می‌شوند و ارائه دهندگان خدمات می‌توانند آنها را به طور مستقیم به مسافران بفروشند و اعتبار آنها را تأیید کنند. در نتیجه، فرآیند خرید بلیت ساده‌تر و کارآمدتر می‌شود و مسافران می‌توانند از طریق یک پورتال واحد نسبت به پرداخت هزینه سفر خود اقدام کنند.

دشواری راه‌اندازی بلاک‌چین در بلیت فروشی

به گفته جو پریس و همکارانش، «یکپارچه‌سازی هستی‌شناسی به ارائه‌دهندگان خدمات این امکان را می‌دهد که اطلاعات زمینه‌ای مربوط به شبکه حمل و نقل را جمع‌آوری و به اشتراک بگذارند. به این ترتیب، آنها می‌توانند داده‌های کاملی درباره مسیرها، برنامه‌ها و در دسترس بودن ارائه دهند که فرآیند بلیت‌فروشی را ساده‌تر می‌کند.»

گفتنی است؛ سیستم جامع صدور بلیت در بلاک‌چین (STUB) به جای تمرکز بر یک پلتفرم مرکزی، بر عدم وابستگی به سیاست‌های از پیش تعیین‌شده حمل و نقل، تمرکز دارد و به ارائه دهندگان بلیت و فناوری‌های موجود این امکان را می‌دهد که با اشتراک‌گذاری داده‌های اصلی بلیت، راه‌حل‌های جدید و کارآمدی را برای مسافران ارائه کنند.

کاربرد بلاک‌چین در صنعت حمل و نقل، ضمن ارائه مزایای متعدد، نیازمند صرف زمان و تلاش قابل‌توجهی برای پیاده‌سازی و راه‌اندازی آن است و این فرآیند ساخت سریع یا آسان نخواهد بود.

به گفته پریس، «یکی از موانع اصلی در پیاده‌سازی این سیستم، ادغام آن با زیرساخت‌های بلیت‌فروشی موجود است. این امر مستلزم هماهنگی با رویکردهای استاندارد فعلی و ارتقای تدریجی فناوری ایت. راه‌اندازی یک طرح آزمایشی موفق، گامی کلیدی در جهت غلبه بر این چالش‌ها خواهد بود.»

منبع خبر: Ship Technology

تعداد دیدگاه‌ها: 1

  1. پیشرفت در سیستم های جدید صدور بلیت قابل تقدیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *