اتحادیه بین ‌المللی حمل و نقل جاده‌ای (ایرو) 

اتحادیه بین ‌المللی حمل و نقل جاده‌ای (ایرو) 

INTERNATIONAL ROAD TRANSPORT UNION (IRU)

 

اتحادیه بین ‌المللی حمل و نقل جاده‌ای (IRU) در ۲۳ مارس ۱۹۴۸ در ژنو تأسیس شد. این اتحادیه توسط شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل و شورای اروپا به عنوان مشاور سازمان ‌های مذکور برگزیده شد. با وجود اینکه اتحادیه بین ‌المللی حمل و نقل جاده‌ای (IRU) در ابتدا مسائل خاص اروپا را مدنظر داشت، پس از مدت کوتاهی به عنوان تنها سازمان بین ‌المللی نماینده حمل و نقل جاده ‌ای شناخته شد و توسط سازمان‌ های بین‌ المللی از این اتحادیه خواسته شد که تجربیاتش را در اختیار کلیه کشورهای جهان قرار دهد. اتحادیه بین ‌المللی حمل و نقل جاده‌ای (IRU) در حال حاضر دارای حدود ۱۵۲ عضو از جمله جمهوری اسلامی ایران است که به اعضای فعال (فدراسیون‌های ملی حمل و نقل جاده ‌ای) و وابسته (شرکت ‌ها، گروه ‌ها و دست ‌اندرکارانی که به فعالیت‌ های اتحادیه ‌ای علاقه ‌مندند) تقسیم می‌شوند.

پس از جنگ جهانی دوم اقتصاد اروپا رونقی دوباره گرفت و حجم مبادلات بازرگانی آن افزایش یافت، همه شقوق حمل و نقل به ویژه حمل و نقل بین ‌المللی نقش حساس و مهمی در ایجاد ارتباط نزدیک بین کشورها ایفا می‌ کردند. در چنین اوضاع و احوالی نیاز به یک سازمان بین ‌المللی که بتواند کلیه مؤسسات و شرکت‌ های حمل و نقل بین ‌المللی جاده ‌ای را گرد خود جمع کند، بیش از پیش احساس می‌ شد. در نتیجه این احساس و نیاز، با ابتکار شرکت‌ های حرفه ‌ای صنعت حمل و نقل کشورهای سوئد، دانمارک، نروژ، هلند، بلژیک، فرانسه، انگلستان، سوئیس و با کوشش بی‌ دریغ شخصیت ‌هایی چون دکتر «اف ارنست اسپات» از هلند، آقای «پر ـ ای اریکسون» از سوئد و آقای «کلودلبلان» از فرانسه، اتحادیه بین ‌المللی حمل و نقل جاده ‌ای در ۲۳ مارس ۱۹۴۸ در ژنو تأسیس شد. دیری نپایید که این اتحادیه توسط شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل و شورای اروپا به عنوان مشاور سازمان ‌های مذکور برگزیده شد. اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده ‌ای (IRU) شامل پنج بخش است: 1. شورای مدیریت یا مجمع عمومی که بالاترین مرجع اتحادیه است و کارهای اساسی آن، تعیین سیاست کلی اتحادیه، تصمیم‌ گیری درباره تمام فعالیت‌ هایی که در صلاحیتش قرار می ‌گیرند، قبول یا رد تقاضای عضویت و انتخاب اعضای هیأت مدیره است. این شورا از سه بخش تشکیل شده است:

 • حمل و نقل تجاری مسافر (حمل و نقل مسافر در مقابل کرایه و درآمد شامل تاکسی ‌ها، اتومبیل‌ های کرایه و سایر وسایل حمل و نقل مسافر عمومی با راننده)
 • حمل و نقل تجارتی کالا (حمل کالا در مقابل کرایه و درآمد)
 • حمل و نقل شخصی یا غیر تجاری کالا و مسافر (مربوط به حمل و نقل به حساب شخصی)
 1. هیأت مدیرهکه عضو اجرایی شورا است و متشکل از یکمدیرعامل و هشت عضو هیأت مدیره بوده و کارش نظارت بر مدیریت اتحادیه است.
 2. دبیرخانهکه محل آن درژنو بوده و مجری تصمیمات متخذه از سوی مدیرعامل و شورا و همه امور دیگر مدیریت و معرفی اتحادیه و برقراری ارتباط بین مراجع مختلف اتحادیه با اعضا و حفظ ارتباط با سایر سازمان ‌های بین ‌المللی است.
 3. کمیته‌های هفتگانه مشورت؛اتحادیه دارای هفتکمیته است که به عنوان مراجع مشورتی در زمینه‌ های زیر فعالیت می ‌کند:
 • فنی
 • حقوقی
 • ایمنی جاده ‌ای
 • مسائل گمرکی
 • روابط کاری
 • اساسنامه
 • مالی
 1. کمیته‌های سه‌ گانه ارتباطی؛اتحادیه برای ارتباط با جوامع اروپایی سه کمیته دربروکسل تشکیل داده است که عبارتند از:
 • کمیته ارتباط برای حمل و نقل حرفه ‌ای مسافر
 • کمیته ارتباط برای حمل و نقل حرفه ‌ای کالا
 • کمیته ارتباط برای حمل و نقل به حساب شخصی

اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای (IRU) دارای اهداف متعددی است که عبارتند از:

 1. دفاع از منافع حمل و نقل جاده‌ ای بر پایه سیاست ‌های مشترک مورد توافق مؤسسات عضو اتحادیه
 2. همکاری با سازمان‌ های بین ‌المللی چونسازمان ملل و همچنین همکاری با سازمان ‌های حکومتی مانند کنفرانس وزیران حمل و نقل اروپا و جامعه اقتصادی اروپا
 3. توسعه مداوم حمل و نقل جاده ‌ای بین ‌المللی و برداشتن موانعی که هنوز بر سر راه آن وجود دارد و کاستن از تشریفات گمرکی در حمل و نقل جاده ‌ای یکی از خواسته های عمده اتحادیه است که در این راستا دفترچه ‌هایTIR  را به وجود آورده است.
 4. تهیه اسناد مورد لزوم در حمل و نقل جاده ‌ای از جمله CMR
 5. ایجاد شبکه‌ های همکاری در زمینه برقراری خدماتی چون تعمیرات اضطراری، تدارک وسیله نقلیه و یا راننده جانشین، محل اسکان موقت و در صورت نیاز بستری کردن مسافرین و رانندگان صدمه دیده.
 6. برقراری تسهیلات بیشتر در خصوص اخذ اجازه‌ نامه ‌های بین ‌المللی حمل و نقل جاده ‌ای که توسط مقامات دولتی صادر می ‌شود.
 7. کاهش هزینه ‌های حمل و نقل و از بین بردنمالیات مضاعف
 8. هماهنگی و توازن روابط بین اعضای خود و کارکنان آنها و تشویق پرسنل کارآمد از طریق دادن جوایزی چون دیپلم افتخار به بهترین راننده و جایزه بزرگ افتخار به راننده ‌ای که کار شجاعانه و استثنایی در راه اجرای عملیات حمل و نقل جاده ‌ای انجام می ‌دهد.

اتحادیه ایرو هر دو سال یک بار کنگره‌ ای در یکی از کشورهای مورد توافق اعضاء تشکیل می ‌دهد و ضمن ارائه راهکارهای لازمه به اعضای خود، این امکان را به آنها می‌ دهد تا به صورت حضوری مشکلات خود را عنوان و از طرفی نیز تجربیات خود را برای دیگر اعضا بیان کنند. بیست و هفتمین کنگره ایرو در ماه می سال ۲۰۰۰ میلادی در بروکسل برگزار گردید.

 

 

برچسب ها :
تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه مطبوعاتی نشریران در آذرماه سال ۱۳۷۷، اولین شماره ماهنامه اقتصاد ترابری ایران «ترابران» را منتشر کرد. این ماهنامه از همان سال تا کنون، با همکاری خلاق ترین کارشناسان صنعت حمل و نقل و انجمن های صنفی مرتبط ، به شکل مستمر منتشر شده است. >>

تماس با ما
 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان شهید مطهری، روبروی هتل بزرگ تهران، پلاک 492، طبقه سوم
 • شماره تلگرام:‌ 09052640588
 • تلفکس:‌ 88925937 – 88925938 – 88900489
 • ایمیل: tarabaranmag@yahoo.com , tarabaranmag@gmail.com