رسانه اقتصاد ترابری ایران

ایمنی و ترافیک

دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
یافتن نخستین نشانه‌های لاشه هلیکوپتر کار کدام پهپاد بود؟

پهپاد آکینجی چه امکاناتی دارد؟

پهپادی که با وجود وضعیت نامساعد جوی و هوای مه‌آلود و بارانی در منطقه‌ وقوع سانحه سقوط هلیکوپتر رئیس دولت ایران، توانست موقعیت دقیق لاشه بالگرد ابراهیم رئیسی را شناسایی کند، چه نوع پهپادی است؟

به گزارش پایگاه خبری ترابران، به دنبال سقوط هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی، رئیس دولت و همراهانش امیرحسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه؛ محمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز و مالک رحمتی، استاندار آذربایجان شرقی و 5 نفر دیگر عملیات جست‌وجو و امداد آغاز شد.

۷۳ تیم امدادی، در منطقه جست‌وجوی بالگرد حادثه‌دیده در روستای طویل به همراه تجهیزات پیشرفته و تخصصی حضور داشتند اما نشانی از محل سقوط هلیکوپتر حمل رئیس دولت و همراهانش به دست نیاوردند.

پس از آن، با درخواست ایران از ترکیه برای فرستادن هلیکوپتر دید در شب به محل سانحه، سازمان امداد و نجات ترکیه اعلام کرد در پی درخواست تهران «یک پهپاد آکینجی و یک بالگرد با قابلیت دید در شب» به همراه ۳۲ کوهنورد امدادگر و ۶ خودرو برای یافتن لاشه هلیکپوتر به محل حادثه اعزام شده‌اند.

همزمان با عملیات جست‌وجو، خبرگزاری آناتولی ترکیه در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس تصاویر زنده از دوربین پهپاد را به نمایش گذاشت.

سرانجام در ساعات میانی شب این پهپاد با وجود وضعیت نامساعد جوی و مه‌آلود و بارانی منطقه توانست با دوربین حرارتی خود موقعیت دقیق لاشه بالگرد را شناسایی کرده و پس از پایان ماموریت به پایگاه خود در ترکیه بازگردد.

آکینجی

آکینجی چه نوع پهپادی است؟

بر اساس گزارش یورونیوز، آکینجی یک پهپاد رزمی با توانایی پرواز طولانی‌مدت در ارتفاع بالا و محصول شرکت صنایع محصولات دفاعی «بایکار» است. این هواپیمای بدون سرنشین که ۲۰ متر عرض بال و ۱۲ متر طول دارد.

آکینجی برای نخستین بار، در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد و از سال ۲۰۲۱ به خدمت نیروهای مسلح ترکیه درآمده است.

آکینجی به دو موتور «توربوپراپ» با ملخ‌های ۵ پره‌ای مجهز است. این پهپاد ۴ تن وزن دارد و می‌تواند تا ۱.۵ تن محموله را جابه‌جا کند.

پهپاد آکینجی به لحاظ امکانات فنی، سیستم‌های پشتیبانی الکترونیکی، سامانه‌های ارتباط ماهواره‌ای دوگانه، رادار هوا به هوا، سیستم اجتناب از برخورد، رادار آرایه اسکن الکترونیکی فعال و یک رادار پیشرفته با فناوری دیافراگم مصنوعی است.

آکینجی که نخستین تست خود را با یک پرواز ۱۶ دقیقه‌ای و فرود موفقیت‌آمیز در دسامبر ۲۰۱۹ پشت سر گذاشت، در آزمایش نهایی توانست رکورد طی ۱۱ کیلومتر مسافت و ۲۵ ساعت و ۴۶ دقیقه گشت‌زنی را از خود برجا بگذارد.

این پهپاد به لحاظ رزمی قابلیت بالایی دارد و گفته می‌شود نخستین پهپادی است که می‌تواند موشک کروز شلیک کند. ارتش ترکیه برای نخستین بار از آکینجی در عملیات بر ضد مواضع گروه پ‌ک‌ک در شمال عراق استفاده کرد.

در زمینه غیررزمی، این پهپادها در زلزله مهیب سال ۲۰۲۳ در ترکیه و سوریه نقش مهمی ایفا کردند. در جریان آن حادثه ۹ پهپاد آکینجی با موفقیت بیش از ۱۵۵۱ ساعت را در مناطق زلزله‌زده به گشت‌زنی پرداختند و با ارائه داده‌های به‌روز از عملیات جست‌وجو و نجات، نقشی اساسی در فعالیت تیم واکنش به بحران داشتند.

این پهپاد به نیروی هوایی شماری از کشورها از جمله آذربایجان و عربستان سعودی فروخته شده است.

یافتن لاشه هلیکوپتر کار کدام پهپاد بود؟

پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر ایران، گفت که در عملیات امداد و نجات «هیچ کمک خارجی نداشتیم. اینها که می‌گویند کمک خارجی انجام شده در حد شایعه بود. پهپاد جمعیت هلال احمر بود که برای اولین بار لاشه بالگرد را رؤیت کرد.»

این در شرایطی است که سازمان امداد و نجات ترکیه گفته است ابتدا «ایران از طریق وزارت خارجه درخواست بالگرد جست‌وجو و نجات دید در شب از ترکیه کرد» که در پی این تقاضا علاوه بر اعزام آکینجی و بالگرد «۳۲ کوهنورد امدادگر از شعبه‌های وان و ارزروم و ۶ دستگاه خودرو» نیز عازم منطقه شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *