رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

یکشنبه, 3 تیر 1403
درآمد کانال سوئز 60 درصد کاهش یافته است؛

آسیب‌پذیری اقتصاد مصر از حملات حوثی‌ها

در حالی که کانال سوئز نقطه‌ای استراتژیک و منبع درآمد مهمی برای مصر به شمار می‌آید، کشتی‌ها از ماه‌ها پیش به دلیل حملات حوثی‌ها در دریای سرخ از این منطقه دوری می‌کنند و این وضعیت پیامدهای جدی برای اقتصاد مصر به دنبال داشته است.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، عبور و مرور کشتی‌ها از طریق کانال سوئز نه تنها یک نقطه استراتژیک برای اقتصاد جهانی است بلکه منبع درآمد مهمی برای مصر به شمار می‌آید، اما کشتی‌های عبوری از دریای سرخ از ماه‌ها پیش به دلیل حملات حوثی‌ها از این منطقه دوری می‌کنند و این وضعیت پیامدهای جدی برای اقتصاد مصر به دنبال داشته است.

پیش از این بندرگاه شهر ساحلی پورت سعید مصر با ترافیک سنگین تاکسی‌ها، فروشندگان و توریست‌ها شناخته می‌شد، اما منظره‌ای که در حال حاضر از این بندر ساحلی می‌توان دید اغلب این است که چند ماهیگیر در حال صید هستند. آب آرام است و کشتی‌های بزرگ باربری در این کانال دیده نمی‌شوند. ناظران در ساحل تنها کشتی‌های کوچکی را می‌بینند که از کانال سوئز که چند صد متر پایین‌تر به دریای مدیترانه منتهی می‌شود، عبور می‌کنند؛ حتی مردم هم متوجه شده‌اند که تعداد کشتی‌ها به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در واقع، کشتی‌های باربری معمولا اینجا تردد می‌کنند، اما حالا مسیر دیگری را انتخاب می‌کنند و دریای سرخ را دور می‌زنند. این وضعیت بر ما تاثیر زیادی دارد.»

کاهش درآمدها به میزان ۶۰ درصد

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی به دلیل ملاحظات امنیتی مسیر طولانی‌تری را انتخاب می‌کنند که از آفریقا و دماغه امید نیک می‌گذرد. اسامه ربیع، رئیس اداره کانال سوئز مصر چند ماه پیش گفته بود که تعداد کشتی‌ها هر روز کاهش می‌یابد و این وضعیت به شدت بر ما اثر منفی دارد.

اکنون کانال سوئز از کشتی‌ها خالی شده است. درآمدهای حاصل از عبور کشتی‌ها به میزان ۶۰ درصد کاهش یافته است و این برای مصر که اقتصادی ناپایدار دارد، یک فاجعه است.

استفان رول، کارشناس مصر در بنیاد علم و سیاست می‌گوید که درآمدهای کانال سوئز برای مصر یک منبع ارز خارجی بسیار مهم است. این تنها منبع ارز خارجی نیست که اکنون از دست رفته است، صنعت گردشگری این کشور نیز به دلیل جنگ در غزه به شدت آسیب دیده است. او می‌گوید مجموع این عوامل، فشار زیادی بر بودجه دولتی مصر وارد کرده است.

مصر پیش از این حدود 10 میلیارد دلار از طریق عوارض کانال سوئز درآمد داشته است اما اکنون درآمدها به شدت کاهش یافته است و این وضعیت، بحران اقتصادی کشور را تشدید کرده است.

مصر چند ماه پیش، به وضوح نزدیک به ورشکستگی بود اما با کمک امارات متحده عربی و همچنین صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه اروپا توانست خود را سرپا نگاه دارد؛ اما اینکه این پول جدید تا به چه حد دوام خواهد آورد، مشخص نیست و هیچ نشانه‌ای از آرامش در وضعیت جهان و اقتصاد وجود ندارد.

سازمان تجارت جهانی (WTO) از ماه‌ها پیش نگران وضعیت دریای سرخ بوده است. رالف اوسا اقتصاددان ارشد این سازمان با بیان اینکه بحران در دریای سرخ ما را بسیار نگران کرده است، گفته بود که 12 درصد تجارت جهانی از طریق کانال سوئز انجام می‌شود و یک سوم حمل‌ونقل کانتینری از چین به اروپا نیز از این مسیر عبور می‌کند. به ویژه اروپا به شدت وابسته به تجارت از طریق کانال سوئز است و ایالات متحده نیز تا حدی چنین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *