رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

شنبه, 12 خرداد 1403
با هدف افزایش نقش در تجارت جهانی؛

ترمینال کانتینری بندر دارالسلام به آدانی رسید

گروه بین‌المللی بنادر آدانی و منطقه ویژه اقتصادی (APSEZ) در راستای استراتژی توسعه بین‌المللی از طریق شرکت تابعه خود به نام AIPH، موفق به ورود به بازار تانزانیا شده و امتیاز 30 ساله بهره‌برداری از ترمینال کانتینری 2 بندر دارالسلام را کسب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، گروه بین‌المللی بنادر آدانی و منطقه ویژه اقتصادی در ماه فوریه سال جاری، خبر ورود شرکت بنادر آدانی به بازار کشور تانزانیا را منتشر کرد. بر اساس این خبر، پیش از این بنادر آدانی در همکاری با گروه بنادر ابوظبی، موفق به کسب فرصت بهره‌برداری از ترمینال کانتینری در بندر دارالسلام تانزانیا شده بود.

بندر دارالسلام، که یک دروازه حیاتی با شبکه گسترده‌ای از جاده‌ها و راه‌آهن است، قرار است که با این توافق‌نامه جدید رونق بگیرد.

بخش ترمینال کانتینری 2 این بندر که شامل چهار اسکله است، ظرفیت جابه‌جایی سالانه یک میلیون کانتینر (TEU) را دارد.

در سال 2023، این ترمینال موفق به جابه‌جایی 0.82 میلیون کانتینر شد، که 83 درصد از کل حجم کانتینرهای جابه‌جا شده در تانزانیا را به خود اختصاص داده است.

تلاش آدانی برای قرار گرفتن در جمع بزرگ‌ترین اپراتورهای بندری

کاران آدانی، مدیرعامل گروه بین‌المللی بنادر آدانی و منطقه ویژه اقتصادی، در این زمینه گفت: «امضای قرارداد امتیاز بهره‌برداری از ترمینال کانتینری 2 بندر دارالسلام، با هدف تبدیل شدن این شرت به یکی از بزرگ‌ترین اپراتورهای بندری در سطح جهان تا سال 2030 همسو است.»

به این ترتیب، این همکاری جدید به آدانی امکان می‌دهد تا با گسترش دامنه فعالیت‌های خود در بندرهای مهم منطقه آفریقا، به هدف توسعه جهانی خود نزدیک‌تر شود. این اقدام همچنین می‌تواند به تقویت زنجیره تأمین و افزایش کارایی ترانزیت کالاها در منطقه کمک کند.

مدیرعامل شرکت آدانی با اطمینان افزود: «با توجه به تخصص و شبکه گسترده ما در زمینه بنادر و لجستیک، ما قادر خواهیم بود تا حجم تجارت و همکاری‌های اقتصادی بین بنادر ما و شرق آفریقا را افزایش دهیم. هدف ما این است که بندر دارالسلام را به یک تأسیسات درجه یک جهانی تبدیل کنیم.»

این همکاری جدید به آدانی فرصت می‌دهد تا با حضور در یکی از بنادر مهم شرق آفریقا، نقش خود را در تجارت بین‌المللی و توسعه زیرساخت‌های منطقه‌ای تقویت کند.

برای انجام این عملیات، شرکت East Africa Gateway Limited (EAGL) به‌صورت یک شرکت با سرمایه‌گذاری مشترک با مشارکت شرکت‌های AIPH، AD Ports Group و East Harbour Terminals Limited (EHTL) تشکیل شده است.

شرکت APSEZ با داشتن سهام اکثریت در این شرکت، کنترل و ادغام تمام فعالیت‌های EAGL را در صورت‌های مالی خود برعهده خواهد گرفت.

علاوه بر این، شرکت EAGL توافق خرید سهام شرکت “Tanzania International Container Terminal Services Limited” (TICTS) را به مبلغ 39.5 میلیون دلار امضا کرده است. با این توافق، EAGL صاحب 95 درصد سهام TICTS خواهد شد.

TICTS که در حال حاضر تجهیزات و نیروی کار مدیریت بندر را در اختیار دارد، به‌عنوان بازوی عملیاتی APSEZ در بخش ترمینال 2 بندر دارالسلام تانزانیا فعالیت خواهد کرد. این همکاری جدید می‌تواند به توسعه و افزایش ظرفیت حمل و نقل دریایی در این بندر استراتژیک کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *