رسانه اقتصاد ترابری ایران

حمل و نقل دریایی

چهارشنبه, 30 شهریور 1401
برای کشتیرانی والفجر وظیفه‌ای تازه تعریف شد؛

کشتیرانی والفجر مامور توسعه حمل‌و‌نقل کانتینری چابهار

شرکت کشتیرانی والفجر از پذیرش ماموریت محوله از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توسعه حمل‌ونقل کانتینری در قالب کریدور شمال- جنوب خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، شرکت کشتیرانی والفجر به عنوان یکی از شرکت­‌های زیرمجموعه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که در حوزه‌های مختلف حمل‌ونقل کانتینری، فراساحل و مسافری فعالیت می‌کند، طی اطلاعیه‌ای از پذیرش ماموریت محوله از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توسعه حمل‌ونقل کانتینری در قالب کریدور شمال- جنوب خبر داد و تصریح کرد: «این ماموریت به‌منظور رونق هر چه بیشتر کریدور شمال-جنوب با محوریت بندر چابهار، به شرکت کشتیرانی والفجر محول شده است.»

بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود با ورود والفجر به عملیات کانتینر از مسیر بندر چابهار قیمت تمام‌شده و زمان حمل کانتینرهای ترانزیتی از مسیر بنادر هند به کشورهای حوزه CIS و افغانستان کاهش می‌یابد.

حمل کالای ترانزیتی از طریق بندر چابهار از طریق شبکه حمل‌و‌نقلی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به صورت DOOR TO DOOR خواهد بود.

در وضعیت فعلی، عملیات کانتینری این شرکت انتفاعی، کسب سود نبوده و گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و به تبع آن شرکت کشتیرانی والفجر در رابطه با رونق یافتن بندر چابهار و احیای کریدور شمال-جنوب به ماموریت ملی خود عمل کرده و به دنبال انتفاع مالی نیست؛ هر چند عملیات حمل‌ونقلی در این مسیر به‌گونه‌ای مدیریت خواهد شد که زیانی متوجه مجموعه ذی‌نفعان نشود.

بر این اساس، کشتیرانی والفجر برای رونق یافتن بندر چابهار و توسعه عملیات ترانشیپی از این بندر به بنادر هند، منطقه خلیج فارس و عمان با استفاده از کشتی‌های فیدری خود در حال برنامه‌ریزی است.

در عین حال، با توجه به انتصاب مدیران ویژه برای دو پروژه توسعه بندر چابهار و کریدور شمال-جنوب در گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، هماهنگی‌ها لازم با این بخش‌ها انجام شده است که امیدواریم با توجه به امکانات مناسب گروه کشتیرانی و تجربه ارزنده که در حوزه حمل‌و‌نقل بین‌المللی در این مجموعه ملی، مجتمع است به زودی شاهد تحقق اهداف حمل‌و‌نقلی در بندر چابهار به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور و همچنین احیای کریدور شمال- جنوب باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *