رسانه اقتصاد ترابری ایران

سه شنبه, 18 آبان 1400

هدف توسعه ترانزیت از مجتمع بندری کاسپین است

معاون امور بندری و حوزۀ خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اقدامات سازمان متبوع خود در توسعه دیپلماسی اقتصادی و تکمیل زنجیرۀ حمل و‌نقل چند وجهی اظهار کرد: با توجه تفاهم نامه‌های منعقده سازمان منطقه آزاد انزلی با مناطق ویژه «سن پترزبورگ» و «لوتوس»روسیه، آکتائو قزاقستان و همچنین ظرفیت‌های موجود در بنادر آستراخان، به دنبال افزایش میزان ترانزیت و صادرات از بنادر منطقه آزاد انزلی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، مهندس امین افقی با بیان اینکه با سرمایه گذاری کشتیرانی دریای خزر در بندر سالیانکا روسیه ، یکی از مهمترین ظرفیت های کشورمان برای مبادله کالا با بندرآستراخان به عنوان یکی از دروازه های ورود ایران به اروپاست افزود: با توجه اقدامات انجام شده در راستای تسریع و‌تسهیل خدمات رسانی به فعالان دریایی و‌ بندری و تجار در بندر کاسپین به دنبال توسعه همکاریها با کشتیرانی دریای خزر به عنوان بزرگترین ناوگان دریایی کشورهای منطقه در دریای خزر هستیم.
او با اشاره به اتصال ریل به بندر کاسپین، کریدور شمال -جنوب عملیاتی می شود ادامه داد: با توجه به تحریم های اقتصادی ظالمانه باید نگاه ویژه به اقتصاد دریا محور در حوزه کاسپین و اوراسیا و توسعه ظرفیت‌های لجستیکی و ترانزیتی به ویژه کریدورهای عبوری از کشور داشته باشیم.

مهندس افقی با اشاره به کاهش هزینه‌های تخلیه و بارگیری در بنادر منطقه آزاد انزلی برای کالاهای وارد شده از مسیر کریدورهای عبوری تصریح کرد: معافیت‌ها و‌ مزایای قانونی منطقه آزاد انزلی در حوزه تجارت فرامرزی، باعث جذب کالاهای جدید و‌ متنوع در بندر کاسپین شده و کالاهای کانتینری و ترانزیتی جهت حمل به کشورهای حوزه خزر و اوراسیا و همچنین عراق‌، افغانستان و سوریه‌، از جمله مواردی است که بیشتر مورد توجه تیم بازاریابی بندرکاسپین قرار دارد.

وی با اشاره دستاوردهای راه‌اندازی شاخه ایرانی ابر پروژه یک کمربند یک راه و مبادله بیش از ۱۰ هزار تی ای یو کانتینر از این کریدور از بندر کاسپین، افزایش صادرات و ترانزیت از این مسیر از اولویت های سازمان منطقه ازاد انزلی اعلام و ادامه داد: توسعه صادرات و‌ ترانزیت کالای کانتینری در دریای کاسپین از مهمترین برنامه‌های این سازمان بوده و در چند ماه اخیر اقدامات و مذاکرات خوبی در این خصوص صورت پذیرفته است.

با صادرات از بندر کاسپین می توان فضای رقابت در تجارت دریایی را احیاء کرد

در ادامه این جلسه مدیر عامل کشتیرانی دریای خزر با اشاره به چالش ها و تجارت ناپایدار در مرزهای خشکی و تمایل تجار به تجارت از طریق دریا اظهار کرد: در تمام دنیا داد و ستد اصلی از دریا و مازاد آن از طریق راه آهن و در نهایت حمل و نقل جاده ای صورت می گیرد.

کاپیتان داوود تفتی با اشاره به انتقال چهار هزار تی ای یو کالای کانتینری از بنادر جنوبی به شمال ادامه داد: علاوه بر روند رو به افزایش تجارت کانتینری، در حال برنامه ریزی برای نوسازی و‌ توسعه ناوگان شناورهای کشتیرانی دریای خزر هستیم و شناورهای فعلی ما هم از استانداردهای جهانی برای تردد دریایی برخوردارند.
وی مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر با اظهار علاقه مندی به تقویت تجارت کانتینری با هم افزایی ظرفیت کشتیرانی دریای خزر و بنادر منطقه آزاد انزلی گفت: سیاست کشتیرانی دریای خزر‌، مشتری محور بودن است و بر همان اساس، سبد حمل خدمات را به بنادر ارائه می دهد.

مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر با اعلام آمادگی برای اختصاص دو فروند شناور تجاری آن شرکت جهت برقراری خطوط منظم کشتیرانی از مجتمع بندری کاسپین ادامه داد: با صادرات از بندر کاسپین می توان فضای رقابت را احیاء کرد و معتقدم بندر کاسپین به دلیل استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی و مزیت های قانونی موجود می تواند کمک شایانی به صادرات در حوزه خزر کند.

گفتنی است در این جلسه مقرر شد به منظور رفع موانع تجارت و افزایش سرعت ترانزیت کالا از مسیر مجتمع بندری کاسپین در کشتی های وارده از مسیر کریدور چین، قزاقستان در اولویت پهلودهی قرار داده شوند و‌ همچنین خطوط لاینر جهت توسعه صادرات از مجتمع بندری کاسپین توسط شرکت کشتیرانی دریای خزر اختصاص یابد.

لازم به ذکر است یکی از تجار فعال در حوزه کاسپین و کریدور تجاری چین- قزاقستان- ایران و همچنین مدیر یکی از شرکت های کشتیرانی فعال در حوزه کریدور شمال – جنوب و‌ رئیس انجمن سرمایه گذاران و‌کار آفرینان منطقه نیز در این جلسه حضور داشتند و در این جلسه گزارشی از اقدامات و‌ ظرفیت های بخش خصوصی منطقه برای توسعه مبادلات تجاری و‌ترانزیتی از بندرکاسپین ارائه کردند.

 

 

منبع خبر:روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *