رسانه اقتصاد ترابری ایران

چهارشنبه, 19 آبان 1400

نفتکش ویتنامی آزاد شد

خبرگزاری آمریکایی بر اساس تحلیل داده‌ها و به نقل از یک مقام ایرانی، از آزادی نفتکش ویتنامی که اخیراً در دریای عمان توسط سپاه پاسداران توقیف شده بود، خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتد پرس» گزارش داده نفتکش ویتنامی که اخیراً توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران توقیف شده بود، آزاد شد.

طبق این گزارش، داده‌های تحلیل‌شده توسط آسوشیتدپرس از MarineTraffic.com نشان می‌دهد که این نفتکش با نام Southys موقعیت خود را در نزدیکی بندرعباس ایران ترک کرده و در اوایل روز چهارشنبه به آب‌های بین‌المللی در نزدیکی خلیج عمان رسیده است.

این خبرگزاری مدعی شده، کشتی در آنجا لنگر انداخته، اما هیچ اطلاعاتی در خصوص خدمه آن وجود ندارد.

آسوشیتد پرس همچنین گزارش داده «شاهرخ ناظمی» سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به این خبرگزاری گفت: این نفتکش شب گذشته پس از انتقال نفت آن، آب‌های ایران را ترک کرد.

این خبرگزاری آمریکایی در ادامه گزارش داده که نتوانسته با مقامات ویتنامی برای اظهارنظر تماس بگیرد، اگرچه مقامات این کشور قبلا اذعان کرده بودند که تلاش کرده‌اند اطلاعات بیشتری در مورد توقیف این نفتکش از ایران به دست آورند. همچنین طبق این گزارش، ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در غرب آسیا هم بلافاصله به درخواست برای اظهارنظر پاسخ نداد.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۲ آبان ماه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با اقدام به موقع و مقتدرانه جان برکفان دلاور نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عملیات نیروی دریایی ارتش تروریست آمریکا برای سرقت نفت جمهوری‌اسلامی ایران در دریای عمان ناکام ماند.

این اطلاعیه افزود: آمریکایی‌ها در این اقدام یک نفتکش حامل نفت ایران را در آب‌های دریای عمان سرقت کردند و با انتقال محموله نفت به یک نفتکش دیگر، آن را به سوی مقصدی نامعلوم هدایت کردند. رزمندگان نیروی دریایی سپاه با اجرای عملیات هلی‌برن بر روی عرشه نفتکش حامل نفت سرقت شده آن را تصرف و به سوی آب‌های سرزمینی ایران هدایت کردند.

در پی انتشار این اطلاعیه نیز خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۱۲ آبان ماه به نقل از دو مقام آمریکایی اعلام کرد که ایران یک نفتکش تحت پرچم ویتنام به نام MV Southys را در دریای عمان توقیف کرده و هنوز این نفتکش را در اختیار دارد و در بندرعباس نگهداری می‌کند.

پس از آن، وزارت خارجه ویتنام اعلام کرد که با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص نفتکش توقیف شده این کشور وارد مذاکره شده است. هانوی علاوه بر این گفته بود که تمامی خدمه این کشتی در سلامت کامل هستند.

 

منبع خبر:فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *