رسانه اقتصاد ترابری ایران

سوخت

یکشنبه, 10 تیر 1403
بنزین بی کیفیت
افزایش آلودگی هوا و بیماری‌های تنفسی در راه است؛

دولت تولید بنزین بی‌کیفیت را به رسمیت شناخت

در حالی که هیئت وزیران با تصویب مصوبه‌ای اجازه تولید بنزین کم‌کیفیت را با هدف افزایش تولید رسماً صادر کرده و آن را مشمول تعدیل نرخ ناشی از کاهش کیفیت ندانسته است، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی نسبت به عوارض تولید بنزین بی‌کیفیت مانند بیماری‌های تنفسی و سرطان‌های ناشناخته هشدار داد و نبود سیاست‌های کاهش مصرف بنزین را تعجب‌آور دانست.

به گزارش پایگاه خبری ترابران، پس از چندین سال دمیدن در بوق و کرنای خودکفایی در تولید بنزین و همچنین ادعای تولید بنزین مطابق با استانداردهای یورو 4 و یورو 5، این بار هیئت دولت بدون سر و صدا در بحبوحه دغدغه‌های انتخاباتی، بر تولید بنزین بی‌کیفیت با هدف افزایش تولید مهر تایید زد. به این ترتیب، هیئت وزیران در جلسه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ تصویب کرده بود در صورتی که با هدف افزایش تولید بنزین در کشور، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پالایشگاه‌های نفت را ملزم به تولید بنزین با کیفیت معمولی نماید، بنزین تولید شده مشمول تعدیل نرخ ناشی از کاهش کیفیت نخواهد شد. همچنین در بندی از آن مصوبه آمده است که مطالبات قطعی حسابرسی شده پالایشگاه‌های نفت از شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با تایید مرکز مدیریت بدهی‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی قابل تسویه از محل مابه‌التفاوت فروش خوراک و خرید فرآورده‌های نفتی خواهد بود.

افزایش بیماری‌های تنفسی و سرطان

در همین زمینه، آرش نجفی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار ترابران، این مصوبه را به معنای اجازه تولید بنزین با کیفیت پایین دانست و با تاکید بر اینکه این مصوبه باعث آلودگی هوای بیشتر می‌شود، افزود: «کیفیت پایین بنزین به غیر از آلودگی‌ها، باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی و غیره می‌شود. تجربه نشان می‌دهد که در سال‌هایی مانند سال ۹۷ هم بر اثر تولید بنزین بی‌کیفیت از بنزن بیماری‌های تنفسی افزایش یافت و مشکلات عدیده‌ای را برای شهروندان رقم زد.»

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد که تصویب چنین مصوبه‌ای از جانب دولت پیامدهای منفی برای سلامت مردم و به تبع آن برای اقتصاد دارد و می‌تواند برای ما شیوع بیماری‌های تنفسی و سرطان‌های نوظهور را به ارمغان آورد.

کاهش کیفیت به دلیل افت سرمایه‌گذاری

نجفی درباره‌ علت کاهش کیفیت بنزین عنوان کرد: «کیفیت هر کالایی، مستلزم هزینه و دقت بیشتر در تولید است. در واقع کیفیت به معنای خطای کمتر، تلورانس پایین‌تر و هزینه‌کرد و سرمایه‌گذاری است؛ اما وقتی می‌خواهیم تولید را بدون هزینه‌کرد بالا ببریم، دقت در تولید را پایین آوریم و سرمایه‌گذاری برای ارتقای کیفیت را کمتر کنیم، باعث بی‌کیفیتی در تولید بنزین می‌شود.»

این عضو اتاق بازرگانی تصریح کرد: «دولت به جای این کار، می‌تواند در حوزه واردات خودروهای کم‌مصرف سرمایه‌گذاری کند. همچنین می‌تواند به جای فشار به تولیدکنندگان برای تولید بنزین بی‌کیفیت یا افزایش حجم تولید، به تولیدکنندگان خودرو فشار وارد کند و آنها را موظف کند که خودروی باکیفیت و کم مصرف تولید کنند.»

نجفی با عنوان اینکه بایسته و لازم است که طرح تولید و واردات خودرو عوض شود و ساختار نیروگاه‌ها تغییر کند، خاطرنشان کرد که دولت تمام این مسائل را رها می‌کند و به جایی دست می‌گذارد که بدترین نتایج را دارد و این به معنای افزایش تولید بنزین برای مصرف بیشتر است.

سیاست دولت در جهت کاهش مصرف نیست

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی با طرح اینکه تعجب‌آور است که سیاست دولت در جهت کاهش مصرف نیست، ادامه داد: «برای مثال دولت سرمایه‌گذاری و هزینه‌ای برای ارتقای کیفیت خودروها نمی‌کند.»

نجفی درباره راه‌های کاهش مصرف گفت: «برای مثال دولت به شهرداری می‌تواند پیشنهاد کند که در سطح معابر کلی شهرهای بزرگ کشور، پارکینگ طبقاتی احداث کند و از فشار ترافیک کم کند. زیرا اکنون دو طرف یک خیابان برای پارک خودروها استفاده می‌شود و در صورت احداث پارکینگ‌های طبقاتی، تردد در خیابان‌ها آسان‌تر است.»

او تاکید کرد که اما دولت این سیاست‌ها را انجام نمی‌دهد و تولیدکنندگان بنزین را موظف به تولید بیشتر با هر کیفیتی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *