رسانه اقتصاد ترابری ایران

یکشنبه, 9 آبان 1400

جریمه تاثیری روی تخلفات ایرلاین‌ها نداشته است

در شرایطی که سازمان هواپیمایی کشوری چندی پیش بالاخره از تعلیق مجوز تعدادی از مسیرهای پروازی هفت شرکت هواپیمایی داخلی به دلیل گران‌فروشی و عدم رعایت برخی پروتکل‌های بهداشتی خبر داده بود، این تخلفات همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد که این جریمه تاثیر چندانی روی ایرلاین‌ها نداشته است.

به گزارش پایگاه خبری ترابران،پس از افزایش یک باره قیمت بلیت هواپیما که از ابتدای تیر امسال از سوی شرکت‌های هواپیمایی رخ داده بود، جلسات متعددی بین مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری، وزیر راه وشهرسازی و نمایندگان ایرلاین‌ها برگزار شد که نهایتا نتیجه‌ای نداشت و شرکت‌های هواپیمایی به بهانه شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های کرونایی هزینه‌زا اقدام به افزایش قیمت بلیت هواپیما کردند.

این اتفاق در حالی رخ داد که سازمان هواپیمایی کشوری اقدام موثری برای جلوگیری از این افزایش قیمت انجام نداد و نهایتا نرخ پروازهای داخلی تا بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد. جالب‌تر اینکه در این روزها نه تنها قیمت بلیت هواپیما افزایش یافته بلکه پروتکل‌های بهداشتی هم از سوی شرکت‌های هواپیمایی نادیده گرفته می‌شود و این مسئله بارها صدای اعتراض مردم و نمایندگان مجلس را درآورده است.

در این میان سازمان هواپیمایی کشوری در ماه‌های گذشته تنها به صدور چند اطلاعیه اکتفا کرده و خبری از پاسخگویی در این باره نیست. اخیرا نیز این سازمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد : «به دلیل عدم توجه به هشدارهای این سازمان توسط تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی مبنی بر عدم رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی (مانند رعایت محدودیت ۶۰ درصدی ظرفیت هواپیما) در پروازهای داخلی و همچنین فروش بلیت بالاتر از سقف نرخ تعیین شده، اقدام به تعلیق مجوز برخی از مسیرهای پروازی شرکت های هواپیمایی متخلف کرده است.

بدیهی است در صورت تکرار تخلفات ذکر شده، شرکت های هواپیمایی مذکور اعلام عمومی شده و در جهت حفظ حقوق عامه به مراجع ذیربط معرفی خواهند شد. مسافران می‌توانند شکایت های خود را در خصوص موارد فوق الذکر به سازمان هواپیمایی کشوری جهت پیگیری ارسال یا در سایت سازمان ثبت کنند.»

با این حال نرخ بلیت هواپیما همچنان مانند گذشته بالاست و تغییری در این قیمت‌ها ایجاد نشده است و این مسئله نشان می‌دهد جریمه‌های این چنینی تاثیر چندانی روی شرکت‌های هواپیمایی نگذاشته و اگر قرار است نرخ پروازهای داخلی به قیمت قانونی گذشته خود بازگردد، اقدام و برخورد جدی‌تری را می‌طلبد.

 

منبع خبر:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *