رسانه اقتصاد ترابری ایران

گمرک

چهارشنبه, 21 تیر 1402
به‌منظور حمایت از گردشگران و سرمایه‌گذاران خارجی انجام شد؛

تسهیلات جدید گمرک برای ورود موقت خودرو

به‌منظور حمایت از گردشگران و سرمایه‌گذاران خارجی و ایجاد شفافیت و انحصارزدایی تسهیلات جدید گمرک برای ورود موقت خودروهای سواری به کشور در بخشنامه‌ای اعلام شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ترابران، بخشنامه جدید و مهم گمرک برای ورود خودروی موقت به کشور با برداشته شدن محدودیت کشورها ابلاغ شد. این بخشنامه با هدف حمایت از گردشگران و سرمایه‌گذاران خارجی، ایرانیان مقیم خارج از کشور، مسافران غیرمقیم ایران و ساکنان مناطق آزاد به گمرکات کشور ابلاغ و تسهیلات جدیدی برای ورود موقت خودروی سواری گردشگران و سرمایه‌گذاران خارجی ارائه خواهد شد.

زمان ورود موقت خودرو به 5 ماه افزایش یافت

بر اساس این بخشنامه متقاضیان مشمول این تسهیلات می‌توانند به‌مدت 5 ماه خودروی سواری را به شیوه ورود موقت وارد کشور کنند، پیش از این مدت زمان یادشده فقط 2 ماه بود و در صورت امکان و موافقت گمرک سه ماه دیگر نیز تمدید می‌شد، اما با تعیین سقف زمان قانونی تعیین‌شده از ابتدا ضمن از بین رفتن حاشیه فساد احتمالی، هم‌اکنون متقاضیان در بدو ورود به کشور می‌توانند از تسهیلات 5 ماهه ورود موقت خودرو به کشور استفاده نمایند.

در بخشنامه گمرک آمده است که به‌منظور تکریم هموطنان مقیم خارج از کشور، حمایت از صنعت گردشگری، تمرکززدایی، تسهیل در تشریفات گمرک و صرفه‌جویی در وقت خدمت‌گیرندگان گمرک، اختیارات صدور مجوز ورود موقت تردد و یا تمدید مهلت تردد خودروهای ورود موقت تحت صحابت پروانه گمرکی، کارنه دو پاساژ تریپتیک و دیپتیک، با رعایت کامل مفاد مندرجات مواد 50 و 78 قانون امور گمرکی و 72، 80، 142 و 144 آیین‌نامه اجرایی به‌شرح جدول زیر جهت اقدام به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است.

همچنین گمرک تاکید کرده است که مهلت‌های قانونی اعطاشده غیرقابل تمدید خواهد بود که این امر از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

هشدار مجمع فعالان اقتصادی نسبت به گمراهی افراد

با این حال، مجمع فعالان اقتصادی با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به گمراهی افراد با مجوز واردات موقت خودرو هشدار داد و اعلام کرد: «کسانی که سرمایه‌گذاری خارجی بالای 300 هزار دلار در کشور کرده‌اند با تایید سازمان‌های مربوطه و سپرده به میزان مبلغ گمرکی مجوز این کار را برای یک بازه زمانی محدود به‌دست می‌آورند. همچنین برای مسافران و ایرانیان مقیم خارج نیز به‌مدت 5 ماه با پرداخت تضمین عدد گمرکی چنین کاری میسر است که معلوم نیست ارزش سپری کردن مراحل بوروکراسی را داشته باشد یا خیر.

در اطلاعیه مجمع فعالان اقتصادی گفته شده است که قانون ساکنان مناطق آزاد و مجوز یک ماهه سابق هم همان است که قبلاً بود.

تعداد دیدگاه‌ها: 1

  1. سلام و وقت بخیر
    این کجاش تسهیلات هست ؟کدوم توریست خارجی یا ایرانی مقیم که کارنه ندارن با خودش سپرده نقدی میاره ایران؟ یا کدوم بانک برای توریست خارجی ضمانت نامه بانکی صادر میکنه؟ خیلی از کشورها اصلن کارنه ندارن … و همین توریست میاد سر مرز و سر در گم میمونه و دوباره یا برمیگرده و یا اینکه مسیرش رو تغییر میده . کاش مسئولان قبل از ارسال بخشنامه به تمام جوانب توجه کنن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *