رسانه اقتصاد ترابری ایران

صنایع دریایی

سه شنبه, 6 تیر 1402
با گذشت 16 سال از زمان تصویب صورت می‌گیرد؛

اجرای کنوانسیون بازیافت کشتی IMO از سال 2025

کنوانسیون IMO درباره بازیافت ایمن و سازگار با محیط‌زیست کشتی، از ژوئن 2025 پس از 16 سال از تصویب اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از سی‌ترید مریتایم، در حالی که بنگلادش و لیبریا کنوانسیون بین‌المللی هنگ‌کنگ برای بازیافت ایمن و سازگار با محیط‌زیست کشتی‌ها را تصویب کردند، این کنوانسیون از 26 ژوئن 2025 لازم‌الاجرا خواهد شد.

کی تاک لیم، دبیرکل IMO گفت: «من به بنگلادش و لیبریا تبریک می‌گویم که با ارائه دستاوردهای خود باعث اجرایی شدن کنوانسیون هنگ‌کنگ و رژیم جهانی بازیافت ایمن و سازگار با محیط‌زیست کشتی‌ها در عرض 24 ماه آینده شدند.»

او افزود: «این یک روز مهم برای IMO است و در واقع یک تحول تاریخی برای صنعت کشتیرانی بین‌المللی، محیط زیست دریایی و به‌ویژه برای کارگران و جوامع محلی در کشورهای محل بازیافت کشتی در سراسر جهان است.»

گفتنی است؛ کنوانسیون هنگ‌کنگ در ماه مه سال 2009 به تصویب رسید، اما روند تصویب آن 14 سال و یک ماه طول کشید تا از خط عبور کرد و سپس دو سال دیگر در عمل اجرایی خواهد شد.

این روند به‌قدری آهسته بود که چندین سال است انجمن‌های طبقه‌بندی، گواهینامه‌هایی را به یاردهای اسکراب کشتی ارائه می‌دهند تا با کنوانسیون هنگ‌کنگ مطابقت داشته باشند و خواسته‌های مالکان را مبنی بر اینکه کشتی‌هایشان به شیوه‌ای مسئولانه بازیافت شود، برآورده کنند.

در همین حال، اتحادیه اروپا مجموعه‌ای از قوانین خود را در قالب مقررات بازیافت کشتی اتحادیه اروپا (EU SRR) تنظیم کرده است که سختگیرانه تر از کنوانسیون هنگ‌کنگ است.

جان استاوپرت، مدیر ارشد محیط زیست و تجارت اتاق بین‌المللی کشتیرانی اظهار کرد: «اجرای این کنوانسیون برای صنایع کشتیرانی و بازیافت و محیط زیست بسیار مثبت است.»

همچنین اتحادیه همیشه صاحبان کشتی آسیایی روز سه‌شنبه بیانیه‌ای مطبوعاتی صادر کرد و از گام مهم بنگلادش در تصویب کنوانسیون استقبال کرد، اما هیچ اشاره‌ای به لیبریا و در نتیجه اجرایی شدن کنوانسیون نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *